Laboratoria badawcze lub "laboratoria" to przestrzenie przeznaczone do wykonywania zadań eksperymentalnych, które mogą mieć na celu nowe odkrycia i postęp w nauce. Są one również wykorzystywane do przeprowadzania kontroli jakości i optymalizacji procesów przed wdrożeniem przemysłowym.

Istnieje wiele rodzajów i obszarów laboratoriów. W zależności od celu i potrzeb badań, każde laboratorium jest dostarczane zgodnie z rodzajem badań, które mają być przeprowadzone, w tym sprzętu i kontroli środowiska, takich jak światło, temperatura i ciśnienie.

W tym artykule przedstawimy rodzaje i główne cechy laboratoriów badawczych oraz podpowiemy, jak rozpocząć karierę w laboratorium badawczym.

Czym zajmują się laboratoria badawcze?

Jak sama nazwa wskazuje: badania. Oznacza to wiele eksperymentów dotyczących chorób, nowotworów i innych czynników wpływających na zdrowie ludzi i zwierząt.

Jeszcze zanim ludzkość zaczęła używać terminu "nauka", istniała już potrzeba eksperymentowania. Około V wieku słynny grecki filozof i matematyk, Pitagoras z Samos, prowadził podobno najstarsze znane laboratorium w historii. Pitagoras prowadził w nim badania nad dźwięcznością różnych instrumentów i obiektów, wyciągając wnioski znane dziś jako częstotliwości.

Zrób jak Pitagoras i zacznij rysować swoją naukę

Mind the Graph to narzędzie, które można łatwo wykorzystać do tworzenia niesamowitych prezentacji, infografik, abstraktów graficznych i nie tylko. Rozpocznij swoją pierwszą kreację w obszarze roboczym i przekonaj się sam!

Rodzaje laboratoriów badawczych

Możemy je podzielić według ich cele i charakterystyka. Ważne jest, aby podkreślić, że nawet laboratoria, które dzielą tę samą dziedzinę wiedzy lub specjalizację, mogą mieć między sobą subtelne, ale niezbędne różnice. Przyjrzyjmy się tym typom laboratoriów badawczych:

1. Laboratoria kontroli jakości

Laboratoria kontroli jakości są najczęściej wykorzystywane do przeprowadzania testów, w których zarówno składniki, jak i obiekty badań mają kluczowe znaczenie dla analizy. Tego typu laboratoria są często związane z praktykami chemicznymi, fizyką lub naukami biologicznymi, takimi jak mikrobiologia.

2. Laboratoria bezpieczeństwa biologicznego

W badaniach biologicznych naukowcy często mają do czynienia z patogenami, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego poza środowiskiem laboratoryjnym, takimi jak wirusy i bakterie. Laboratoria te są podzielone na 4 poziomy bezpieczeństwa biologicznego, gdzie poziom 1 reprezentuje najniższy i jest przeznaczony dla organizmów o niewielkim zagrożeniu, takich jak Saccharomyces cerevisiae.

Z kolei poziom 4 to miejsce, w którym naukowcy badają wpływ czynników biologicznych, które są bardzo szkodliwe dla życia ludzi i mają duże zdolności do rozprzestrzeniania się, takie jak wirus Ebola.

 3. Laboratoria kliniczne

Laboratoria kliniczne to laboratoria zajmujące się analizą różnych próbek biologicznych, takich jak krew i mocz. Znane również jako laboratoria medyczne, są niezbędne do pomocy w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu niektórym chorobom. W takich miejscach nauka jest stosowana w celu poprawy jakości leczenia pacjentów, niekoniecznie w celu rozwijania wiedzy naukowej.

4. Laboratoria produkcyjne

Laboratoria produkcyjne mają fundamentalne znaczenie dla zapewnienia idealnego przejścia od badań do produkcji przemysłowej, podczas gdy niektóre procesy mogą nie działać dobrze przy przejściu z małej do dużej skali i odwrotnie.

Zazwyczaj głównym celem tego rodzaju laboratoriów jest badanie i projektowanie procesów, które sprawdzają się w różnych technologiach. Laboratoria produkcyjne są bardzo powszechne w branżach takich jak biotechnologia, technologia i farmaceutyka.

5. Laboratoria badawcze i uniwersyteckie

Laboratoria badawcze i uniwersyteckie koncentrują się na naukach ścisłych lub humanistycznych. Rolą profesjonalistów w takich laboratoriach jest współpraca z doktorami habilitowanymi i głównymi badaczami. Nie jest niczym niezwykłym, że laboratoria uniwersyteckie zamieniają laboratoria badawcze i dydaktyczne w miejsca, w których studenci mogą ćwiczyć i testować swoją wiedzę.

Rozwiązanie dla kreacji wizualnych Labs

Rozmowy o laboratoriach, Zespoły i laboratoria Mind the Graph to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią współtworzyć. Oprócz nieograniczonej liczby szablonów startowych i ilustracji naukowych, subskrybenci mogą również udostępniać kreacje nawet 10 jednoczesnym użytkownikom. 

Ale jeśli jeszcze nie rozpocząłeś swojej kariery, to Badacz Subskrypcja może być lepszym rozwiązaniem, aby zacząć tworzyć atrakcyjne wizualnie infografiki i przyciągnąć uwagę do swojego artykułu naukowego.

Jak rozpocząć karierę w laboratorium badawczym?

Jeśli chcesz zostać badaczem laboratoryjnym, wykonaj poniższe czynności:

1. Dążenie do wyższego wykształcenia

Pierwszym celem jest zdobycie kwalifikacji niezbędnych do realizacji celów zawodowych. Zależy to od tego, jakiego rodzaju badaczem laboratoryjnym chcesz zostać, ale większość karier rozpoczyna się od uzyskania tytułu licencjata w wybranej dziedzinie. 

2. Zdobycie odpowiedniego doświadczenia

Po ukończeniu studiów lub w ich trakcie rozważ znalezienie możliwości zdobycia odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Możliwości wolontariatu są świetną furtką.

Inną opcją jest odbycie stażu w trakcie studiów lub po ich ukończeniu. Staże dają szansę na pracę pod okiem doświadczonego profesjonalisty, co może zapewnić ci dużą wiedzę i uznanie.

3. Jeśli jest to wymagane, uzyskać licencję

Niektóre kraje wymagają od badaczy laboratoriów medycznych posiadania licencji przed przystąpieniem do wykonywania zawodu. Zdobycie go oznacza, że osiągnąłeś wysoki standard kwalifikacji zawodowych do wykonywania swojej pracy.

Jeśli planujesz zdobyć licencję, będziesz musiał odbyć określoną liczbę godzin szkolenia praktycznego, a w niektórych przypadkach zdać egzamin. Ale to powinno być łatwe po latach poświęconych odkryciom naukowym.

W laboratorium badawczym lub poza nim przekazywanie wiedzy naukowej w formie wizualnej ma kluczowe znaczenie

Ponieważ ludzie są istotami wizualnymi, liczenie na wsparcie infografik jest świetnym początkiem dotarcia do szerszego grona odbiorców. Uczyń swoją naukę większą dzięki Mind the Graph. Według badań Cactus Communication, artykuły z graficznymi streszczeniami mają 3x więcej pobrań w porównaniu z tymi bez niego.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony