Termin kryminalistyka odnosi się do procesów naukowych stosowanych w dochodzeniach karnych. Kiedy szukasz dowodów kryminalistycznych, wykorzystujesz swoją wiedzę naukową do rozwiązania lub odkrycia dowodów przestępstwa.

Dochodzenia sądowe obejmują kilka podkategorii, w tym medycynę sądową, patologię sądową, odontologię, toksykologię, kryminalistykę i wiele innych.

W tym artykule wyjaśnimy medycynę sądową w prostych słowach i porównamy ją z porównywalną kategorią: naukami sądowymi.

Czym jest medycyna sądowa?

Medycyna sądowa to specjalność medycyny zajmująca się zastosowaniem wiedzy medycznej do problemów prawnych poprzez badanie lub ocenę ofiar w celu ustalenia przyczyny śmierci lub obrażeń. 

Obejmuje ona szereg podspecjalności, w tym patologię sądową, psychologię sądową i antropologię sądową, z których wszystkie zajmują się wykorzystaniem wiedzy medycznej do rozwiązywania problemów prawnych. 

Na przykład patologia sądowa jest jedną z najpopularniejszych gałęzi medycyny sądowej i bada zwłoki w celu ustalenia przyczyny śmierci w okolicznościach, w których śmierć była nieoczekiwana, nagła lub wątpliwa. Muszą przeanalizować wszystkie fakty związane ze śmiercią, aby zinterpretować, w jaki sposób do niej doszło, zidentyfikować przyczynę i czas zgonu oraz ustalić, czy śmierć była naturalna czy zamierzona. 

Patolog sądowy dokona oględzin zewnętrznych i wewnętrznych zwłok podczas sekcji zwłok, szukając wszelkich dowodów urazu lub choroby, które mogły doprowadzić do śmierci. Może również pobrać próbki tkanek i innych materiałów do dalszego badania w laboratorium.

W przypadku obrażeń, które należy zbadać, specjaliści medycyny sądowej muszą ustalić, w jaki sposób doszło do obrażeń, czy zostały one zadane bronią czy siłą, a fakty dotyczące obrażeń muszą być zgodne z zeznaniami ofiary lub innej strony. 

Medycyna sądowa ma kluczowe znaczenie w systemie sądownictwa karnego, ponieważ dostarcza krytycznych informacji i dowodów, które mogą pomóc w rozwiązywaniu przestępstw i ściganiu przestępców. Jest niezbędnym narzędziem do utrzymania uczciwości i sprawiedliwości systemu sądowego. 

Czym jest kryminalistyka?

Kryminalistyka to zastosowanie koncepcji i procedur naukowych w dochodzeniach karnych i przetwarzaniu dowodów. Jest to multidyscyplinarny obszar, który bada i analizuje dowody rzeczowe w sprawach karnych przy użyciu różnych metodologii naukowych i technologii. 

Nauki sądowe obejmują kilka podspecjalności, takich jak biologia sądowa, chemia sądowa, inżynieria sądowa, psychologia sądowa i antropologia sądowa. Każda z tych podspecjalności wiąże się z wykorzystaniem unikalnych procedur naukowych i technologii do badania i analizy różnego rodzaju dowodów.

Różnica między kryminalistyką a medycyną sądową

Kryminalistyka i medycyna sądowa to dwie odrębne specjalizacje, które czasami są ze sobą mylone. Chociaż zawody te są ze sobą powiązane i często współpracują, różnią się od siebie i mają różne obszary specjalizacji.

Kryminalistyka w dochodzeniach karnych obejmuje badanie i analizę dowodów fizycznych. Może to obejmować szereg źródeł dowodów, takich jak dowody biologiczne (DNA lub krew), ślady (włókna lub włosy) i dowody fizyczne (broń lub odciski palców). 

Podczas gdy analiza dowodów ciała w ramach dochodzenia jest możliwa w kryminalistyce, nie jest to główny obszar zainteresowania tej specjalizacji. Zamiast tego, kryminalistyka opiera się na kontroli i analizie dowodów fizycznych, aby pomóc w rozwiązywaniu przestępstw i ściganiu przestępców.

Z drugiej strony medycyna sądowa lub patologia sądowa to specjalizacja medyczna, która bada zwłoki w celu ustalenia przyczyny śmierci lub badania żywych ofiar w przypadkach, gdy obrażenia ofiary są poważne lub ofiara nie jest w stanie przedstawić jasnej relacji na temat tego, co się stało. Można to zrobić za pomocą sekcji zwłok, oceny ciała i innych procedur, takich jak mikroskopia, toksykologia i analiza DNA. 

Przekształć swoje dane w łatwe do zrozumienia

Czy słyszałeś powiedzenie "obraz jest wart tysiąca słów"? Czy wiesz, że artykuły z odpowiednimi ilustracjami otrzymują 94% więcej wyświetleń niż te bez? Zacznij korzystać z Mind The Graph, aby przekształcić swoje dane i pracę w łatwe do zrozumienia ilustracje! 

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony