Podczas tworzenia artykułu uwzględnia się w nim dużą ilość faktów i informacji, a często ta ilość materiału musi zostać skompresowana, aby zwiększyć zrozumiałość artykułu.

Zasadniczo podsumowanie pomaga określić, czy artykuł spełnia oczekiwania dotyczące danej kwestii, czy został zbudowany ze wszystkimi zawiłościami na ten temat, czy może prowadzić do konkluzji i tak dalej.

Chociaż tworzenie streszczenia artykułu może wydawać się proste i nieskomplikowane, wybór dokładnie tego, jaki materiał jest wystarczająco ważny, aby go uwzględnić, może stanowić wyzwanie. Ponadto należy wziąć pod uwagę znacznie więcej niż tylko powtórzenie informacji. 

Ale nie obawiaj się - w tym poście znajdziesz szczegółowe instrukcje dotyczące Jak napisać streszczenie artykułu prawidłowo i skutecznie.

Czym jest podsumowanie i dlaczego jest ważne?

Ważne jest, aby pamiętać, że streszczenia są potężnym wskaźnikiem umiejętności czytania i pisania. Streszczenie to po prostu krótki zarys głównych elementów artykułu, napisany w całości własnymi słowami.

Ogólnie rzecz biorąc, streszczenie powinno być o około jedną trzecią krótsze od oryginału i nadal musi zawierać wszystkie najważniejsze informacje.

Streszczenie ma wiele zalet i jak już wspomniano, ważne jest, aby skondensować wiele informacji zawartych w artykule. Może to być pomocne dla autora, ponieważ pomaga zidentyfikować główne punkty i kluczowe szczegóły, a także może zapewnić różnorodne perspektywy, które zwiększają zrozumienie i rzucają światło na temat, oprócz przekazywania istoty artykułu w angażujący sposób.

Może to również ułatwić czytelnikom zrozumienie artykułu, ponieważ nie będą musieli przedzierać się przez długie akapity tekstu, aby dowiedzieć się, czego dotyczy teza.

Podsumowania a recenzje

Omówmy, jak odróżnić recenzje od podsumowań, zanim przejdziemy do Jak napisać streszczenie artykułu.

Recenzja zazwyczaj odnosi się do wyrażenia punktu widzenia na omawianą kwestię. Koncentruje się na koncepcjach narracji i sposobie jej przedstawienia, a nie na konkretnych szczegółach. 

Recenzja potwierdza również wpływ tematu na kogoś lub coś. Można go również wykorzystać do zapewnienia dokładnego wprowadzenia do tematu, chociaż w przeciwieństwie do streszczeń, recenzje nie muszą podkreślać wszystkich głównych aspektów tematu w tym samym porządku chronologicznym. 

Recenzje mogą dotyczyć dowolnego tematu, który można przedstawić odbiorcom i są używane zarówno w sytuacjach formalnych, jak i nieformalnych, takich jak "recenzja filmu" lub "recenzja pracy naukowej". 

Jakość recenzji może różnić się w zależności od recenzenta, w zależności od tego, jak jest interpretowana, jako dobra lub zła recenzja. Natomiast podsumowania nie uwzględniają żadnego rodzaju opinii.

Streszczenie jest zwięzłym opisem dowolnego przedstawienia lub narracji, która została dostarczona i jest wykorzystywana do pomocy w zrozumieniu materiału przez czytelnika. Obejmuje każdy krytyczny punkt tekstu i przedstawia treść w tym samym porządku chronologicznym, co narracja. 

Streszczenie w ogóle nie odbiega od głównych aspektów tematu. Nie wspomina o żadnej ocenie tematu lub pomysłów autora. Streszczenia zawsze mają ten sam format, co temat, który podsumowują, zaczynając od wprowadzenia i kończąc na zakończeniu tematu. Chociaż streszczenia są często stosowane w środowisku akademickim, można je zastosować do każdego innego rodzaju historii.

Kroki do napisania skutecznego podsumowania

Pierwszy krok w nauce Jak napisać streszczenie artykułu jest zrozumienie, że streszczenia artykułów muszą pokazywać, że potrafisz czytać i interpretować informacje. 

1. Przeczytaj artykuł co najmniej dwa razy

Aby zrozumieć argumenty i temat artykułu, należy najpierw dokładnie przeczytać artykuł. Na tym etapie nie przejmuj się robieniem notatek; zamiast tego skoncentruj się na czytaniu artykułu. W tym miejscu przydają się silne umiejętności czytania.

Przez GIPHY

2. Określenie głównej myśli

Po uważnym przeczytaniu artykułu będziesz w stanie zidentyfikować jego główny motyw i temat.

3. Zacznij robić notatki

Po zidentyfikowaniu głównego tematu, zacznij zwracać uwagę na argumenty wspierające, skoncentruj się na kluczowych punktach i zastanów się, co jeszcze jest w artykule, co może być przydatne lub ważne dla podsumowania.

Dodatkowo, dobrym pomysłem jest podkreślenie konkretnych słów lub fraz w treści, a podczas podsumowywania artykułu należy uwzględnić główne słowa kluczowe.

4. Zapisz

Zacznij pisać własnymi słowami i unikaj kopiowania fraz i zdań z artykułu, chyba że są to bezpośrednie cytaty.

5. Pomyśl o strukturze

Streszczenie musi mieć wstęp, główne akapity i zakończenie, które nie mogą być dłuższe niż jedna trzecia długości artykułu.

  • Wprowadzenie: 

Akapit otwierający powinien zawierać haczyk, który przyciągnie czytelnika. Wprowadzenie zawiera ogólny opis tematu, tytuł artykułu i, najlepiej, tezę, która oddaje istotę tekstu i wyjaśnia, które punkty zamierzasz rozwinąć.

  • Akapity główne:

Każdy argument wspierający powinien mieć swój własny akapit. Porozmawiaj o tym, wyjaśnij lub skondensuj te punkty wspierające w każdym akapicie głównym. Pamiętaj, aby omówić rozumowanie stojące za każdym indywidualnym wnioskiem i zastosowanymi dowodami. 

  • Wnioski:

Powtórz zdanie tematyczne lub tezę ze wstępu o kluczowym argumencie, aby rozpocząć podsumowanie, upewnij się, że przeformułowałeś je ze wstępu.

Korzystając z tej sekcji, możesz lepiej przekazać ogólne znaczenie i argumenty artykułu. Opisz w kilku zdaniach wszelkie dodatkowe kwestie, konsekwencje lub problemy poruszone w artykule. 

Wizualne przekazywanie wiedzy naukowej za pomocą infografik

Zacznij korzystać z narzędzia Mind The Graph i uzyskaj dostęp do Doskonałe szablony infografik aby artykuły były bardziej atrakcyjne wizualnie dla czytelników.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony