Bir makale hazırlanırken, makaleye büyük miktarda olgu ve bilgi dahil edilir ve çoğu zaman, makalenin anlaşılabilirliğini artırmak için bu miktarda materyalin sıkıştırılması gerekir.

Özetle, bir makalenin konuyla ilgili beklentileri karşılayıp karşılamadığı, konuyla ilgili tüm inceliklerle inşa edilip edilmediği, bir sonuca varıp varamayacağı ve benzeri hususların belirlenmesine yardımcı olur.

Bir makalenin özetini oluşturmak basit ve anlaşılır görünse de, tam olarak hangi materyalin dahil edilecek kadar önemli olduğunu seçmek zor olabilir. Ayrıca, bilgiyi basitçe yeniden ifade etmekten çok daha fazlasını düşünmek gerekir. 

Ancak korkmayın - bu yazıda, aşağıdakiler hakkında ayrıntılı talimatlar keşfedeceksiniz bir makalenin özeti nasıl yazılır doğru ve etkili bir şekilde.

Özet nedir ve neden önemlidir?

Özetlerin okuma ve yazma becerilerinizin güçlü bir göstergesi olduğunu unutmamak çok önemlidir. Özet, bir makalenin ana unsurlarının tamamen kendi kelimelerinizle yazılmış kısa bir taslağıdır.

Genel olarak, bir özet orijinalinin yaklaşık üçte biri kadar uzun olmalı ve yine de en önemli bilgilerin tümünü içermelidir.

Özetin pek çok faydası vardır ve daha önce de belirtildiği gibi, bir makaledeki pek çok bilgiyi yoğunlaştırmak önemlidir. Bu, yazar için yararlı olabilir çünkü ana noktaları ve kilit ayrıntıları belirlemeye yardımcı olur ve makalenin özünü ilgi çekici bir şekilde iletmenin yanı sıra anlamayı artıran ve konuya ışık tutan çeşitli bakış açıları sağlayabilir.

Ayrıca okuyucuların bir makaleyi anlamasını kolaylaştırabilir, çünkü tez ifadenizin ne hakkında olduğunu anlamak için uzun metin paragrafları arasında dolaşmak zorunda kalmayacaklardır.

Özetler ve İncelemeler

İncelemeleri özetlerden nasıl ayırt edeceğimizi tartıştıktan sonra şu konuya geçelim bir makalenin özeti nasıl yazılır.

Bir inceleme tipik olarak, tartışılan konuya ilişkin bir bakış açısının ifade edilmesi anlamına gelir. Belirli ayrıntılardan ziyade anlatının kavramlarına ve nasıl sunulduğuna odaklanır. 

Bir inceleme aynı zamanda konunun biri veya bir şey üzerindeki etkisini de kabul eder. Konuya kapsamlı bir giriş sağlamak için de kullanılabilir, ancak özetlerin aksine, incelemelerin konunun tüm önemli yönlerini aynı kronolojik sırayla vurgulaması gerekmez. 

İncelemeler, bir kitleye sunulabilecek herhangi bir konu için kullanılabilir ve "bir film incelemesi" veya "bir araştırma makalesinin incelemesi" gibi hem resmi hem de gayri resmi durumlarda kullanılır. 

Bir incelemenin kalitesi, iyi veya kötü bir inceleme olarak nasıl yorumlandığına bağlı olarak bir incelemeciden diğerine farklılık gösterebilir. Buna karşılık, özetler herhangi bir görüşü dikkate almaz.

Özet, okuyucunun materyali anlamasına yardımcı olmak için kullanılan ve sunulan herhangi bir temsil veya anlatının kısa ve öz bir açıklamasıdır. Metindeki her kritik noktayı kapsar ve içeriği anlatı ile aynı kronolojik sırada sunar. 

Bir özet, konunun ana yönlerinden hiç uzaklaşmaz. Konuyla ilgili herhangi bir değerlendirmeden veya yazarın fikirlerinden söz etmez. Özetler her zaman özetledikleri konuyla aynı formatı takip eder, girişle başlar ve konunun sonuç kısmıyla biter. Özetler sıklıkla akademik ortamlarda kullanılsa da, diğer tüm hikaye türlerine uygulanabilir.

Etkili Bir Özet Yazmak İçin Adımlar

Öğrenmede ilk adım bir makalenin özeti nasıl yazılır makale özetlerinin bilgiyi okuyabildiğinizi ve yorumlayabildiğinizi göstermesi gerektiğini anlamaktır. 

1. Makaleyi en az iki kez okuyun

Argümanları ve makalenin konusunu kavramak için öncelikle makaleyi baştan sona okumalısınız. Bu aşamada not almakla uğraşmayın; bunun yerine sadece makaleyi okumaya konsantre olun. İşte burada güçlü okuma becerilerine sahip olmak devreye giriyor.

GIPHY aracılığıyla

2. Ana fikri belirtin

Makaleyi dikkatlice okuduktan sonra makalenin ana temasını ve konusunu belirleyebileceksiniz.

3. Not almaya başlayın

Ana konuyu belirledikten sonra, destekleyici argümanları not etmeye başlayın, kilit noktalara odaklanın ve makalede özet için yararlı veya önemli olabilecek başka neler olduğunu düşünün.

Ayrıca, içerikteki belirli kelimeleri veya ifadeleri vurgulamak ve makaleyi özetlerken ana anahtar kelimeleri dahil etmek iyi bir fikirdir.

4. Yazın

Kendi kelimelerinizi kullanarak yazmaya başlayın ve doğrudan alıntı olmadıkça makaledeki ifadeleri ve cümleleri kopyalamaktan kaçının.

5. Yapı hakkında düşünün

Bir özet, makalenin üçte birinden daha uzun olmayan bir giriş, gövde paragrafları ve bir sonuca sahip olmalıdır.

  • Giriş: 

Açılış paragrafınız okuyucuyu içeri çekecek bir kanca içermelidir. Giriş, konunun genel bir tanımını, makalenin başlığını ve ideal olarak, metnin özünü yakalayan ve hangi noktaları genişleteceğinizi açıklayan bir tez ifadesini içerir.

  • Gövde Paragrafları:

Her bir destekleyici argümanın kendi gövde paragrafı olmalıdır. Her bir gövde paragrafında bu destekleyici noktalar hakkında konuşun, açıklığa kavuşturun veya yoğunlaştırın. Her bir sonucun arkasındaki gerekçeden ve kullandıkları destekleyici kanıtlardan bahsettiğinizden emin olun. 

  • Sonuç:

Sonuç bölümünüze başlamak için giriş bölümünüzün konu cümlesini veya temel argümanla ilgili tez ifadesini yeniden ifade edin, bunu açılış ifadenizden yeniden ifade ettiğinizden emin olun.

Bu bölümü kullanarak makalenin genel anlamını ve argümanlarını daha iyi aktarabilirsiniz. Makalenin gündeme getirdiği ek konuları, sonuçları veya sorunları birkaç cümleyle açıklayın. 

İnfografiklerin gücüyle bilimi görsel olarak aktarın

Mind The Graph aracını kullanmaya başlayın ve aşağıdakilere erişin mükemmel infografik şablonları makaleleri okuyucular için görsel olarak daha çekici hale getirmek.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar