Žuvų kaulo diagramos yra galinga sudėtingų problemų analizės ir sprendimo priemonė. Taip pat žinomos kaip priežasčių ir pasekmių diagramos arba Išikavos diagramos, jie vaizdžiai parodo įvairias priežastis, kurios prisideda prie konkrečios problemos ar padarinių. Nustatant pagrindines priežastis, o ne sutelkiant dėmesį tik į simptomus, žuvies kaulų diagramos leidžia veiksmingai spręsti problemas ir priimti sprendimus.

Žuvų kaulo diagramų paskirtis

Žuvų kaulo diagramos yra labai svarbios atliekant pagrindinių priežasčių analizę. Jos padeda įsigilinti į problemą, atskleisti jos priežastis ir nustatyti tobulintinas sritis. Pagrindinis "žuvies kaulų" diagramos tikslas - vizualiai pavaizduoti priežasčių ir pasekmių ryšius, palengvinant sisteminį požiūrį į problemos sprendimą.

Kaip nubraižyti Žuvų kaulo diagramą?

Vadovaukitės šia sisteminga įgyvendinimo tvarka:

 1. Surinkite komandą ir nustatykite problemą: Suburkite įvairialypę komandą, sudarytą iš skirtingų požiūrių ir patirties turinčių asmenų. Aiškiai apibrėžkite problemą, kurią reikia analizuoti ir tobulinti. 
 2. Kiekvieno veiksnio konkrečios priežastys: Surenkite smegenų šturmo sesijas, kad nustatytumėte galimas su kiekvienu veiksniu susijusias priežastis. Skatinkite atvirumą ir kūrybiškumą, kad būtų ištirtos visos galimos priežastys.
 3. Klauskite "kodėl" dėl kiekvienos priežasties: Iteraciškai klauskite "kodėl" kiekvienos priežasties, kad gilintumėtės į pagrindinius veiksnius. Kvestionuokite prielaidas ir ieškokite ne tik paviršutiniškų paaiškinimų.
 4. Nustatykite galimus problemą sukeliančius veiksnius: Naudokite pagrindinių priežasčių kategorijas, kurios paprastai naudojamos žuvų kaulo diagramose: žmonės, procesas, įranga, medžiagos, aplinka ir valdymas.. Pritaikykite veiksnius pagal konkrečią analizuojamą problemą.
 5. Ištirti, įvertinti ir ištaisyti priežastis: Kruopščiai ištirkite kiekvieną priežastį ir įvertinkite jos reikšmę problemai atsirasti. Įgyvendinkite taisomuosius veiksmus, kad pašalintumėte pagrindines priežastis ir užkirstumėte kelią problemos pasikartojimui.
 6. Išsaugokite ir bendrinkite savo diagramą: Užpildytą "žuvies kaulo" diagramą išsaugokite, kad ateityje galėtumėte ja remtis ir bendradarbiauti. Pasidalykite ja su komandos nariais ar suinteresuotosiomis šalimis, kad gautumėte atsiliepimų ir įžvalgų.

Žuvų kaulo diagramos pavyzdys

Žuvų kaulo diagrama
Šabloną galima rasti Mind the Graph

Šį šabloną galima redaguoti mūsų platformoje. Spustelėkite čia ir pradėkite redaguoti.

Alternatyvūs Žuvų kaulo diagramų įrankiai

Be braižymo rankiniu būdu, yra internetinių įrankių, pvz. Gliffy, kuriose siūlomos patogios sąsajos žuvų kaulų diagramoms kurti. Šios skaitmeninės priemonės padidina bendradarbiavimo ir dalijimosi galimybes, todėl lengviau įtraukti suinteresuotuosius subjektus ir kartu siekti sprendimų.

Žuvų kaulo diagramų privalumai ir trūkumai

Privalumai

 • Pateikiamas vizualus vaizdas, padedantis suprasti sudėtingas problemas ir jų priežastis;
 • Palengvina smegenų šturmo sesijas ir skatina sistemingą požiūrį į problemų sprendimą;
 • Skatina komandos bendradarbiavimą ir padeda bendrai suprasti problemą.

Trūkumai

 • Dėl supaprastinimo galima praleisti arba praleisti svarbiausias priežastis;
 • Subjektyvus skirstymas į kategorijas gali skirtis tarp atskirų asmenų ar komandų;
 • Norint užtikrinti tikslią ir nešališką analizę, būtina kvalifikuotai padėti.

Trys patarimai, kaip palengvinti "Žuvų kaulo" diagramos sudarymą

Sukurkite palankią aplinką

 • Kurkite atmosferą, skatinančią atvirą bendravimą ir įvairias perspektyvas.
 • Užtikrinkite, kad visi jaustųsi patogiai dalydamiesi savo idėjomis ir nuomonėmis.

Skatinkite įvairias perspektyvas

 • Pabrėžkite, kaip svarbu atsižvelgti į skirtingus požiūrius, kad būtų galima visapusiškai suprasti problemą.
 • Skatinkite dalyvius mąstyti nestandartiškai ir kvestionuoti esamas prielaidas.

Užfiksuoti visas idėjas

 • Sukurkite sistemą, skirtą visoms per smegenų šturmo sesijas kilusioms idėjoms fiksuoti ir dokumentuoti.
 • Venkite per anksti atmesti bet kokias galimas priežastis, nes net iš pažiūros nereikšmingi veiksniai gali turėti didelį poveikį.

Kas yra priežasties ir pasekmės "Žuvų kaulo" diagrama?

Priežasties ir pasekmės "žuvies kaulo" diagrama - tai vaizdinis vaizdas, rodantis įvairių veiksnių, lemiančių tam tikrą problemą ar rezultatą, priežastinį ryšį. Ji leidžia atlikti išsamią analizę suskirstant priežastis į skirtingus veiksnius ir dalinius veiksnius.

Sveikatos priežiūros problemų sprendimo priemonių rinkinys

Žuvų kaulo diagramos yra ypač vertingos sveikatos priežiūros įstaigose sprendžiant problemas ir gerinant pacientų priežiūrą. Jos leidžia sveikatos priežiūros specialistams nustatyti pagrindines medicininių klaidų, gydymo vėlavimo ar kitų problemų priežastis. Suprasdamos pagrindines priežastis, sveikatos priežiūros organizacijos gali įgyvendinti veiksmingus sprendimus ir pagerinti pacientų gydymo rezultatus.

Išvada

Apibendrinant galima teigti, kad "žuvies kaulo" diagramos yra galinga pagrindinių priežasčių analizės ir problemų sprendimo priemonė. Vizualiai vaizduodamos su problema susijusias priežastis ir pasekmes, jos palengvina struktūrizuotą ir sistemingą požiūrį į pagrindinių priežasčių nustatymą. 

Nors "žuvies kaulų" diagramos turi trūkumų, jos labai naudingos įvairiose srityse, įskaitant švietimą, mokslinius tyrimus ir sveikatos priežiūrą. Mokytojai, mokiniai ir mokslininkai, naudodami žuvies kaulų diagramas, gali gauti vertingų įžvalgų, pagerinti sprendimų priėmimą ir skatinti inovacijas.

Sukurkite "Fishbone" diagramą su Mind the Graph

Surinkome mokslininką ir dizainerį, kad sukurtume geriausią mokslinio projektavimo įrankį. Mind the Graph rasite moksliškai tikslių iliustracijų rinkinį ir daugybę dizaino funkcijų, kurios padės jums sukurti puikias grafines santraukas, infografikas, plakatus, pristatymus ir kt. Užsiregistruokite nemokamai ir patikėkite vaizdinių galia.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai