Šizofrenija yra lėtinis ir sunkus psichikos sutrikimas, turintis įtakos žmogaus mąstymui, jausmams ir elgesiui. Šizofrenija sergantiems žmonėms gali atrodyti, kad jie prarado ryšį su realybe. Kad suprastume šizofrenijos vystymąsi, turime kalbėti apie sinapsių atpjovimą. Remiantis "Nature neuroscience" straipsniu 1, “"Sinapsių atpjovimas - tai sinapsių pašalinimo procesas, vykstantis ankstyvoje vaikystėje iki ankstyvosios brandos." Smegenims vystantis, aplinkos poveikis formuoja nervų grandinę. Šis procesas pašalina ankstyvojo vystymosi metu susidariusias perteklines sinapses ir sustiprina likusias sinapses.

Be to, remiantis "sinapsinio atpjovimo" hipoteze, per didelis arba sutrikęs sinapsinis atpjovimas yra susijęs su šizofrenijos sutrikimu. Šią hipotezę 1982 m. iškėlė psichiatras Irvinas Feinbergas.

Be to, prieš kelerius metus atlikus žmogaus smegenų vaizdavimo ir pomirtines studijas buvo gauta naujų įrodymų, patvirtinančių "sinapsinio atpjovimo" hipotezę. Jie parodė, kad šizofrenija sergančių pacientų smegenų žievėje sumažėja stuburo slankstelių tankis ir pilkoji medžiaga.

Peržiūra_69596 (1)

 

 Nauji įrodymai paskelbti žurnale "Nature neuroscience":

Todėl dabar mokslininkai bando suprasti šį reiškinį lemiantį mechanizmą. Pasak Karlo Sellgreno (Carl Sellgren), Rojaus Perlio (Roy Perlis) ir jų bendradarbių, imuninė sistema gali būti svarbi per dideliam sinapsių atkirpimui. Jų naujajame straipsnyje1 žurnale "Nature neuroscience" aprašomas in vitro modelis, kuriame ląstelių perprogramavimas taikomas tiriant šizofrenija sergančių pacientų specifinių mikroglijų tarpininkaujamą sinapsių sugėrimą.

Mikroglijos yra bendras neuroglijos (glijos ląstelių) tipas, esantis visose galvos ir nugaros smegenyse. Jos sudaro 10-15% visų galvos smegenyse randamų ląstelių. Kaip reziduojančios makrofagų ląstelės, jos veikia kaip pirmoji ir pagrindinė aktyvios imuninės apsaugos forma centrinėje nervų sistemoje (CNS). Be to, mikroglijos ląstelės geba atpažinti svetimkūnius, juos praryti ir veikia kaip antigeną pateikiančios ląstelės, aktyvuojančios T ląsteles.

Peržiūra_69544
peržiūra_69618
peržiūra_69620

Skaitykite toliau apie neuromokslų temas

Jei norite vaizdžiai pristatyti savo tyrimus, grafinės santraukos ir gražios mokslinės iliustracijos yra galinga priemonė! Taigi, jau šiandien pradėkite savo duomenis paversti vaizdingesniais.

  1. Padidėjęs sinapsių šalinimas mikroglijomis šizofrenija sergančių pacientų sinapsių atpjovimo modeliuose.
logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai