Şizofreni, bir kişinin nasıl düşündüğünü, hissettiğini ve davrandığını etkileyen kronik ve ciddi bir zihinsel bozukluktur. Şizofreni hastaları gerçeklikle bağlarını kaybetmiş gibi görünebilirler. Şizofreni gelişimini anlamak için sinaptik budama hakkında konuşmamız gerekir. Nature Neuroscience'da yayınlanan bir makaleye göre 1, “sinaptik budama, erken çocukluk döneminden erken yetişkinlik dönemine kadar gerçekleşen sinaps eliminasyonu sürecidir." Beyin geliştikçe, çevresel girdiler nöral devreyi şekillendirir. Bu süreç, erken gelişim sırasında oluşan fazla sinapsları ortadan kaldırır ve kalan sinapsları güçlendirir.

Ayrıca, 'sinaptik budama' hipotezine göre aşırı veya düzensiz sinaptik budama şizofreni bozukluğu ile ilişkilidir. Psikiyatrist Irwin Feinberg bu hipotezi 1982 yılında ortaya atmıştır.

Ayrıca, birkaç yıl önce, insan beyni görüntüleme ve postmortem çalışmalar 'sinaptik budama' hipotezini destekleyen yeni kanıtlar getirmiştir. Kanıtlar, şizofreni hastalarının kortekslerinde omurga yoğunluğunun ve gri maddenin azaldığını göstermiştir.

preview_69596 (1)

 

 Yeni kanıtlar Nature Neuroscience dergisinde yayımlandı:

Bu nedenle bilim insanları şimdi bu fenomenin altında yatan mekanizmayı anlamaya çalışıyor. Carl Sellgren, Roy Perlis ve işbirlikçilerine göre bağışıklık sistemi aşırı sinaptik budamada rol oynayabilir. Yeni makaleleri1 Nature neuroscience dergisinde yayımlanan makalede, şizofreni hastasına özgü mikroglia aracılı sinaps yutulmasını incelemek için hücresel yeniden programlamayı uygulayan bir in vitro model tanımlanıyor.

Mikroglia, beyin ve omurilikte bulunan kolektif bir nöroglia (glial hücre) türüdür. Beyinde bulunan tüm hücrelerin 10-15%'sini oluştururlar. Yerleşik makrofaj hücreleri olarak, merkezi sinir sisteminde (MSS) aktif bağışıklık savunmasının ilk ve ana biçimi olarak hareket ederler. Ayrıca, mikroglia hücreleri yabancı cisimleri tanıyabilir, yutabilir ve T-hücrelerini aktive eden antijen sunan hücreler olarak hareket edebilir.

preview_69544
preview_69618
preview_69620

Sinirbilim konularını okumaya devam edin

Araştırmanızı görsel bir şekilde de sunmak istiyorsanız, grafik özetler ve güzel bilimsel illüstrasyonlar güçlü bir araçtır! Verilerinizi daha görsel hale getirmek için bugünden başlayın.

  1. Şizofreni hastalarından türetilen sinaptik budama modellerinde mikroglia tarafından artan sinaps eliminasyonu.
logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar