Být vědcem není snadné. Samostatnost a vlastní práce s sebou přináší velký tlak na vykazování výsledků. Musíme být organizovaní, aktualizovaní a odolní. Jinak může získání nevýznamného výsledku srazit na kolena i ty největší optimisty. To vše proto, že věda je něco nejistého, co vyžaduje spoustu energie a času.

Nejen proto může být práce vědeckého pracovníka náročná z mnoha dalších důvodů. Například jak často mluvíme o tématech, kterým rozumí (nebo se do nich vcítí) jen jiný life scientist?

Zhluboka se nadechněme a analyzujme, kolikrát mluvíme o věcech jako:

  • Pěstování hub a bakterií
  • Eutanazie nebo pitva malých zvířat
  • Povídání o parazitech, nemocech a přenašečích (zejména během jídla).

Boj vědců o životě

Každodenní život vědeckého pracovníka zahrnuje širokou škálu nepříjemných situací. Uvědomujeme si však skutečně jejich podivnost? Některé situace jsou pro nás tak běžné, že vůči nim ztrácíme citlivost. Problém je v tom, že svými výzkumy oslovujeme širokou veřejnost a záleží na způsobu, jakým je sdělujeme.

Dobře, takže naším úkolem jako vědců je sdělovat relevantní informace, že? Ale jak to dělat, abychom nepřekročili hranici toho, co je ostatním nepříjemné?

V posledních několika letech si věda mnohem více uvědomuje svůj dopad. Namísto používání znepokojivých obrázků se vědci rozhodli zavést nový přístup. Přístup, který zmenšuje propast mezi běžnými lidmi a vědeckou komunitou.

Dokážete si představit, že byste takové obrázky měli ve svých dokumentech nebo prezentacích?

vědec zabývající se životem

Místo toho se začal objevovat mnohem měkčí přístup. To vše proto, aby se změnil zkreslený obraz, který lidé obvykle mají o vědci a vědě jako takové.

vědec zabývající se životem

Toto senzibilizační hnutí ve vědecké komunikaci vedlo k tomu, že vědci přestali používat reálné obrázky svých experimentů. V důsledku toho se vědci zabývající se životem brání tomu, aby byli lidé šokováni a pohoršeni jejich výzkumem.

Nicméně se objevila nová mezera: když už nepoužíváme reálné obrázky, jak vizuálně prezentovat naši práci?

Jako vědec jste se pravděpodobně pokoušeli používat nástroje, jako je Power Point nebo Paintdash, abyste splnili své touhy po vědeckých ilustracích. Jaké to byly zkušenosti? Pravděpodobně velmi frustrující.vědec zabývající se životemModerní věda vyžaduje přívětivé a funkční ilustrace. Tato kombinace zaručuje dobrou zpětnou vazbu na to, jak je výzkum prezentován, jednoduše proto, že je pěkný na pohled a snadno pochopitelný. Není však snadné najít tento druh ilustrace. Vědecké ilustrace jsou stále více trendy. Pokud nejste vědeckým ilustrátorem, můžete se poohlédnout po nástrojích nebo profesionálech, kteří vám pomohou se sdělením vašich výsledků.

Společnost Mind the Graph si této mezery všimla. Proto jsme vytvořili vlastní vědeckou knihovnu, která je k dispozici všem zájemcům. Chceme se rozšiřovat a zahrnout všechny vědecké obory, jejichž cílem je vždy zlepšit komunikaci o vědě.

vědec zabývající se životem

Budoucnost vědy spočívá v tom, že více ukazujeme, než vyprávíme. dílo mluví samo za sebe. To však bude možné pouze tehdy, pokud se lidé budou cítit přitahováni tím, co vidí.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony