Jak jsme se zmínili na první příspěvek této série o koronaviru, počet vědeckých publikací v této oblasti prudce roste.

Slovo "coronavirus" je oblíbeným výrazem ve vědecké literatuře, podle specializovaných vyhledávačů jako např. PubMed Národní lékařské knihovny Spojených států.

Níže uvedený obrázek pochází ze studie časopisu The Economist, ale po ověření zdroje je již zastaralý. K dnešnímu dni (24. března) jsme napočítali přesně 1373 zmínek o slově "coronavirus" ve slovníku "Coronavirus". PubMed systém. Je to poměrně hodně informací.

Tento termín se stal "sexy" ve vědecké literatuře v souvislosti s vypuknutím těžkého akutního respiračního syndromu (SARS) na počátku roku 2000. V průměru bylo o koronavirech publikováno asi 500 prací ročně, což je v průměru ~1,3 práce/den. Tento výzkumný trend jaksi pominul a zájem vědecké komunity "zachránil" blízkovýchodní respirační syndrom (MERS) v roce 2012 (prům. 2,2 článku/den). Průměrný počet publikovaných prací o "koronavirech" přesáhl v tomto desetiletí 800 ročně.

V letošním roce se v souvislosti s nedávnou epidemií koronaviru Covid-19 zájem vědecké komunity opět zvýšil a počet publikací prudce roste. Při dnešním vyhledávání v PubMedu jsem napočítal 1373 výsledků. Pokud je to přesné, mluvíme o něčem jako 16 publikacích denně publikovaných v roce 2020.

Jen v letošním roce bylo o koronavirech publikováno 1373 článků. To je docela hodně, kdo může číst všechny tyto informace?

2020 vědecký přehled publikací o koronavirech
2020 vědecký záznam publikací o koronavirech: více denních publikací, než kolik je rozumné, aby člověk četl. Je to šílené, i když jste doktor v oboru.

Žádný prezident nemůže předstoupit před veřejnost bez toho, aby mu během tohoto panděra někdo, kdo skutečně ví, co říká, dohlížel na ramena.

Obrázek je rozmazaný, ale na levé straně vidíte Dr. Deborah Brixovou, vysoce uznávanou lékařku s více než třicetiletou praxí specializovanou na HIV/AIDS. Za vlády prezidenta Baracka Obamy byla jmenována globální koordinátorkou Spojených států pro AIDS, která má na starosti program PEPFAR, a nadále je přední osobností v oboru infektologie/virologie. V tomto náročném období je jistě důležitým hlasem.

Prezident může, ale nemusí slyšet nebo brát v úvahu hlas, to je pravda... ale musí se projevovat jako někdo, kdo se alespoň radí s odborníky.

Jak tito lidé dokážou zpracovat tolik informací a zůstat v obraze? Věříme v sílu infografiky při sdělování složitých vědeckých informací.

Zjistěte, co je Mind the Graph - tvůrce infografiky pro vědce a akademiky

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony