Ako sme spomenuli na prvý príspevok v tejto sérii o koronavírusoch, rytmus vedeckých publikácií v tejto oblasti prudko stúpa.

Slovo "koronavírus" je populárnym výrazom vo vedeckej literatúre podľa špecializovaných vyhľadávačov, ako napr. PubMed Národnej lekárskej knižnice Spojených štátov.

Obrázok nižšie je zo štúdie časopisu The Economist, ale overil som si zdroj a je už zastaraný. K dnešnému dňu (24. marca) sme napočítali presne 1373 zmienok o slove "coronavirus" v PubMed systém. Je to pomerne veľa informácií.

Tento termín sa stal "sexy" vo vedeckej literatúre v dôsledku vypuknutia ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) začiatkom roku 2000. V priemere sme mali ročne publikovaných približne 500 prác o koronavírusoch, čo je v priemere ~1,3 práce/deň. Tento výskumný trend akosi pominul a záujem vedeckej komunity "zachránil" Blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS) v roku 2012 (priemerne 2,2 papiera/deň). Priemerný počet publikovaných prác o "koronavírusoch" presiahol v tomto desaťročí 800 ročne.

V tomto roku sa v súvislosti s nedávnou epidémiou koronavírusu Covid-19 opäť zvýšil záujem vedeckej komunity a počet publikácií prudko stúpa. Pri dnešnom vyhľadávaní v databáze PubMed som napočítal 1373 výsledkov. Ak je to presné, v roku 2020 hovoríme o približne 16 prácach uverejnených denne.

1373 prác o koronavírusoch len v tomto roku. To je dosť veľa, kto môže čítať všetky tieto informácie?

2020 vedecké publikácie o koronavírusoch
2020 vedecké publikácie o koronavírusoch: viac denných publikácií, ako je pre človeka rozumné čítať. Je to šialené, aj keď ste doktorand v tejto oblasti.

Žiadny prezident nemôže predstúpiť pred verejnosť bez toho, aby mu počas tejto pandémie niekto, kto skutočne vie, čo hovorí, dával pozor na ramená.

Obrázok je rozmazaný, ale na ľavej strane vidíte doktorku Deborah Brixovú, uznávanú lekárku s viac ako tridsaťročnou praxou v oblasti HIV/AIDS. Za vlády prezidenta Baracka Obamu bola vymenovaná za globálnu koordinátorku Spojených štátov pre AIDS zodpovednú za program PEPFAR a naďalej je vedúcou osobnosťou v oblasti infektológie/virológie. V tomto náročnom období je určite dôležitým hlasom.

Prezident môže, ale nemusí počuť alebo brať do úvahy hlas, to je pravda... ale musí sa ukázať ako niekto, kto sa aspoň radí s odborníkmi.

Ako títo ľudia dokážu spracovať toľko informácií a zostať v obraze? Veríme v silu infografiky pri sprostredkovaní komplexných vedeckých informácií.

Zistite, čo je Mind the Graph - tvorca infografiky pre vedcov a akademikov

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny