Jako výzkumní pracovníci jsme si všichni zvykli na tradiční strukturu vědeckých publikací a vědeckých prací.

Musíme napsat úvod, popsat metodiku, představit a prodiskutovat výsledky a nakonec vše uzavřít v závěru.

Jakmile se tento formát jednou naučíme, stane se z něj něco podobného jako jízda na kole, tak zakořeněného v nás, že na to nikdy nezapomeneme, úkol, který nás ani nenapadne vykonávat.

Co když však tento současný formát vědecké práce již nestačí k tomu, abyste upoutali pozornost na svou práci?

Co bychom mohli udělat pro to, aby náš výzkum vynikl mezi ostatními, když je denně publikováno tolik vědeckých článků?

Bylo by úžasné, kdybychom mohli k upoutání pozornosti čtenáře použít kromě názvu a abstraktu i jiný druh nástroje, že?

Naštěstí existuje! A právě tehdy přicházejí na řadu infografiky, vizuální prezentace a grafické abstrakty!

V posledních několika letech jsme začali žít pod vlivem sociálních médií, což změnilo náš vztah k jakémukoli obsahu.

Hlavní příčinou této změny je naše každodenní vystavení vizuálnímu obsahu, jako jsou fotografie, videa, příběhy, gify, samolepky a animace.

Prostředkem, který dnes firmy na sociálních sítích používají k upoutání naší pozornosti, je neustálé poskytování různých druhů vizuálně atraktivního obsahu.

Pokud jde o vědeckou komunikaci, někdy už k upoutání pozornosti nestačí pouhý název. Kromě toho je dalším důležitým faktorem, který znepokojuje celou vědeckou komunitu, potřeba zvýšit šíření znalostí a zároveň rozšířit přístup ke všem vytvořeným a zveřejněným údajům.

V souvislosti s tím mnozí autoři přidávají do svých publikovaných prací vizuální obsah, jako jsou infografiky nebo grafické abstrakty, aby lépe komunikovali se svým publikem.

Dokonce i některé časopisy nyní vyžadují vizuální obsah pro předložení článku.

Přidání vizuálního obsahu je skutečně pozoruhodnou alternativou, jak upozornit na svou práci.

Stále nejste přesvědčeni? Naskočte a nechte se svézt.

Pokud v PubMedu - bezplatné databázi, která obsahuje více než 30 milionů odkazů - rychle vyhledáme slova "grafický abstrakt", vyhledávání nám vrátí všechny články týkající se těchto dvou slov. Zajímavé je, že graf zobrazující počet souvisejících článků podle jednotlivých let ukazuje, že počet článků zmiňujících grafické abstrakty exponenciálně roste.

To pravděpodobně znamená, že každým dnem přibývá výzkumníků z různých oborů, kteří si všímají hodnoty grafické abstrakce. To je úžasná zpráva, že?

graf zobrazující počet souvisejících článků v jednotlivých letech ukazuje, že počet článků, v nichž jsou zmíněny grafické abstrakty, exponenciálně roste.
Zdroj obrázku.

Už jste přesvědčeni, že začnete do své práce přidávat grafické abstrakty? Ještě ne? ok, tak pokračujme.

V roce 2006 Časopis Annals of Surgery přijala vizuální abstrakty jako způsob, jak zvýšit a rozšířit viditelnost a přístup k časopisu.

Aby bylo možné změřit, zda je nová strategie účinná, v roce 2007 provedl časopis křížovou studii případů a kontrol. porovnávání výsledků pomocí Twitteru.

Výzkumníci porovnávali dva typy tweetů, jeden s pouhým názvem článku a druhý s názvem a vizuálním abstraktem. Po dobu jednoho roku zveřejňovali tweety a shromažďovali počet vizualizací, retweetů a kolikrát byl článek skutečně navštíven.

Studie zjistila, že tweety, které obsahovaly název článku a vizuální anotaci, měly 8krát více zobrazení, 8krát více retweetů a 3krát více návštěv článku.

Podobný studie provedená v roce 2019 časopisem Journal of the American Geriatrics Society, použil Twitter také k porovnání počtu zobrazení tweetů bez obrázků a tweetů s vizuální abstrakcí.

Po necelém týdnu od spuštění experimentu dosáhly tweety s vizuálními abstrakty sedmkrát více zobrazení než tweety s pouze textovým obsahem.

Vizuální obsah, jako je infografika, grafické abstrakty nebo vizuální prezentace, proto skutečně dokáže upoutat pozornost čtenářů a zvyšuje jejich rozšíření a přístupy, navíc zlepšuje vnímání textového obsahu a umožňuje čtenáři rychleji a lépe pochopit důležitá témata.

Není to nakonec vše, co si přejeme? Aby se náš výzkum dostal k více lidem v akademickém prostředí i mimo něj?

A právě proto Mind the Graph byl postaven pro!

Účelem platformy je zvýšit dopad vědců, proměnit je v designéry a poskytnout jim naprostou autonomii, aby mohli lépe komunikovat svůj výzkum.

Víme, že se vám to může zdát zpočátku trochu děsivé, ale jsme tu pro vás, abychom vám pomohli s čímkoli, co potřebujete.

Přidání grafický abstrakt k vašemu článku je jedním z nejlepších způsobů, jak zaujmout a přesvědčit čtenáře, aby si přečetl celý článek.

Abstrakt by měl být pohledem na celý článek nebo resumé s nejdůležitějšími body vaší práce, které budou podrobně popsány a diskutovány uvnitř článku.

Abstrakt je tedy jednou z nejdůležitějších částí výzkumné práce, musí být dostatečně přitažlivý a rychle srozumitelný, aby se čtenář mohl rozhodnout, zda si chce přečíst celý článek, nebo ne. A grafický abstrakt vám v tom může velmi pomoci.

Přidání grafického abstraktu k vašemu článku je úžasnou strategií, jak zvýšit rozšíření vaší práce, a tím i počet čtenářů a citací.

I když to časopis, do kterého článek zasíláte, nevyžaduje, grafický abstrakt zlepší čtenářovo vnímání vašeho obsahu.

Kromě toho čtenář lépe a rychleji pochopí, o čem vaše práce je.

Grafická abstrakce neboli infografika je tedy v podstatě obrázek, který podává a vysvětluje vědecké informace ve vizuální podobě a měl by být srozumitelným způsobem předání sdělení. Musí být navržen tak, aby čtenáři poskytl okamžité pochopení určitého tématu.

Vybaven všemi Mind the Graph nástrojů, které máte k dispozici, můžete vytvářet skvělý vizuální obsah, aniž byste se trápili.

Platforma je překvapivě snadná na používání, má obrovskou knihovnu obsahující vše, co můžete potřebovat (a pokud to není můžeme vám s tím také pomoci).

Podívejme se na příklad, jak Mind the Graph promění vaši vědu v krásné zlepšení vizuálního obsahu.

Jedná se o grafický abstrakt, který nám, čtenářům, umožňuje pochopit hlavní myšlenku článku. První obrázek patří k původnímu článku publikovanému v časopise a hned pod ním je Mind the Graph verze.

grafický abstrakt před a po vylepšení nástroji Mind the Graph a ilustracemi

Souhlasíte s tím, že grafický abstrakt nám umožnil zachytit metodiku a závěry článku v méně než 15 sekundách? Krása a přesnost ilustrací demonstruje skutečnou metodiku provedenou s myšmi.

Přidání atraktivní a detailní ilustrace (s Mind the Graph's platform tools), aby vaše práce vynikla, byla srozumitelná a zaujala vaše publikum.

Jste připraveni začít vytvářet vizuální obsah a oslovovat stále více lidí?

Jdeme na to! Spusťte právě teď pomocí Mind the Graph!

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony