Araştırmacılar olarak hepimiz bilimsel yayınların ve bilimsel çalışmaların geleneksel yapısına alışkınız.

Bir giriş yazmalı, metodolojiyi tanımlamalı, sonuçları sunmalı ve tartışmalı, son olarak da her şeyi bir sonuçla tamamlamalıyız.

Bu format bir kez öğrenildiğinde, tıpkı bisiklete binmek gibi, asla unutmayacağımız kadar içimize işlemiş, gerçekleştirmeyi aklımızdan bile geçirmediğimiz bir görev haline gelir.

Ancak, ya bu mevcut bilimsel makale formatı artık çalışmanızın dikkat çekmesi için yeterli değilse?

Her gün bu kadar çok bilimsel makale yayınlanırken, araştırmamızı bu kadar çok makale arasından sıyırmak için ne yapabiliriz?

Okuyucunun dikkatini çekmek için başlık ve özet dışında farklı bir araç kullanabilseydik harika olurdu, değil mi?

Neyse ki var! İşte o zaman infografikler, görsel sunumlar ve grafiksel özetler devreye giriyor!

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, her türlü içerikle ilişkimizi değiştiren sosyal medya etkisi altında yaşamaya başladık.

Fotoğraflar, videolar, hikayeler, gifler, çıkartmalar ve animasyonlar gibi görsel içeriklere her gün maruz kalmamız bu değişimin en önemli nedenidir.

Günümüzde sosyal medya işletmeleri tarafından dikkatimizi çekmek için kullanılan araç, sürekli olarak farklı türde görsel olarak çekici içerikler sunmaktır.

Dolayısıyla bilimsel iletişim söz konusu olduğunda, bazen sadece başlık dikkat çekmek için artık yeterli olmuyor. Buna ek olarak, üretilen ve yayınlanan tüm verilere erişimi genişletirken bilginin yayılımını artırma ihtiyacı da tüm bilim camiasını endişelendiren bir diğer önemli unsur.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, birçok yazar, izleyicileriyle daha iyi iletişim kurmak için yayınlanmış çalışmalarına infografikler veya grafik özetler gibi görsel içerikler ekliyor.

Bazı dergiler bile artık makale göndermek için görsel içerik talep ediyor.

Görsel içerik eklemek, çalışmalarınıza dikkat çekmek için gerçekten de dikkate değer bir alternatiftir.

Hala ikna olmadınız mı? Atlayın, sizi bir gezintiye çıkarayım.

PubMed'de - 30 milyondan fazla referans içeren ücretsiz bir veri tabanı - "graphical abstract" kelimeleri için hızlı bir arama yaparsak, arama bu iki kelimeyle ilgili tüm makaleleri getirecektir. İlginç bir şekilde, yıllara göre ilgili makalelerin sayısını gösteren bir grafik, grafiksel özetlerden bahseden makalelerin sayısının katlanarak arttığını göstermektedir.

Bu da muhtemelen her geçen gün farklı alanlardan daha fazla araştırmacının grafiksel özetin değerini fark ettiği anlamına geliyor. Bu harika bir haber, değil mi?

Yıllara göre ilgili makalelerin sayısını gösteren bir grafik, grafiksel özetlerden bahseden makale sayısının katlanarak arttığını göstermektedir.
Resim kaynağı.

Çalışmalarınıza grafiksel özetler eklemeye başlamaya ikna oldunuz mu? Henüz değil mi? Tamam, o zaman devam edelim.

2006 yılında Annals of Surgery Dergisi derginin görünürlüğünü ve erişimini artırmanın ve yaygınlaştırmanın bir yolu olarak görsel özetleri benimsemiştir.

Yeni stratejinin etkili olup olmadığını ölçmek için, 2007 yılında dergi bir vaka-kontrol çapraz çalışması yürütmüştür Twitter kullanarak sonuçları karşılaştırmak.

Araştırmacılar, biri yalnızca makalenin başlığını, diğeri ise başlıkla birlikte görsel bir özeti içeren iki tür tweeti karşılaştırdı. Bir yıl boyunca tweetleri yayınladılar ve görselleştirme sayısını, retweetleri ve makalenin gerçekten kaç kez ziyaret edildiğini topladılar.

Çalışma, makale başlığının yanı sıra görsel özetin de yer aldığı tweetlerin 8 kat daha fazla görüntülendiğini, 8 kat daha fazla retweet edildiğini ve 3 kat daha fazla makale ziyareti yapıldığını ortaya koydu.

Benzer bir Journal of the American Geriatrics Society tarafından 2019 yılında yapılan çalışma, Twitter'ı da kullanarak görsel içermeyen ve görsel bir özet içeren tweetlerin gösterim (görüntülenme) sayılarını karşılaştırdı.

Deneyin üzerinden bir hafta geçmeden görsel özet içeren tweetler, yalnızca metin içerikli tweetlere kıyasla 7 kat daha fazla gösterim elde etti.

Bu nedenle, infografik, grafik özetler veya görsel sunumlar gibi görsel içerikler okuyucunun dikkatini çekerek yayılımı ve erişimi artırmanın yanı sıra metinsel içerik algısını geliştirerek okuyucunun önemli konuları daha hızlı ve daha iyi anlamasını sağlar.

Sonuçta tek istediğimiz bu değil mi? Araştırmalarımızın akademi içinde ve dışında daha fazla insana ulaşmasını sağlamak?

İşte tam da bu yüzden Mind the Graph için inşa edildi!

Platformun amacı, bilim insanlarının etkisini artırmak, onları tasarımcılara dönüştürmek ve araştırmalarını daha iyi iletmek için tam özerklik sağlamaktır.

İlk başta biraz göz korkutucu görünebileceğini ve hissettirebileceğini biliyoruz, ancak ihtiyacınız olan her konuda size yardımcı olmak için buradayız.

Bir ekleme grafiksel özet birisinin dikkatini çekmenin ve onu makalenizin tamamını okumaya ikna etmenin en iyi yollarından biridir.

Özet, makalenizin tamamına bir bakış veya makalenin içinde ayrıntılı olarak ele alınacak ve tartışılacak olan çalışmanızın önemli noktalarını içeren bir özgeçmiş olmalıdır.

Bu nedenle özet, bir araştırma makalesinin en önemli bölümlerinden biridir; okuyucunun makalenin tamamını okumak isteyip istemediğine karar vermesi için yeterince çekici ve hızlı bir şekilde anlaşılabilir olmalıdır. Ve grafiksel özet bu konuda size son derece yardımcı olabilir.

Makalenize grafik bir özet eklemek, çalışmanızın yayılmasını ve dolayısıyla okuyucu ve alıntı sayılarınızı artırmak için harika bir stratejidir.

Makalenizi gönderdiğiniz dergi bunu talep etmese bile, grafiksel bir özet, okuyucunun içeriğinize ilişkin algısını geliştirecektir.

Ayrıca, okuyucunuz çalışmanızın ne hakkında olduğunu daha iyi ve daha hızlı anlayacaktır.

Dolayısıyla, bir grafik özet, diğer bir deyişle infografik, temel olarak bilimsel bilgiyi görsel bir biçimde veren ve açıklayan bir şekildir ve bir mesajı iletmenin kendi kendini açıklayıcı bir yolu olmalıdır. Okuyucuya belirli bir konu hakkında anlık bir anlayış kazandırmak için tasarlanmalıdır.

Tüm donanımlar ile donatılmıştır Mind the Graph araçlarını kullanarak acı çekmeden harika görsel içerikler oluşturabilirsiniz.

İhtiyaç duyabileceğiniz her şeyi içeren devasa bir kütüphane ile platformun kullanımı şaşırtıcı derecede kolaydır (ve eğer bu konuda da size yardımcı olabiliriz).

Mind the Graph'nin görsel içeriğinizi geliştirerek biliminizi nasıl güzelleştirdiğine dair bir örnek görelim.

Bu, biz okuyucuların makalenin ana fikrini kavramamızı sağlayan grafiksel bir özettir. İlk resim yayınlanan orijinal makaleye aittir ve hemen altında da Mind the Graph versiyon.

Mind the Graph araçları ve çizimleri ile geliştirilmeden önceki ve sonraki grafiksel özet

Grafik özetin, makalenin metodolojisini ve sonucunu 15 saniyeden daha kısa bir sürede yakalamamızı sağladığına katılıyor musunuz? Çizimlerin güzelliği ve doğruluğu, farelerle gerçekleştirilen gerçek metodolojiyi göstermektedir.

Çekici ve ayrıntılı bir illüstrasyon eklemek (ile Mind the Graph'in platform araçları) çalışmanızın öne çıkmasını, kolayca anlaşılabilir olmasını ve izleyicilerinizi büyülemesini sağlayacaktır.

Şimdi, görsel içeriğinizi oluşturmaya ve daha fazla insana ulaşmaya hazır mısınız?

Gidelim! Başla Hemen şimdi. kullanarak Mind the Graph!

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar