Dr. Flemming je pravděpodobně nejznámějším vědcem v oboru mikrobiologie. Proslavil se objevem penicilinu z jeho kultury mikroorganismů houby Penicillium sp.

Vědecké ilustrace z mikrobiologie Dr. Fleminga

Historie jeho objevu je taková, že Fleming zkoumal vlastnosti stafylokoků. Jednou si všiml, že jedna kultura byla kontaminována plísní a že kolonie stafylokoků bezprostředně obklopující plíseň byly zničeny, zatímco ostatní kolonie stafylokoků dále od ní byly normální.

Fleming tuto plíseň vypěstoval v čisté kultuře a zjistil, že produkuje látku, která zabíjí řadu bakterií způsobujících nemoci. Identifikoval plíseň z rodu Penicillium, z níž extrahoval a přečistil látku penicilin.

Vědecké ilustrace z mikrobiologie Dr. Fleminga

Zkoumal jeho pozitivní antibakteriální účinek na mnoho organismů a všiml si, že působí na bakterie, jako jsou stafylokoky a mnoho dalších grampozitivních patogenů, které způsobují spálu, zápal plic, meningitidu a záškrt, ale ne břišní tyfus nebo paratyfus, které jsou způsobeny gramnegativními bakteriemi, na které v té době hledal lék. Působil také na Neisseria gonorrhoeae, která způsobuje kapavku, ačkoli tato bakterie je gramnegativní.

Fleming svůj objev publikoval v roce 1929 v časopise British Journal of Experimental Pathology, ale jeho článku byla věnována jen malá pozornost. Později se stal slavným, protože penicilin byl ve velké míře používán během druhé světové války a zachránil hřivny vojáků.

To byl počátek oboru antibiotické terapie. Dnes je obzor širší a mnoho nadějí se vkládá do každodenního užívání probiotik, jako je kefír, kombusha a modulace střevní mikrobioty.

Všechny tyto a mnoho dalších mikrobiologických ilustrací najdete v naší sbírce na adrese mindthegraph.com.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony