Dr. Flemming je pravdepodobne najznámejším vedcom v oblasti mikrobiológie. Preslávil sa objavom penicilínu z jeho kultúry mikroorganizmov huby Penicillium sp.

História jeho objavu je taká, že Fleming skúmal vlastnosti stafylokokov. Raz si všimol, že jedna kultúra bola kontaminovaná hubou a že kolónie stafylokokov bezprostredne okolo huby boli zničené, zatiaľ čo ostatné kolónie stafylokokov ďalej od nej boli normálne.

Fleming vypestoval pleseň v čistej kultúre a zistil, že produkuje látku, ktorá ničí množstvo baktérií spôsobujúcich choroby. Túto pleseň identifikoval ako pleseň z rodu Penicillium, z ktorej extrahoval a prečistil látku penicilín.

Skúmal jeho pozitívny antibakteriálny účinok na mnohé organizmy a všimol si, že pôsobí na baktérie, ako sú stafylokoky a mnohé iné grampozitívne patogény, ktoré spôsobujú šarlach, zápal pľúc, meningitídu a záškrt, ale nie brušný týfus alebo paratýfus, ktoré spôsobujú gramnegatívne baktérie, na ktoré v tom čase hľadal liek. Ovplyvnil aj Neisseria gonorrhoeae, ktorá spôsobuje kvapavku, hoci táto baktéria je gramnegatívna.

Fleming svoj objav uverejnil v roku 1929 v časopise British Journal of Experimental Pathology, ale jeho článku sa venovala len malá pozornosť. Neskôr sa stal slávnym, pretože penicilín sa vo veľkej miere používal počas druhej svetovej vojny a zachránil životy hrivnatých vojakov.

To bol začiatok oblasti antibiotickej terapie. Dnes je obzor širší a veľa nádeje sa vkladá do každodenného užívania probiotík, ako sú kefír, kombúša a modulácia črevnej mikroflóry.

Všetky tieto a mnohé ďalšie ilustrácie z mikrobiológie nájdete v našej zbierke na mindthegraph.com.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny