Дослідження "випадок-контроль" відіграють дуже важливу роль у медичних дослідженнях і зробили значний внесок у наше розуміння етіології багатьох хвороб і недуг. Ці дослідження особливо корисні для вивчення рідкісних або складних захворювань, або для вивчення потенційних факторів ризику захворювань, коли проведення рандомізованого контрольованого дослідження було б неможливим або неетичним.

Ця стаття має на меті надати вам корисну інформацію про дослідження "випадок-контроль". Вона охоплює основні моменти, такі як різниця між когортою та дослідженням "випадок-контроль", перш ніж заглибитися в більш складні теми, щоб допомогти вам глибше зрозуміти цю тему.

Що таке дослідження "випадок-контроль"?

Дослідження "випадок-контроль" - це різновид обсерваційного дослідження, яке часто використовується в медичних дослідженнях для визначення причин певного захворювання або стану. У дослідженні "випадок-контроль" порівнюють групу людей із захворюванням або станом, що становить інтерес (так звані "випадки"), з контрольною групою людей, які не страждають на цю хворобу (контрольною групою). Мета дослідження - виявити відмінності у впливах, факторах ризику або інших характеристиках між двома групами, які можуть бути пов'язані з розвитком захворювання.

Вони часто використовуються як перший етап у дослідницькому процесі, щоб виявити потенційні фактори ризику захворювання перед проведенням ширшого, більш масштабного дослідження. 

Ефективність дослідження "випадок-контроль" є однією з його ключових переваг. Дослідникам не потрібно спостерігати за величезною кількістю людей протягом тривалого періоду часу, щоб визначити, хто захворіє, оскільки дослідження проводиться після того, як хвороба вже виникла. Замість цього вони можуть набрати меншу вибірку пацієнтів і контрольних груп та порівняти їхні характеристики.

Коли використовується дослідження "випадок-контроль"?

У медичних дослідженнях у таких ситуаціях зазвичай використовується метод "випадок-контроль":

 • Виявити фактори ризику захворювання: Дослідження "випадок-контроль" часто використовують для виявлення факторів ризику захворювання. Вони ідеально підходять для цього, оскільки дозволяють дослідникам порівняти вплив, спосіб життя та інші особливості людей із захворюванням і без нього.
 • Коли проведення контрольованого дослідження є недоцільним або неетичним: Рандомізоване контрольоване дослідження може бути неетичним або неможливим у деяких випадках. Наприклад, було б неетично призначати людей випадковим чином до групи, яка зазнає впливу відомого канцерогену. 
 • Коли це рідкісне захворювання: Коли частота захворювання низька, проведення великого рандомізованого контрольованого дослідження для оцінки його причин може бути неможливим або недоцільним. 
 • Тривалий латентний період: Оскільки деякі хвороби розвиваються дуже довго, може бути недоцільно досліджувати велику кількість людей протягом тривалого часу, щоб визначити, хто захворіє на цю хворобу. 

Когортне дослідження проти дослідження "випадок-контроль

Когортне дослідження та дослідження "випадок-контроль" - це два методи обсерваційних досліджень, які широко використовуються в медичних дослідженнях. Попри те, що вони мають певні спільні риси, вони також мають деякі суттєві відмінності.

Когортне дослідження - це метод спостереження, який полягає в тому, що за групою людей спостерігають протягом певного часу, щоб з'ясувати, чи пов'язаний певний вплив або втручання з певним результатом. Особи в когортному дослідженні визначаються на основі їхнього статусу впливу, наприклад, фактора ризику або конкретного лікування, і спостерігаються протягом певного часу, щоб побачити, чи розвивається у них конкретне захворювання, яке нас цікавить. 

З іншого боку, дослідження "випадок-контроль" - це метод спостереження, який порівнює групу людей, хворих на певну хворобу або стан, з групою людей, контрольною групою, які не хворіють на цю хворобу. Дослідження "випадок-контроль" має на меті виявити відмінності у впливах, факторах ризику або інших особливостях між двома групами, які можуть бути пов'язані з розвитком хвороби.

Ключові відмінності між когортним дослідженням та дослідженням "випадок-контроль

 • Час: У когортному дослідженні за людьми спостерігають, щоб визначити, чи захворіють вони на цікаву для нас хворобу, тоді як у дослідженні "випадок-контроль" вони вже хворіють на цю хворобу.
 • Потерпілий: У когортному дослідженні експозиція або втручання є причиною захворювання, і дослідження визначає, чи існує між ними причинно-наслідковий зв'язок, однак у дослідженні "випадок-контроль" причинно-наслідковий зв'язок є менш визначеним, і дослідження намагається визначити можливі фактори ризику, а не причинно-наслідковий зв'язок.
слідкуйте за графіком

Переваги та обмеження досліджень "випадок-контроль

Переваги

 • Дослідження "випадок-контроль" є менш трудомісткими і дешевшими, ніж інші дослідницькі підходи, оскільки в них бере участь менша кількість людей. 
 • Дослідження "випадок-контроль" можуть включати кілька експозицій, які призвели до одного результату.
 • Можливість досліджувати хвороби з тривалим латентним періодом без необхідності спостерігати за пацієнтами, поки вони не захворіють.

Обмеження

 • Дослідження "випадок-контроль" схильні до похибки відбору, яка виникає, коли випадки і контроль не відповідають популяції, з якої вони взяті.
 • Оскільки дослідження "випадок-контроль" проводяться після того, як подія вже відбулася, вони не можуть показати часові кореляції між експозицією та наслідками. 
 • Дослідження "випадок-контроль", як і обсерваційні дослідження, схильні до упередженості. Вони особливо вразливі до упередженості спостерігачів, спогадів та інтерв'юерів. 
 • Ще однією типовою проблемою дослідження "випадок-контроль" є змішування. Це відбувається, коли третя змінна пов'язана з впливом і результатом, що ускладнює відокремлення ефектів впливу і змінної, що змішує.

Приклади досліджень "випадок-контроль

Зв'язок між курінням і раком: У дослідженні вивчалася поведінка людей, хворих на рак легенів, порівняно з тими, хто не хворів на рак легенів, і було виявлено суттєвий зв'язок між курінням і розвитком раку легенів.

Вплив пестицидів і хвороба Паркінсона: Дослідження порівняло вплив пестицидів на людей з хворобою Паркінсона та людей без цього захворювання і виявило суттєвий зв'язок між впливом пестицидів та розвитком хвороби Паркінсона.

Дієта і рак молочної залози: Дослідження порівняло раціон жінок, хворих на рак молочної залози, з раціоном жінок, які не мали цього захворювання, і виявило зв'язок між раціоном з високим вмістом жирів і підвищеним ризиком раку молочної залози.

Професійний та індивідуальний дизайн для ваших публікацій

Добре оформлена та ілюстрована публікація демонструє професіоналізм та увагу до деталей, що може підвищити довіру до контенту. Зробіть свою публікацію помітною, використовуючи Mind the Graph і скористайтеся перевагами професійного, зручного у використанні інструменту, щоб привернути увагу цільової аудиторії та справити на читача незабутнє враження.

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони