Коли йдеться про критичне мислення та аналіз ідей, важливо знати про помилки, які можуть збити нас з пантелику і зробити наші міркування менш ефективними. Одна з таких помилок, відома як генетична помилка, часто зустрічається в розмовах і дебатах. 

Генетична помилка змушує нас відкидати аргументи просто через те, звідки вони походять, замість того, щоб зосередитися на тому, що вони насправді говорять. Розуміння цієї помилки і того, як вона впливає на наше мислення, допоможе нам краще оцінювати аргументи і переконуватися в тому, що наші міркування є сильними і логічними.

У цій статті Mind the Graph читачі матимуть можливість більш детально дослідити концепцію генетичної помилки, використовуючи прості приклади, які допоможуть зрозуміти її.

Що таке генетична помилка?

Генетична помилка - це логічна помилка, яка виникає, коли обґрунтованість або правдивість твердження чи аргументу відкидається виключно на підставі його походження або історії, а не оцінки фактичних переваг самого твердження. Ця помилка помилково припускає, що джерело або походження ідеї автоматично визначає її правильність або цінність.

Замість того, щоб критично аналізувати докази, аргументацію чи логіку твердження, генетична помилка зосереджується на його походженні, зв'язках чи тому, як воно з'явилося. Вона припускає, що якщо щось отримано з ненадійного або сумнівного джерела, то воно також має бути ненадійним або неправдивим.

Важливо зазначити, що походження або асоціації позову не обов'язково позбавляють його правдивості. Оцінка змісту та доказів, наведених у самій заяві, має вирішальне значення для прийняття обґрунтованого рішення. Покладаючись виключно на генетичну помилку, можна проігнорувати вагомі аргументи чи ідеї просто через їхнє походження, що призведе до хибних міркувань і висновків.

Розуміння та ідентифікація генетичної помилки може допомогти людям вести більш раціональні та логічні дискусії, зосереджуючись на релевантних факторах, а не на несуттєвих аспектах, таких як джерело або походження аргументу.

Чому генетична помилка не завжди вважається помилкою?

Класифікація генетичної помилки як помилки є загальноприйнятою в галузі логіки та критичного мислення. Однак існують різні точки зору з цього приводу. Деякі аргументи ставлять під сумнів традиційний погляд, припускаючи, що генетична помилка не завжди є помилкою.

Прихильники цієї точки зору стверджують, що джерело або походження інформації іноді може мати значення для оцінки її достовірності або надійності. Вони стверджують, що існують певні контексти або випадки, коли врахування джерела може бути вагомим і легітимним фактором в оцінці аргументу.

Наприклад, достовірність наукового дослідження може бути поставлена під сумнів, якщо є докази потенційної упередженості або конфлікту інтересів. У таких випадках прихильники цієї точки зору стверджують, що врахування джерела може сприяти оцінці достовірності дослідження.

Важливо, однак, зазначити, що більшість в рамках логічного і критичного мислення все ще вважає генетичну помилку помилкою. Вважається помилкою в міркуваннях відкидати аргумент виключно на підставі його походження, замість того, щоб розглядати зміст, докази і логіку, представлені в самому аргументі.

10 прикладів генетичних помилок

Ось десять прикладів генетичної помилки:

 1. Відкидання наукової теорії через те, що вчений, який її запропонував, має суперечливу особисту біографію.
 2. Відхилення політичного аргументу виключно на підставі політичної партії або приналежності особи, яка його наводить.
 3. Дискредитація новини лише тому, що вона вийшла з таблоїду або журналу пліток.
 4. Ігнорування ідей, викладених у книзі, через те, що автор відомий своїми нетрадиційними або непопулярними переконаннями.
 5. Відхилення рекомендації щодо продукту лише тому, що вона походить від конкурента або компанії-суперника.
 6. Відкидання історичного факту, тому що він був написаний у книзі, виданій багато років тому, і вважається застарілим.
 7. Відкидання філософського аргументу через те, що він випливає з релігійного тексту, припускаючи, що він має бути упередженим або нелогічним.
 8. Відкидання ідеї або пропозиції через те, що вони походять з певної культури або етнічної групи.
 9. Дискредитація наукового дослідження через те, що воно було профінансоване фармацевтичною компанією, з припущенням про упередженість результатів.
 10. Відхилення заяви або претензії лише тому, що вона була зроблена особою, яка відома поширенням дезінформації або теорій змови.

Як уникнути генетичної помилки?

Щоб уникнути генетичної помилки, дотримуйтесь цих простих порад:

 • Оцінюйте аргумент, а не джерело: Замість того, щоб відкидати аргумент на підставі того, звідки він походить, зосередьтеся на його фактичному змісті та аргументації.
 • Шукайте логічні помилки: Звертайте увагу на будь-які недоліки в аргументації чи доказах, а не робіть висновки на основі їхнього походження.
 • Розглядайте різні точки зору: Вивчайте різні джерела та точки зору, щоб отримати ширше розуміння питання і не покладатися лише на одне джерело.
 • Оцінюйте докази: Оцініть якість і доречність доказів, наведених в аргументі, незалежно від того, звідки вони походять.
 • Мислити критично: Розвивайте навички критичного мислення, щоб самостійно аналізувати аргументи на основі їхньої логічної зв'язності та послідовності.

Висновок

Насамкінець, розуміння і розпізнавання генетичної помилки має вирішальне значення для людей, які прагнуть вдосконалити свої навички критичного мислення та уникати помилок у своїх міркуваннях. Генетична помилка, яка полягає у відкиданні аргументів на основі їхнього походження, а не змісту, може вводити в оману і перешкоджати продуктивним дискусіям.

Надаючи пріоритет суті аргументу, тобто його доказам, аргументації та логічній послідовності, люди можуть переконатися, що їхні судження ґрунтуються на здорових принципах, а не на сторонніх факторах. Наведені приклади ілюструють, як генетична помилка може проявлятися в різних сферах, включаючи політику, науку та культурні перспективи.

Понад 75 000 точних наукових даних для посилення вашого впливу

Підвищуйте свій науковий вплив за допомогою Mind the Graph! Отримайте доступ до понад 75 000 науково точних цифр і створюйте приголомшливі візуальні ефекти без особливих зусиль. Легко налаштовуйте графіки, діаграми та схеми, навіть не маючи навичок дизайну. Розповідайте про складні дослідження з вражаючою точністю. Підніміть рівень своєї наукової комунікації та створіть незабутнє враження. Приєднуйтесь до Mind the Graph зараз і зробіть революцію в тому, як ви представляєте свої дослідження!

наукові ілюстрації
logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони