Pandemiler 2020'nin en sıcak araştırma konusu oldu. COVID-19 pandemisinin hayatlarımız üzerindeki etkisi, hepimizin bu geniş konuyu keşfetmesini sağladı. 

Öğrenciler, araştırmacılar, profesörler - birçoğu değerli bulgularını sergilemek ve dünyaya bir şekilde yardımcı olmak için pandemiler üzerine araştırmalarına başladı.

Siz de pandemi konusundaki araştırmalarınıza mı başlıyorsunuz? O zaman harika bir başlangıç yapıyorsunuz.

Pandemi araştırma makaleleri hakkındaki bu kapsamlı makalede, pandemiler hakkında nasıl yüksek kaliteli bir araştırma makalesi oluşturabileceğinizi tartışacağız. 

Pandemilerle ilgili diğer araştırma makalelerinden ilham almak istiyorsanız, başka bir yere bakmanıza gerek yok. Sizi teminat altına aldık. 

Pandemilerle ilgili en iyi araştırma makalelerinden bazılarını araştırdık ve bu makaleleri öne çıkaran kalıpları analiz ettik.

Aynı özellikleri burada listeledik, böylece en iyi pandemi araştırma makalelerinden bazılarının yolunu izleyerek pandemiler hakkında kazanan bir araştırma makalesi oluşturabilirsiniz.

Kapsamlı Özet Gerekli

Özet, herhangi bir araştırma makalesinin en hayati bölümlerinden biridir. Aynı durum özellikle pandemi konulu bir araştırma makalesi için de geçerlidir.

Pandemilerle ilgili yüzlerce araştırma makalesine rastladık. Ve ilk dikkatimizi çeken şey özet. 

Özetiniz, araştırma makalenizin içeriğinin bir özetini sunarak dikkatlice hazırlanmışsa, ilgilenen herhangi bir kişi makalenizin tamamını okumaya teşvik edilecektir.

Özet, okuyucularınız üzerinde bıraktığınız ilk izlenimdir. Bu nedenle, burada çok zaman harcamanız ve bunu doğru yapmanız çok önemlidir.

Özetler, pandemiler hakkındaki tüm araştırma makalenizin özünü kısa bir formatta sunmalıdır. Bu kolayca yanlış gidebilir.

Özetiniz aracılığıyla, araştırma makalenizin konusu hakkında kısa ama ayrıntılı bir açıklama yaptığınızdan emin olmalısınız. 

Ayrıca, pandemiler üzerine bu araştırma makalesini oluştururken ne gibi çalışmalar yaptığınızı ve bunun okuyucuya nasıl yardımcı olabileceğini de ifade etmeniz gerekir.

Araştırma makalenizin tamamını yazdıktan sonra özetinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Bu, okuyuculara çarpıcı ve çekici gelirken, tüm makalenin özünü birkaç kelimeyle daha iyi bir şekilde ele almanıza yardımcı olacaktır.

Özetinize eklemek için giriş ve sonuç bölümlerinizden ana hipotezi seçebilirsiniz. Ayrıca, araştırma makalenizdeki başlıca sonuçları belirleyin ve bunları anlamlı bir şekilde özete ekleyin.

Özetin kendi başına bile tutarlı ve anlamlı göründüğünden emin olmalısınız. Okuyucu, makalenin özetini anlamak için pandemi araştırma makalesinin tamamını gözden geçirmek zorunda kalmamalıdır.

COVID-19 pandemisi hakkındaki bu araştırma makalesi, iyi bir özetin nasıl olması gerektiğine dair mükemmel bir örnek teşkil etmektedir.

Özet, bir sorunla başlar ve okuyucuya bu araştırma makalesinin tarihsel bir tahmin modeli aracılığıyla soruna nasıl bir çözüm getirdiğini anlatır.

Salgın hastalıklar gibi hassas bir konudan bahsettiğinizi anlamalısınız.

Araştırma makaleniz okuyucuyu yeni yönlere sevk etme ve dünyaya bir şekilde yardımcı olma gücüne sahiptir. 

Bu nedenle, özetin pandemiler hakkındaki araştırma makalenizin tamamını okumanın faydalarını açıkça belirttiğinden emin olun.

Tarihe Yapılan Referanslar Önemlidir

Elbette, herhangi bir araştırma makalesinin temeli, üzerinde yayınlanmış olan önceki araştırmalardır. Aynı şey pandemi araştırma makaleleri için de geçerlidir.

Pandemiler üzerine bir araştırma makalesi yazarken, aynı veya benzer pandemiler üzerine yayınlanmış araştırma makalelerinin geçmişine başvurmanız hayati önem taşır.

Pandemi araştırma makalenizi oluştururken tarihe bu şekilde atıfta bulunmak, makaleniz için sağlam bir temel oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 

Bu şekilde, okuyucularınız bulgularınızın temelsiz olmadığını bilecekleri için sizi otomatik olarak daha güvenilir bulacaklardır. Ve elinizdeki konu hakkında epeyce bilgi sahibi olduğunuzu.

Okuyucular, pandemi hakkında daha önce yayınlanmış olanlardan öğrendiğinizi, atıfta bulunduğunuzu ve geliştiğinizi bileceklerdir.

Bu, geçmişin penceresinden geriye bakmak ve neler yapıldığını ve bunlardan neler öğrendiğimizi belirlemek gibidir.

Örneğin, COVID-19 pandemisi hakkında bir araştırma makalesi hazırlıyorsanız, yeniden başlamak mantıklı olmayacaktır. 

COVID-19 konusunda halihazırda çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu nedenle, diğer ilgili virüsler ve bunların yıllar içindeki evrimi hakkında yapılan tüm araştırmalara başvurmalısınız. 

Bu şekilde, masaya yeni bir şeyler getirebileceksiniz. Aksi takdirde, araştırma makaleniz temelsiz ve önemsiz olabilir. 

Dahası, tarihe atıfta bulunmak da ilgi alanlarınızı ve ilhamınızı artıracaktır. Pandemi araştırma makaleniz için yeni fikirler ve bakış açılarıyla dolup taşacaksınız. Hatta bu, bu salgınla ilgili araştırmada çığır açmanıza bile yol açabilir.

Nihayetinde tarihe başvurmak, çözümünüzün derinliklerine inmenize ve mümkün olan en yüksek kalitede araştırma makaleleri sunmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, Avrupa'da vebanın yayılmasına ilişkin bu araştırma makalesi büyük ölçüde tarihsel verilere ve salgına ilişkin gözlemlere dayanmaktadır.

İlgili Coğrafi Unsurlar Raporları İlgili Hale Getirir

Pandemi araştırma makaleniz üzerinde çalışırken, belirli coğrafi konumları daraltmayı veya bunlardan bahsetmeyi düşünmelisiniz. 

Birçok pandemi belirli coğrafi bölgeleri diğer bölgelerden daha fazla etkilemektedir. Ya da bazı pandemiler farklı coğrafi bölgeleri farklı şekilde etkileyebilir. Bu durumların herhangi birinde, lokasyonlara özgü araştırmalarınızdan bahsetmek okuyucularınızın ilgisini çekebilir.

Bazı noktaları iddia etmek veya sonuçları tahmin etmek için coğrafi konumlar hakkında veri toplamak okuyucularınız üzerinde büyük bir olumlu etkiye sahip olabilir. Pandemi araştırma makaleniz iyi bir yankı uyandıracak ve böylece zahmetsizce öne çıkacaktır.

Coğrafi unsurlardan bahsetmek, pandemi araştırma makaleniz aracılığıyla iletmeye çalıştığınız şeyi aktarmanız için elverişli bir araç olabilir.

Bu, makalenizin bağlamını güçlendirecektir. Çünkü bulgularınızı destekleyecek etnik, kültürel ve coğrafi gözlemler elde edecek ve izleyicilerinizle etkili bir şekilde iletişim kurabileceksiniz. 

Pandemi araştırma makaleniz hakkında çok daha fazla konuşulacak ve referans gösterilecektir. Teknik olmayan kişiler bile pandemiler hakkındaki benzersiz bulgularınız hakkında daha fazla bilgi edinmeye ilgi duyacaktır.

Örneğin, şu araştırma makalesi Vebanın Etiyolojik Ajanı pandeminin coğrafi dağılımı ve görülme sıklığına ayrılmış özel bir bölüme sahiptir. Ayrıca bu bölümler için son derece faydalı bir görsel sunum da var. Bu, okuyucularda çok daha iyi yankı uyandırıyor.

Pandemi Raporları Grafik ve Tablolar Olmadan Eksik Kalır

Pandemilerle ilgili tüm araştırma makaleleri incelendiğinde, en yaygın örüntü veya gözlem, bu makalelerin çoğunun grafikler veya infografikler gibi görsel unsurlara sahip olmasıydı. 

Neredeyse tüm araştırma makaleleri, özellikle de pandemilerle ilgili olanlar, veri ve bilgileri sergilemek için grafik ve tablolara ihtiyaç duyar. Dolayısıyla, bu, pandemi araştırma makalenizin önemli bir parçası olacak bir şeydir.

Metinsel içerik harika olsa da, hiçbir şey pandemi araştırma makalenizin tüm temel bulgularını ve sonuçlarını özetleyen açıklayıcı bir infografikten daha iyi olamaz.

Çalışmalar ortaya koymuştur ki insan beyni görüntüleri 60.000 kat daha hızlı işleme kapasitesine sahiptir metin tabanlı içerikten daha fazla.

Dolayısıyla, grafiklerin ve tablo gösterimlerinin makalenizi anında çok daha ilginç ve ilgi çekici hale getirebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Grafikler ve tablolar kullanarak, amaçladığınız mesajı etkili bir şekilde iletmek için sayılara ve istatistiklere sahip olacaksınız, bu da araştırma makalenizde yalnızca metin tabanlı içerikle mümkün olmayabilir.

Pandemilerle ilgili bir araştırma makalesi, virüsler hakkında bir infografik veya pandemilerle ilgili tarihsel verilerin tablo halinde gösterimi olmadan oldukça boş gelebilir.

Bu nedenle, pandemi raporları, grafikler ve tablolar eklemek, pandemiler hakkında etkili bir araştırma makalesi oluşturmada son derece faydalı olabilir. Bu tür tablo ve grafikleri Mind the Graph gibi araçları kullanarak çevrimiçi olarak kolayca oluşturabilirsiniz. 

Pandemik aşı immünojenisitesi ile ilgili aşağıdaki pandemi araştırma makalesinde, makalenin bulgularını etkili bir şekilde göstermek için çok sayıda grafik ve tablo bulunmaktadır.

Bu grafikler olmadan araştırma makalesinin eksik kalacağını düşünmüyor musunuz?

Daha fazlasını okuyun: Araştırma Makaleniz için Kapsamlı Grafikler Oluşturmaya Yönelik Nihai Kılavuz

Detaylı Grafik Özetler Etki Yaratabilir

Salgın hastalıklar üzerine bir araştırma makalesi yazıyorsanız, esasen bir hastalıkla ilgili bir senaryo veya bir çözüm sergiliyorsunuz demektir.

Bu nedenle, dikkat çekmek istediğiniz noktaları mümkün olan en yaratıcı ve sezgisel şekilde paylaştığınızdan emin olmanız gerekir.

Bulgularınızı yaratıcı bir şekilde sunmanın en iyi yolu, pandemi araştırma makalenize ayrıntılı şekiller eklemektir.

Salgın hastalıklarla ilgili iki benzer araştırma makalesini incelediğinizi düşünün. Bunlardan biri, makalenin bulgularının tüm özünü görsel olarak en çekici şekilde açıklayan ayrıntılı bir infografiğe sahip. 

Diğeri de aynı mesajı veriyor ama figürsüz. 

Sizce hangisi mesajın iletilmesinde daha etkili olur? Tabii ki figürlü olan.

Bilimsel bir infografik güçlü olabilir ve uzun bir yol kat edebilir. Çevrimiçi bir bilgi grafiği oluşturucu Pandemi araştırma makalenizi destekleyen infografikler oluşturmak için.

Bir görsel aracılığıyla tüm bir biyolojik yapıyı gösterebilir ve gerekli noktaları açıklayabilirsiniz. 

İnfografik ve görsel eklemenin bir diğer büyük avantajı da araştırma makalenizin internette daha fazla paylaşılmasını sağlamasıdır. 

Araştırma makaleniz aracılığıyla mesajınızı anlamayan tıp dışı kişiler, ayrıntılı infografiğinizin yardımıyla mesajınızı kavrayabilir.

Bu, pandemi araştırma makalenizin görsellerini ve infografiklerini giderek daha fazla kişinin çevrimiçi olarak paylaşmasına yol açacaktır. Araştırma makaleniz ve pandemilerle ilgili benzersiz bulgularınız bu sayede muazzam bir görünürlük kazanacaktır.

Böyle bir şey oluşturabilirsiniz çevrimiçi grafikler Mind the Graph gibi kullanımı kolay bilimsel grafik oluşturma araçlarını kullanarak.

İnfografiğinizi, araştırma makaleniz aracılığıyla vermek istediğiniz mesaja göre özelleştirebilirsiniz. Makalenizin anında daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Araştırmacı tarafından önerilen modeli mükemmel bir şekilde gösteren aşağıdaki şekil buna harika bir örnek olabilir. Bu, resmin tamamını çok daha net ve kolay anlaşılır hale getirmektedir.

Daha fazlasını okuyun: Etkili Bir Grafik Özet Nasıl Oluşturulur?

İlgili Hikayeler Bağlam Ekler ve Raporları Anlayışlı Hale Getirir

Pandemiler, hakkında konuşmak için pek de neşeli bir konu değildir. Muhtemelen bu yüzden çoğu pandemi araştırma makalesi neredeyse her zaman çok ciddi bir ton ve dile sahiptir. Bu tür makalelerin genellikle çok güçlü bir mesajı vardır.

Bu nedenle, pandemi araştırma makalenizin heyecan verici görünmesini sağlamak zor ve neredeyse imkansız bir görev olabilir. Peki, pandemi araştırma makalenizi nasıl daha cazip hale getirebilirsiniz? Hikaye anlatımı yoluyla!

Hikayeler, pandemi araştırmanıza çok ihtiyaç duyulan bütünlüğü ve kancayı ekler. Makaleniz bir hikaye aracılığıyla daha derli toplu görünecek ve her şey birlikte güzel bir mesaja dönüşecektir.

Pandemi araştırma makalenize bir hikaye ile başlamak, araştırma makalenizi daha akılda kalıcı hale getirecektir. Araştırma makaleniz, diğer yüzlerce makale arasından sıyrılıp öne çıkacaktır.

Araştırmalar, mesajların şu şekilde iletildiğini gösteriyor hikayeler 2200% daha etkili ve akılda kalıcı olabilir Sadece gerçekleri ve bulguları ifade etmekle kıyaslandığında. İşte bu yüzden akademik hikaye anlatıcılığı çok güçlü ve verimli bir sanattır.

Bir hikaye ile başlayabilir ve araştırma makaleniz boyunca buna devam edebilirsiniz. Elinizdeki bir sorunu veya sıkıntı noktasını belirterek başlayın ve bulgularınızı çarpıcı bir hikaye yardımıyla ortaya koyun.

Özetten, tartışmadan nihai çözüme kadar, araştırma makaleniz için bir kişilik geliştirmeye çalışın. Bu, izleyicilerin pandemilerle ilgili araştırmanız aracılığıyla sergilediğiniz fikirleri ve çözümleri daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

Hatta bu hikayeyi rakamlarınıza ve infografiklerinize de yansıtabilirsiniz. Çevrimiçi bir bilgi grafiği oluşturucu Hikayenizi görsel olarak sergileyen özelleştirilmiş görüntüler oluşturmak için.

İki Koronavirüs salgınının yansımasını konu alan aşağıdaki araştırma makalesi, hikaye anlatımını etkili bir şekilde kullanmaktadır.

Okuyucuyu en başından itibaren meşgul eder ve bağlar ve bu, iyi bir hikayenin normalde kuru olan pandemi araştırma makalenize yapabileceği şeydir.

İddiaların Kanıtlanması İçin Atıflar Çok Önemlidir

Herkesin çevrimiçi bilgi oluşturabildiği bir çağda yaşıyoruz. Çoğu çevrimiçi kaynak düşündüğünüz kadar güvenilir olmayabilir. Ve bu çevrimiçi kaynaklar tarafından ortaya atılan bu iddialar genellikle güvenilmezdir.

Üstelik bu çevrimiçi kaynaklar uzun ömürlü olmayabilir. Bunun nedeni web sitesinin kapatılması olabilir. 

Ya da orijinal yazar kaynak için telif hakkı kazanmış olabilir. Birçok web sitesi sık sık sayfalarını kapatır. Bu da 404 hata sayfalarına yol açar.

Bu kaynaklara atıfta bulunmak, pandemi araştırma makalenizin etkinliğine zarar verebilir. Pandemi gibi hassas bir konuda, makaleniz için güvenilir kaynaklardan alıntı yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Bu nedenle, bir web kaynağına atıfta bulunurken, güvenilir kaynaklardan ve popüler web sitelerinden referans aldığınızdan emin olun.

Bu, 404 hata olasılığını azaltacak ve böylece pandemi araştırma makalenizin güvenilir ve güvenilir olmasını sağlayacaktır.

Örneğin, şu araştırma makalesi COVID-19 Kaynaklı Bir Pandemi Felaketine Hazırlık ve Önleyici Davranışlar araştırma makalesini çok daha etkili hale getiren bazı güvenilir ve yüksek kaliteli alıntılara sahiptir.

Sonuç

İçinde yaşadığımız çağda salgın hastalıklar üzerine bir araştırma makalesi hazırlamak son derece faydalı olabilir. Ancak, bu konudaki hassasiyet göz önüne alındığında, özel bir dikkat göstermezseniz işler kolayca ters gidebilir.

Pandemilerle ilgili çok sayıda araştırma makalesi var. Eğer siz de onlardan biri olmak istemiyorsanız, bu kapsamlı rehberde yer alan ipuçları ve taktikler sizin için faydalı olacaktır. 

Öyleyse, hemen başlayın! Bu ipuçlarından yardım alın ve bir sonraki araştırma makaleniz olan pandemileri oluşturmaya başlayın.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar