A araştırma Kağıt taslağı, yazarların düşüncelerini organize etmelerine yardımcı olur. Çoğu, konusundan ayrı olarak, her paragrafın kilit noktalarını, paragrafın tezkonu cümleleri ve destekleyici cümleler, alıntılar veya atıflar. Bir araştırma makalesinin tipik taslağı, yazarın düzenli kalmasına yardımcı olmak için alt konular ve kanıt kaynakları gibi diğer ayrıntılardan da oluşur.

Başka bir deyişle, bir araştırma makalesi taslağı, makalenin daha verimli bir şekilde akma eğiliminde olması nedeniyle süreci önemli ölçüde daha yönetilebilir hale getirebilir. 

Bu makale şu hususları vurgulamaktadır ÖNEM Etkili ve iyi yapılandırılmış projeler, raporlar ve denemeler için bir araştırma makalesi taslağı oluşturma.

Araştırma Makalesi Anahatları Nasıl Yazılır?

Geleneksel olarak, yazarlar bir tez cümlesi seçtikten ve araştırma kanıtlarını tedarik ettikten sonra, ancak ilk taslağı yazmadan önce bir araştırma makalesi taslağı oluştururlar. Ayrıntıların derinliği, yazma stilinize veya makalenin gerekliliklerine bağlı olarak değişebilir. 

Bir araştırma makalesi taslağının nasıl düzenleneceğine ilişkin bu örneği izleyin:

Giriş

Bu bölüm aşağıdakileri sağlayarak okuyucunun ilgisini çekmeyi amaçlamalıdır bağlam ve araştırma için motivasyon. Buraya belirli bir konuyu neden seçtiğinizi veya sadece önem araştırma makalenizin konusunu açıklar. Ayrıca, konunuzun tüm tartışması için makalenizde ne tür bir yaklaşım kullanacağınızı da belirtebilirsiniz. Genel olarak, sizin Giriş okuyucularınızı makalenin geri kalanının ele alacağı ana noktalara ve bunların nasıl yapılacağına yönlendirmelidir.

Vücut

Makalenizin gövdesi, tez ifadenizi desteklemek için tüm argümanlarınızı sunacağınız yerdir. Aldığınız her pozisyon için üç destekleyici argüman bulmanız gerektiğini belirten "3 Kuralı "nı unutmayın. Güçlü bir argümanla başlayın, bunu daha güçlü bir argüman takip etsin ve son nokta olarak en güçlü argümanla bitirin.

Sonuç

Sonuç, tüm argümanlarınızın bir özetini oluşturduğunuz ve böylece nihai pozisyonunuza ulaştığınız yerdir. Neden söz konusu sonuca vardığınızı açıklayın ve tekrarlayın.

Bir Araştırma Makalesinin Ana Hatlarını Belirlemek İçin Yedi Adım

Unutmayın: önce planlayın, sonra yazın. Araştırma makalenizin ilk taslağını yazmadan önce, ana hatlarını belirleme aşamasında yapısal değişiklikler yaptığınızdan emin olun. Belirli konuları yazarken zaman kaybetmeden eklemek veya çıkarmak da iyi bir tavsiyedir. 

Bir araştırma makalesinin tipik taslağı bölümlere ve paragraflara ayrılır, her paragrafın konusu ve içereceği ilgili kanıt veya veriler listelenir. Ayrıntıların derinliği, yazma stilinize veya makalenin gerekliliklerine bağlı olarak değişebilir. 

Bir araştırma makalesini düzgün bir şekilde özetlemek için bu yedi adımı izleyin:

1. Tezinizi Seçin ve Kaynakları Toplayın

Araştırma makalesinin ana konusu olan tezinizi desteklemek için birincil ve ikincil kaynakları toplayın. Bir teze karar verdikten sonra, onu destekleyecek kanıtlara ihtiyacınız olacaktır. Ne yazacağınızı bilmek için ilgili tüm kaynakları ve verileri erkenden toplayın.

2. Konuların, Alt Konuların ve Noktaların Bir Listesini Yapın

Araştırmanızı gözden geçirin ve her bir konuyu, alt konuyu ve destekleyici noktaları not edin. İlgili bilgileri bir arada tuttuğunuzdan emin olun. Makalenizde tartıştığınız her şeyin tezinizle ilgili olması gerektiğini unutmayın, bu nedenle teğet gibi görünen her şeyi çıkarın. 

Kaynaklarınızdan belirli pasajların veya alıntıların altını çizdiyseniz, bunları da eklemekten çekinmeyin.

3. Ödeve Uygun Bir Tür Seçin

Basit ödevler yalnızca basit ana hatlar gerektirir, ancak çok sayıda araştırma içeren daha ileri düzey konular daha ayrıntılı ana hatlardan yararlanabilir. Konunuza, ödevin uzunluğuna ve ödevinizin karmaşıklığına en uygun araştırma ödevi taslağı türünü seçin. 

4. Konularınızı Sunmak İçin En İyi Yapıyı Bulun

Araştırma makalesi taslağını gerçekten yazmadan önce, konularınızı hangi sırayla sunacağınızı uzun uzun düşünün. En mantıklı sıralama nedir? Ne yapı Bu konulara aşina olmayan okuyucularınıza en açık şekilde nasıl iletişim kurabilirsiniz? 

5. Ana Hatlarınız İçin Çerçeve Oluşturun

Araştırma makalenizin taslağını bir kerede yazmak yerine, çerçeve ile başlayın. Henüz alt konuları veya destekleyici noktaları dahil etmeden ana konuları sıraya koymayı deneyin. Çerçeve ile başlamak, araştırma makalenizin omurgasına net bir şekilde bakmanızı sağlar.

6. Daha Fazla Ayrıntı Ekle

Çerçeveden memnun kaldıktan sonra, devam edin ve ayrıntıları ekleyin. Çoğu araştırma makalesi taslağı paragraf yapısının eklenmesinden fayda sağlar, bu nedenle her paragraf için konu cümleniz, gelişme/destek cümleleriniz ve sonucunuzla ilgili satırlar eklemekten çekinmeyin. 

7. Yapıyı İyileştirmek İçin Revize Edin

Tüm konularınızın okuyucunuz için en uygun sırada olup olmadığını iki kez kontrol edin. Son olarak, geliştirilecek bir nokta olup olmadığını görmek için tamamladığınız taslağı kontrol edin. Bu, ilk taslağa başlamadan önceki son şansınızdır. 

Anahatlar İçin Popüler Formatlar

Araştırma makalesi ana hatları, karmaşıklıklarına bağlı olarak tek seviyeli, iki seviyeli ve benzeri olabilir. Tek seviyeli anahatlar sadece bölüm başlıklarını veya ana konuları gösterirken, dört seviyeli anahatlar paragraf ve cümle dökümleriyle çok ayrıntılı hale gelir. 

Araştırma makalesi ana hatları için üç popüler format vardır: alfanümerik, tam cümle ve ondalık. Aşağıda, her birinin ayrıntılarını açıklayacağız. 

Alfanümerik Araştırma Makalesi Anahatları

Alfanümerik en yaygın taslak biçimidir; ana konular Roma rakamları, alt konular büyük harfler, her bir alt konu için özel noktalar Arap rakamları ve her bir nokta için daha fazla ayrıntı küçük harfler olarak listelenir. Bilgileri tam cümleler yerine kısa kısa -sadece birkaç kelime- yazarsınız.

Tam Cümle Araştırma Makalesi Anahatları 

Tam cümlelik araştırma makalesi taslakları, alfanümerik taslaklarla aynı düzene sahiptir - ana konular Roma rakamları, alt konular büyük harfler, alt konu noktaları Arap rakamları ve her bir nokta için ayrıntılar küçük harfler olarak listelenir. 

Bununla birlikte, önemli fark Bilgiyi hızlı bir şekilde özetlemek yerine tam cümleler halinde yazmanızdır. Bunun avantajı, taslağınızın daha spesifik olması ve bir ekip olarak çalışırken iş arkadaşlarınızla paylaşmanızın daha kolay olmasıdır. Dezavantajı ise yazmanın biraz daha uzun sürmesidir.

Ondalık Araştırma Makalesi Taslağı 

Ondalıklı araştırma makalesi taslakları alfanümerik sistemi terk eder ve bunun yerine artan ondalık noktalı bir sayı sistemi kullanır - ana konular tam sayı (1 veya 1.0), alt konular bir ondalık nokta (1.1), bir alt konunun altındaki noktalar iki ondalık nokta (1.1.1) ve daha fazla ayrıntı üç ondalık nokta (1.1.1.1) olarak listelenir. 

Her yeni bilgi parçası bir sonraki numarayı kullanır (1.1.1, 1.1.2, vb.), böylece taslakta nerede olduğunuzu her zaman bilirsiniz. Her bir satırın içeriğini, tıpkı orijinal alfanümerik formattaki gibi hızlı bir şekilde yazarsınız. 

Ondalık araştırma makalesi ana hatları en kapsamlı olanlardır ancak karmaşık olabilirler. Teknik hassasiyeti tercih eden yazarlar için veya birçok konu ve alt konu içeren uzun ana hatlar için önerilir.

İleri Düzey Bir Bilgi Olarak Literatür Taraması

Literatür taramasının amacı, belirli bir konu veya araştırma sorusu üzerine mevcut araştırmaların bir özetini, değerlendirmesini ve eleştirel analizini sunmaktır. Belirli bir alandaki mevcut bilgiye genel bir bakış sağlarken, boşlukları, tutarsızlıkları ve daha fazla araştırma gerektiren alanları belirlemeyi amaçlar.

Literatür taraması aynı zamanda araştırmacıların ilgili konuları tespit etmelerine de yardımcı olur. teorilerönceki çalışmaların metodolojileri ve yaklaşımları. Sonuç olarak, literatür taraması, araştırmacılar ve akademisyenler için kendi alanlarında bilgiyi ilerletmeye çalışırken kritik bir araçtır.

Bir literatür taraması yaparken ve yazarken, aşağıdakileri yapmak iyi bir uygulamadır: 

  1. Önceki araştırma ve teorileri özetlemek ve analiz etmek;
  2. ihtilaflı alanları ve tartışmalı iddiaları belirlemek;
  3. Bugüne kadarki araştırmalarda var olabilecek boşlukları vurgulamak.

Gazeteniz İçin Konuşan Bir İnfografik Oluşturun

İnfografikler insanların şunları anlamasına yardımcı olabilir karmaşık kullanarak kavramlar görsel çizelgeler, grafikler veya diyagramlar gibi yardımcı araçlar. Kavramları açıklamak için hem görselleri hem de metni görsel bir formatta kullanabilirler. 

Yapmak için infografik Bir araştırma makalesinden, ilk olarak, araştırma makalesinin temel yapısını takip eden bir taslak oluşturun. Ardından, araştırma makalesinde referans verilen içerik, bilgi veya verileri kullanarak bu taslağı doldurun ve bilgileri mantıksal olarak akan bir düzene koyun.

Bilim iletişim bilimle ilgili derslerin çoğunda öğretilen bir disiplin değildir ve çoğu zaman araştırmacılar tasarım becerilerinden veya profesyonel yazılımlara erişimden yoksundur. Yine de, infografik içeren makalelere yapılan atıflarda 120%'lik bir artış var, bu da araştırma etrafında ses getirme konusunda güçlü oldukları anlamına geliyor.

Peki, profesyonel kaynaklar veya tasarım becerileri olmadan sıfırdan nasıl ilginç infografikler oluşturabilirsiniz? Mind the Graph bilim insanlarını tasarımcılara dönüştürür ve etkili bilim iletişimi için gereken tüm görsel kaynaklarla yaratıcılığın kilidini açar.

Araştırma Makalesi Taslağı: Ne İçin?
logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar