Okuyucunun konu seçiminizi ve çalışmanızın neden önemli olduğunu anlaması için gereken arka plan bilgilerini sağlamadığınız sürece, ne kadar önemli ve etkileyici olursa olsun, araştırmanızın bulgularının önemini kavrayamayacaklardır. 

Araştırma makaleleri, çalışma için bağlam sağlayan bir çalışma arka planı ifadesi içermelidir. Okuyucunun çalışmanın geri kalanına olan ilgisi, arka planın kalitesine göre belirlenir. Bu nedenle, ilgi çekici ve etkili bir arka plan yazmak zorunludur. Bir çalışmanın arka planı nasıl yazılmalı ve nasıl sunulmalıdır?

Araştırma makalesinde çalışmanın arka planı nedir?

Bir çalışmanın arka planı, araştırmanızın nasıl başladığını, konuya olan ilginizi ve çalışma sorunuzun gelişimini özetler. Başka bir deyişle, yaptığınız araştırmaya genel bir bakış sunmalı ve ardından sizi üzerinde çalıştığınız belirli bir sorunu seçmeye neyin motive ettiğini tartışmalısınız. 

Konunuz okuyucu tarafından net bir şekilde anlaşılmalıdır. Geçmişinizi açıklamanız gerekip gerekmediği ve ne ölçüde açıklayacağınız, ne hakkında yazdığınıza bağlıdır. 

Bir araştırma makalesinin arka plan bölümü

Bir araştırma makalesinin arka planı, okuyucuların fark edeceği ilk unsur olarak işlev görür; bu nedenle, daha fazla okumaya ilgi duymalarını sağlayacak kadar bilgilendirici ve büyüleyici olması önemlidir. Arka planın hacmi ve özellikleri, özellikle konu karmaşık veya yeni ise, araştırma makalesine göre değişir. 

Karmaşık çalışmalar bazen basit bir arka planla basitleştirilebilir. Çalışmanızın konusuyla ilgili önceki literatürü gözden geçirmek tipik olarak araştırma geçmişinizin bir parçasıdır. Mevcut bilgi birikimindeki boşlukları belirledikten sonra, çalışmanızın bu boşlukları nasıl dolduracağını açıklamalısınız.

Çalışmanın arka planı ile giriş bölümü arasındaki fark

Giriş bölümünüzün arka plan bölümünüzden farklı olduğu birkaç yol vardır. Giriş bölümünde, okuyucu tarafından incelenmesi muhtemel makale hakkında ön bilgi verirsiniz, ancak arka plan bölümünde makalenin neden konuyla ilgili olduğunu açıklarsınız. 

Çalışmanızın arka planında, konuya genel bir bakış sağlayan giriş bölümünün aksine konuyu ayrıntılı olarak tartışırsınız. Giriş bölümünü araştırma yapma nedenleriniz, amaçlarınız ve araştırma hedeflerinizle tamamlamalısınız, giriş bölümüne dahil edildiği durumlar dışında arka planınızla değil.

İşte bir çalışma özgeçmişi yazmanın adımları

 1. Araştırma konusunu tanımlamak ve hedef kitleyi belirlemek, arka plana başlamanın en iyi yoludur.
 2. Hedef kitleye yeni gelebilecek tüm kavramlar, terminoloji, anahtar kelimeler ve bilgiler hakkında ayrıntılı bir tartışma sağlayın.
 3. Temel gereklilikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili literatürü derinlemesine inceleyin. 
 4. Dikkatlice okuyun ve notlar alın. İşiniz bittiğinde kaynaklarınızı belirtin.
 5. Kilit noktaları vurgulamanın yanı sıra geniş bir kitleye iletişim kurmak arasında bir denge kurduğunuzdan emin olun.
 6. Tarih, güncel konular için önemli bir kaynaktır. Araştırmanız tarihsel bilgilere dayanıyorsa arka plana ilgili verileri ekleyin.
 7. Araştırmanın çığır açıcı veya yeni olması durumunda insanların anlamasına yardımcı olacak bir açıklama sağlayın.
 8. Katılımı artırmak için araştırma teması etrafında ilgi çekici bir anlatı geliştirin. Gerekli infografikleri eklemeyi unutmayın.

İşte bir çalışmanın arka planında kaçınılması gereken bazı şeyler

Araştırma makaleniz söz konusu olduğunda, arka planı düzenli bir şekilde oluşturduğunuzda, okuyucuyu baştan sona sorunsuz bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Yine de dikkatli olmalısınız, işte aklınızda tutmanız gereken birkaç nokta.

 • Her ne pahasına olursa olsun net olmayan bir dil kullanmaktan kaçının. Yazarken okuyucunuzun araştırmanızla ilgili karmaşık ayrıntılardan habersiz olduğunu düşünün.
 • Aşırı uzun veya kısa bir özgeçmiş yazmaktan kaçının. Önemli olan her şeyi eklemeyi unutmadan kısa ve öz yazın.  
 • Araştırmanın ana ekseniyle ilgili olmayan konulara zaman ayırmayın.
 • Bilgiyi bir yapı olmadan ortaya koymak dağınık bir yaklaşımdır. Arka plan için bir kronoloji izlenmeli ve alt bölümler mantıklı bir şekilde sıralanmalıdır.
 • Her kaynaktan alıntı yaptığınızdan emin olun.

Araştırma makaleleri ve bildirilerin nasıl yazılacağı hakkında daha fazla bilgi için lütfen blog

Birkaç tıklamayla bilim tabanlı infografikler oluşturun

Doğru, infografik oluşturmak birkaç düğmeye tıklamak kadar kolay. Mind the Graph'nin infografik oluşturucusu ile araştırma makaleniz için zahmetsizce doğru bilimsel temelli infografikler oluşturabilirsiniz.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar