Jei nepateiksite pagrindinės informacijos, reikalingos skaitytojui, kad jis suprastų, kodėl pasirinkote temą ir kodėl jūsų tyrimas yra svarbus, jis nesupras jūsų tyrimo rezultatų reikšmės, kad ir kokie reikšmingi ir įdomūs jie būtų. 

Moksliniuose darbuose turėtų būti pateiktas tyrimo pagrindimas, kuriame nurodomas tyrimo kontekstas. Skaitytojo susidomėjimą likusia tyrimo dalimi lemia fono kokybė. Todėl būtina parašyti patrauklų ir veiksmingą pagrindimą. Kaip turėtų būti parašytas tyrimo fonas ir kaip jis turėtų būti pateiktas?

Kokia yra tiriamojo darbo tyrimo medžiaga?

Tyrimo priešistorėje aprašoma, kaip prasidėjo jūsų tyrimas, kaip susidomėjote tema ir kaip buvo suformuluotas jūsų tyrimo klausimas. Kitaip tariant, turėtumėte pateikti plačią atlikto tyrimo apžvalgą, o po to aptarti, kas jus paskatino pasirinkti konkrečią problemą, kurią tyrėte. 

Skaitytojas turėtų aiškiai suprasti jūsų temą. Ar reikia paaiškinti savo kilmę ir kokiu mastu, priklauso nuo to, apie ką rašote. 

Mokslinio tyrimo dokumento fono skyrius

Mokslinio tyrimo darbo fonas yra pirmasis elementas, kurį skaitytojai pastebės, todėl svarbu, kad jis būtų pakankamai informatyvus ir įdomus, kad skaitytojai susidomėtų tolesniu skaitymu. Fono apimtis ir specifika skiriasi priklausomai nuo tiriamojo darbo, ypač jei tema yra sudėtinga arba nauja. 

Sudėtingus tyrimus kartais galima supaprastinti naudojant paprastą foną. Ankstesnės literatūros, susijusios su jūsų tyrimo tema, apžvalga paprastai yra jūsų tyrimo pagrindų dalis. Nustatę esamų žinių spragas, turėtumėte paaiškinti, kaip jūsų tyrimas jas užpildys.

Skirtumas tarp tyrimo pagrindo ir įvado skyriaus

Yra keletas būdų, kuriais jūsų pristatymas skiriasi nuo jūsų aplinkos. Įvade pateikiate preliminarią informaciją apie dokumentą, kurią, tikėtina, studijuos skaitytojas, o pagrindiniame skyriuje paaiškinate, kodėl dokumentas yra svarbus. 

Studijos pagrindinėje dalyje labai išsamiai aptarsite temą, priešingai nei įvade, kuriame pateikiamas bendras temos vaizdas. Įvadą turėtumėte užbaigti tyrimo atlikimo priežastimis, uždaviniais ir tyrimo tikslais, o ne savo pagrindinėmis aplinkybėmis, išskyrus tuos atvejus, kai jos yra įtrauktos į įvadą.

Štai kokie yra tyrimo pagrindo rašymo etapai

 1. Tyrimo temos apibrėžimas ir tikslinės auditorijos nustatymas yra geriausias būdas pradėti foną.
 2. Išsamiai aptarkite visas sąvokas, terminologiją, raktinius žodžius ir informaciją, kuri numatomai auditorijai gali būti nauja.
 3. Išsamiai išnagrinėkite atitinkamą literatūrą, kad sužinotumėte daugiau apie esminius reikalavimus. 
 4. Atidžiai perskaitykite ir užsirašykite. Kai baigsite, nurodykite šaltinius.
 5. Būtinai išlaikykite pusiausvyrą tarp svarbiausių dalykų pabrėžimo ir bendravimo su plačiąja auditorija.
 6. Istorija yra svarbus dabartinių problemų šaltinis. Jei jūsų tyrimas remiasi istorine informacija, pridėkite atitinkamų duomenų.
 7. Pateikite paaiškinimą, kuris padėtų žmonėms suprasti tyrimą, jei jis yra novatoriškas ar naujas.
 8. Sukurkite įtikinamą pasakojimą apie tyrimo temą, kad padidintumėte įsitraukimą. Nepamirškite pridėti reikiamų infografikų.

Štai keletas dalykų, kurių reikėtų vengti tyrimo fone

Savo tiriamojo darbo atveju, kai organizuotai nustatėte pagrindą, galėtumėte sklandžiai vesti skaitytoją per visą tekstą. Nepaisant to, turėtumėte būti atsargūs, štai keli dalykai, kurių reikėtų nepamiršti.

 • Bet kokia kaina venkite neaiškios kalbos. Rašydami manykite, kad skaitytojas nežino jokių sudėtingų jūsų tyrimo detalių.
 • Venkite rašyti pernelyg ilgą ar trumpą fono tekstą. Rašykite glaustai, nepamiršdami įtraukti visko, kas svarbu.  
 • Neskirkite laiko temoms, nesusijusioms su pagrindine tyrimo kryptimi.
 • Informacijos pateikimas be struktūros yra neorganizuotas. Turėtų būti laikomasi chronologijos, o poskyriai turėtų būti išdėstyti logiškai.
 • Būtinai nurodykite kiekvieną šaltinį.

Daugiau informacijos apie tai, kaip rašyti mokslinius straipsnius ir darbus, rasite mūsų tinklaraštis

Keliais spustelėjimais sukurkite mokslu pagrįstus infografikus

Tiesa, kurti infografiką taip pat paprasta, kaip ir spustelėti kelis mygtukus. Naudodamiesi Mind the Graph infografikų kūrėju galite be vargo sukurti tikslius mokslu pagrįstus infografikus savo tiriamajam darbui.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai