Jeśli nie dostarczysz podstawowych informacji potrzebnych czytelnikowi do zrozumienia Twojego wyboru tematu i dlaczego Twoje badanie jest ważne, nie będzie on w stanie zrozumieć znaczenia wyników Twoich badań, niezależnie od tego, jak są one istotne i fascynujące. 

Artykuły badawcze powinny zawierać oświadczenie o tle badania, które zapewnia kontekst dla badania. Zainteresowanie czytelnika pozostałą częścią badania zależy od jakości tła. Dlatego konieczne jest napisanie wciągającego i skutecznego tła. Jak powinno być napisane tło badania i jak powinno być prezentowane?

Jakie jest tło badań w artykule badawczym?

Tło badania przedstawia, w jaki sposób rozpoczęto badania, zainteresowanie tematem i rozwój pytania badawczego. Innymi słowy, powinieneś przedstawić szeroki przegląd badań, które przeprowadziłeś, a następnie omówić, co zmotywowało Cię do wybrania konkretnego problemu, który badałeś. 

Temat powinien być zrozumiały dla czytelnika. To, czy i w jakim stopniu musisz wyjaśnić swoje pochodzenie, zależy od tego, o czym piszesz. 

Sekcja tła artykułu badawczego

Tło artykułu badawczego jest pierwszym elementem, na który zwrócą uwagę czytelnicy; dlatego ważne jest, aby było wystarczająco pouczające i fascynujące, aby zainteresować ich dalszą lekturą. W tle, objętość i specyfika różnią się w zależności od artykułu badawczego, szczególnie jeśli temat jest złożony lub nowatorski. 

Złożone badania można czasem uprościć za pomocą prostego tła. Przegląd wcześniejszej literatury na temat badania jest zazwyczaj częścią tła badawczego. Po zidentyfikowaniu luk w istniejącej wiedzy należy wyjaśnić, w jaki sposób badanie je wypełni.

Różnica między tłem badania a sekcją wprowadzającą

Wstęp różni się od tła na wiele sposobów. We wstępie podajesz wstępne informacje na temat artykułu, który prawdopodobnie zostanie przeanalizowany przez czytelnika, natomiast w sekcji dotyczącej kontekstu wyjaśniasz, dlaczego artykuł jest istotny. 

W tle badania omawiasz temat bardzo szczegółowo, w przeciwieństwie do wstępu, który przedstawia ogólny obraz tematu. Wprowadzenie powinno kończyć się podaniem powodów przeprowadzenia badań, celów i założeń badawczych, a nie tła, chyba że jest ono włączone do wprowadzenia.

Oto kroki, które należy wykonać, aby napisać tło badania

 1. Zdefiniowanie tematu badań i określenie grupy docelowej to najlepszy sposób na rozpoczęcie analizy.
 2. Zapewnij szczegółowe omówienie wszystkich pojęć, terminologii, słów kluczowych i informacji, które mogą wydawać się nowe dla docelowych odbiorców.
 3. Zapoznaj się dogłębnie z odpowiednią literaturą, aby dowiedzieć się więcej o podstawowych wymaganiach. 
 4. Czytaj uważnie i rób notatki. Po zakończeniu cytuj źródła.
 5. Pamiętaj, aby zachować równowagę między podkreślaniem kluczowych punktów, a komunikowaniem się z szeroką publicznością.
 6. Historia jest ważnym źródłem aktualnych zagadnień. Dodaj odpowiednie dane w tle, jeśli Twoje badania opierają się na informacjach historycznych.
 7. Zapewnij wyjaśnienie, aby pomóc ludziom zrozumieć badania, jeśli są one przełomowe lub nowatorskie.
 8. Opracuj atrakcyjną narrację wokół tematu badania, aby zwiększyć zaangażowanie. Nie zapomnij dodać niezbędnych infografik.

Oto kilka rzeczy, których należy unikać w tle badania

W przypadku artykułu badawczego, gdy ustaliłeś tło w zorganizowany sposób, byłbyś w stanie płynnie poprowadzić czytelnika przez cały czas. Niemniej jednak powinieneś być ostrożny, oto kilka punktów, o których należy pamiętać.

 • Za wszelką cenę unikaj niejasnego języka. Weź pod uwagę, że czytelnik nie jest świadomy żadnych złożonych szczegółów dotyczących twoich badań podczas pisania.
 • Unikaj pisania zbyt długiego lub krótkiego tła. Pisz zwięźle, nie zapominając o zawarciu wszystkiego, co ważne.  
 • Nie poświęcaj czasu na tematy, które nie odnoszą się do głównego nurtu badań.
 • Umieszczanie informacji bez struktury jest podejściem zdezorganizowanym. Tło powinno być chronologiczne, a podrozdziały powinny być logicznie uporządkowane.
 • Pamiętaj, aby cytować każde źródło.

Aby uzyskać więcej informacji na temat pisania artykułów naukowych, odwiedź naszą stronę blog

Tworzenie infografik naukowych za pomocą kilku kliknięć

To prawda, tworzenie infografik jest tak proste, jak kliknięcie kilku przycisków. Dzięki kreatorowi infografik Mind the Graph możesz bez wysiłku tworzyć dokładne, oparte na nauce infografiki do swojej pracy badawczej.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony