Jako badacz, opublikowanie swojej pracy to tylko połowa sukcesu. Równie ważne jest zanurzenie czytelników w swojej pracy. naukowy pisanie. Możesz spodziewać się więcej rozmów na temat badania ustalenia, kiedy prezentacja przyciąga uwagę czytelników i jasno przekazuje informacje. 

W poniższym artykule wyróżniłem trzy kluczowe kroki, które mogą pomóc uczynić twoje teksty naukowe bardziej zrozumiałymi, zwięzłymi i angażującymi. Czytaj dalej i dowiedz się więcej! 

Pamiętanie o przekazie i odbiorcach

Jak uchronić się przed napisaniem niezrozumiałego tekstu, który nie wnosi zbyt wiele wartości dla czytelników? 

Zrozumienie potrzeb odbiorców i wiadomości, którą chcesz przekazać, jest niezbędne, aby uniknąć tej sytuacji. Dobrze jest mieć to na uwadze podczas początkowych etapów tworzenia tekstu.

Rozpoczynając pisanie, powinieneś zadać sobie trzy pytania:

1. Kim są Twoi odbiorcy?

Pisząc artykuł badawczy lub artykuł, zwłaszcza naukowy, dobrą praktyką jest ustalenie różnych podgrup wśród odbiorców, do których chcesz dotrzeć. Na przykład, artykuł naukowy może zainteresować studentów studiów licencjackich, doktorantów, profesorów, naukowców i innych. 

Podziel tych odbiorców na różne grupy i wypisz je. Znajdź odpowiedzi na każde z tych pytań:

  • Co mają ze sobą wspólnego?
  • Czym się różnią?
  • Jaki jest ich poziom zrozumienia tematu?

2. Co im chodzi po głowie?

Po ustaleniu grupy docelowej najlepszym sposobem na zachęcenie jej do słuchania, angażowania się i działania jest postawienie się w ich sytuacji i zastanowienie się, jak postrzegają Twój temat i na czym im zależy.

Co najbardziej chcą wiedzieć na dany temat? W jakiej formie chcieliby konsumować informacje? W jaki sposób treść będzie się do nich odnosić lub ich interesować? - Szybkie badanie internetowe lub ankieta telefoniczna z udziałem grupy docelowej powinny pomóc odpowiedzieć na te pytania.

3. Co należy im przekazać?

Podczas dostosowywania wiadomości i komunikacja Dopasowując styl do grupy docelowej, upewnij się, że koncentrujesz się na najważniejszych informacjach, które chcesz przekazać. 

Komunikaty powinny być proste i łatwe do zrozumienia. Ponadto powinien być dokładny i spójny, z odpowiednimi przejściami między zdaniami lub akapitami, aby odbiorcy mogli łatwo zrozumieć, co próbujesz powiedzieć. 

W swoich badaniach zatytułowanych Nauka pisania tekstów naukowych, autorzy George D. Gopen oraz Judith. A Swan trafnie przekazuje, "Jeśli czytelnik ma zrozumieć, co pisarz ma na myśli, pisarz musi zrozumieć, czego potrzebuje czytelnik". Ta idea powinna być podstawą do tworzenia angażujących tekstów naukowych.

Podkreślanie i tworzenie logicznego przepływu

Płynność w pisaniu odnosi się do tego, jak łatwo czytelnik może poruszać się po tekście, przechodząc od jednego pomysłu do drugiego. Jest to wrażenie płynności i ciągłości, którego czytelnik doświadcza podczas czytania tekstu.

Z naukowego punktu widzenia, gdy tekst jest łatwy do zrozumienia i ma logiczny przepływ, czytelnikom łatwiej będzie dostrzec, w jaki sposób poszczególne elementy są ze sobą powiązane. teorieHipotezy, argumenty, modele i wyniki badań są ze sobą powiązane. Rozumieją, jak każdy element pasuje do całości, co jest ważne w każdej sekcji i jak wszystko składa się na spójną całość.

Teraz ważniejsze pytanie brzmi: Jak stworzyć logiczny przepływ w swoim piśmie?

Używaj precyzyjnych i zwięzłych słów, komponuj jasne zdania, które nie zawierają zbędnego żargonu lub terminów technicznych, a także twórz dobrze skonstruowane akapity i solidne argumenty z logicznymi powiązaniami. Ten logiczny przepływ zapewnia przejrzystość i spójność podczas prezentacji. akademicki argumentów i pozwala czytelnikom podążać za Tobą podczas wyjaśniania pojęć. 

Trzy kroki, aby Twoje teksty naukowe były bardziej angażujące
Źródło: National Library of Medicine

W przypadku artykułów naukowych logiczny przepływ jest kluczem do osiągnięcia płynnego i uporządkowanego postępu pomysłów, zdań, akapitów i treści, gdy dochodzimy do przekonujących wniosków. Możesz użyć logicznego przepływu, aby uporządkować swoje myśli i uczynić swój tekst naukowy bardziej spójnym, przestrzegając kilku podstawowych zasad:

  • Zacznij od wprowadzenie który jest zwięzły i zawiera stwierdzenie badawcze - główną myśl artykułu.
  • Używaj płynnych przejść, aby połączyć każdy akapit w sekcjach takich jak metody, wyniki i dyskusje.
  • Zakończ podsumowaniem, które podsumowuje to, co napisałeś w pozostałej części artykułu.

Wyjaśnianie pojęć poprzez wizualizację danych

Wizualizacja wyników eksperymentalnych lub statystycznych ma kluczowe znaczenie dla manuskrypt badawczy

Choć może nie wydawać się to szczególnie istotne dla wyniku badania, wizualna prezentacja tych wyników i ustaleń może zdziałać cuda w zrozumieniu - z pewnością przyda się podczas procesu recenzji i publikacji.

W rezultacie, niezależnie od tematu lub zakresu tekstu naukowego, wyjaśnianie pojęć poprzez liczbyWykresy i tabele są zawsze korzystne dla obu stron.

Jak pomaga wizualizacja danych?

Rysunki, wykresy i infografiki pomagają rozdzielić tekst i sprawiają, że praca jest bardziej wciągająca. Utrzymują również zaangażowanie czytelników, zapewniając alternatywny sposób przetwarzania informacji, zwłaszcza w przypadku długich technicznych i skomplikowanych bloków tekstowych.

Ponadto wizualizacje poprawiają czytelność i możliwość skanowania tekstu badawczego, czyniąc go bardziej dostępnym dla osób niezaznajomionych z tematem.

Na przykład: Powiedzmy, że Twoje badania mówią o tym, jak nowy słoneczny panel działa. Prosty schemat pokazujący, w jaki sposób panel przekształca światło słoneczne w energię elektryczną, znacznie ułatwiłby czytelnikom zrozumienie tego procesu niż teoretyczne wyjaśnianie jego działania. nauka zaangażowany. 

Wizualizacje danych mogą przybierać różne formy, takie jak wykresy słupkowe, histogramy częstotliwości, wykresy punktowe, rysunki itp. Tak więc podczas korzystania z danych liczbowych w pracy naukowej ważne jest, aby wiedzieć, kiedy czego użyć.

Należy wziąć pod uwagę rodzaj posiadanych danych, miejsce, w którym planuje się je wstawić. wizualnyFormat prezentacji i grupa docelowa. Znajomość tych czynników pomoże ci dokonać właściwego wyboru. Należy również pamiętać o konkretnych zasadach i ograniczenia dotyczące korzystania z rysunków, wykresów i tabel ustalone przez różnych wydawców.

Tworząc lub wykorzystując elementy wizualizacji danych w swoim artykule badawczym, należy pamiętać o następujących kwestiach:

1. Zachowaj porządek i spójność

Najlepsze wizualizacje wtapiają się w otoczenie, umożliwiając widzom skupienie się na prezentowanych informacjach. Pomagają widzom rozszyfrować dane i wyciągnąć znaczące wnioski bez zakłócania czytania.

2. Koncentracja na zwiększonej czytelności

Używanie kolorów o wysokim kontraście lub tekstów do oznaczania elementów znacznie poprawia czytelność. Trzymanie się bardziej podstawowych czcionek typy takie jak szeryfowa lub bezszeryfowa również pomagają. Podobnie, rozmiar czcionki 16 pikseli jest idealny do badań publikowanych w Internecie. 

Czy zapoznałeś się z Mind The Graph darmowy kreator infografik jeszcze? Skorzystaj z tego rozwiązania, aby tworzyć wyjątkowe zasoby graficzne i ilustracje, które sprawią, że Twoje teksty badawcze będą łatwo zrozumiałe. 

Lepsze pisanie dla większego sukcesu

Jakość pisarstwa naukowego zależy w dużej mierze od jasności i odpowiedniego przedstawiania faktów i ustaleń, tak aby czytelnicy mogli stworzyć jasny obraz koncepcji w swoich umysłach. Jest to umiejętność, której można się nauczyć, którą można ćwiczyć i doskonalić. Przy odpowiednim podejściu do pisania, można stać się ekspertem w tworzeniu tekstów naukowych. artykuł naukowy które przyciągną uwagę czytelników i zdobędą ich przychylność.

Ekskluzywne treści naukowe tworzone przez naukowców

Odkrywaj naukę jak nigdy dotąd, korzystając z niesamowity infografika narzędzie, które sprawia, że praca badawcza jest łatwa, przyjemna i atrakcyjna. Nie czekaj dłużej i zarejestruj się Mind the Graph za darmo i ciesz się ekskluzywnymi treściami naukowymi stworzonymi przez naukowców dla naukowców.

Trzy kroki, aby Twoje teksty naukowe były bardziej angażujące

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony