W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie tym, czym jest psychoaktywna herbata Ayahuasca, znacznie wzrosło. The naukowy Społeczność i ogół społeczeństwa odkrywali herbatę ze względu na jej widoczne korzyści w leczeniu zaburzeń psychicznych. 

Ayahuasca wykazuje działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i przeciw uzależniające u tych, którzy doświadczają tego napoju.

Będąc tradycyjnie używanym w rytuałach religijnych przez amazońskich tubylców w północnym regionie BrazyliaNapój ten stał się popularny i używany w różnych częściach świata, nawet poza religią. kontekst.

Niewiele osób zna jednak historię tego naparu i sposób jego wytwarzania.

Sprawdź Galeria Mind the Graph dla wszystkich ilustracji użytych w tym poście. Kliknij na obrazek poniżej!

Ayahuasca: Historia i analiza związków

Historia Ayahuasca zaczyna być pisana, gdy w 1851 roku Anglicy botanik Odkrywca Richard Spruce napisał o stosowaniu tej samej mieszanki roślin przez różne plemiona w Ameryce Południowej, która stała się znana jako Ayahuasca.

Niemniej jednak, mistrzowie napoju potwierdzają, że ayahuasca była używana na długo przed datą 1851 roku, datowaną na 2000 lat przed naszą erą.

Rdzenni mieszkańcy Andów żyją w różnych krajach Ameryki Południowej, takich jak Peru, Boliwia, Argentyna i Chile. Użytkownicy języka keczua wyjaśniają, że nazwa Ayahuasca oznacza ducha, przodka (aya-) i winorośl (-huasca). Innymi słowy, winorośl duchów.

Ponadto tylko w Ameryce Południowej zidentyfikowano 72 rdzenne plemiona wykorzystujące ayahuascę w różnych kontekstach kulturowych.

W każdym kontekście herbata otrzymuje inną nazwę, na przykład: yapé, caapi, natema, pindé, kahi, mihi, dápa, bejuco de oro, winorośl złota i winorośl duszy.

Herbata jest wytwarzana z dwóch rodzimych roślin amazońskich. Kora i łodygi Banisteriopsis caapi gatunki i Psychotria viridis liście.

The organiczny Materiał jest poddawany długiemu wywarowi w celu wyekstrahowania wszystkich pożądanych substancji. Z  B. caapi Z kory i łodyg pozyskuje się trzy ważne alkaloidy zwane harmina, harmalinaoraz tetrahydroharmina. To chemiczny substancja zawiera trójcykliczny struktura znane jako alkaloidy β-karbolinowe.

Tymczasem od P. viridis liści, otrzymuje się słynny psychoaktywny alkaloid znany jako DMT, skrócona nazwa dla N,N-dimetylotryptamina. Wszystkie te substancje alkaloidowe są odpowiedzialne za efekty ayahuaski.

W religii i w rdzennych kulturach ayahuasca ma znaczenie magicznej odurzającej herbaty o boskim pochodzeniu.

Jego spożycie jest opisywane jako oderwanie duszy od jej ciała na pewien czas i powrót naładowany świętą wiedzą. Ponadto ma na celu wyleczenie ciała, duszy i umysłu.

Jest również symbolem religijnego oddania w rytuałach religijnych.

Chociaż substancja psychoaktywna ayahuasca, DMT, jest globalnie zakazana od 1971 roku do dnia dzisiejszego przez Międzynarodową Konwencję o Substancjach Psychotropowych, rząd brazylijski zezwolił na używanie i spożywanie napoju tylko w kontekście religijnym i praktykach rytualnych od 1989 roku. 

Mogło to wpłynąć na rozprzestrzenianie się i rozwój tej praktyki w wielu różnych miejscach na całym świecie. Na przykład dopiero w połowie lat 30. grupy religijne, takie jak Santo Daime, rozwinęły się jako niezależna tożsamość religijna, która zintegrowała herbatę. 

Ze względu na lepszą jakość życia doświadczaną przez pacjentów psychiatrycznych z depresją, lękiem i uzależnieniem problemy Po wypiciu napoju naukowcy przeprowadzili badania, aby dokładnie przyjrzeć się ayahuasce.

Chcąc dowiedzieć się, czy herbata jest bezpieczna do regularnego picia, naukowcy przeprowadzili badania nad składem ayahuaski i stężeniem substancji.

Co więcej, naukowcy podkreślili, że preparat na bazie roślin może różnić się w zależności od miejsca i kultury. Może to wpływać na jego skład, wygląd, smak, a nawet efekty. Utrudnia to określenie, czy każdy preparat Ayahuasca jest bezpieczny.

A W badaniu opublikowanym w 2020 r. przeprowadzono ilościową i jakościową analizę makro- i mikroskładników w 19 próbkach ayahuaski, stosowanych w grupach religijnych w Brazylii.

The badania zbadali stężenia mikro- i makroelementów nieorganicznych obecnych w tych próbkach, aby dowiedzieć się, czy regularne lub jednorazowe spożywanie napoju jest naprawdę bezpieczne.

Analizowane próbki zawierały wapń, magnez, potas, fosfor, mangan, cynk, aluminium i żelazo. Wszystkie stężenia mieściły się w zalecanych limitach dziennych. Badanie sklasyfikowało herbatę jako bezpieczną do spożycia przez ludzi.

 Infografika Ayahuasca wykonana w Mind the Graph

Inny badanie opublikowane przez Journal of Psychoactive Drugs w 2020 roku, Miał również na celu analizę i porównanie substancji zawartych w próbkach ayahuaski pochodzących z różnych miejsc.

Substancje DMT, Tetrahydroharmina i Harmina były obecne w próbkach w zmiennych stężeniach. Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z kolejnością stężeń: Stężenia Harminy i Tetrahydroharminy były większe niż DMT, a stężenie DMT było większe niż Harmaliny. Stężenia harminy i tetrahydroharminy wynosiły odpowiednio około 1318 mg/l i 995 mg/l. DMT i harmalina wynosiły odpowiednio 764 mg/l i 85 mg/l. 

Naukowcy wciąż znajdują się na początku drogi do dalszego zrozumienia tego naparu na bazie roślin, zwanego Ayahuasca. Chociaż jest on używany od wielu lat, dopiero teraz badania pokazują profil bezpieczeństwa tego napoju.

Spożywanie ayahuaski nie powoduje rozwoju patologii psychologicznych, neuropsychologicznych, psychiatrycznych ani fizycznych i jest uważane za dość bezpieczne.

Poza tym dyskusje i ciekawe dane na temat DMT cząsteczka sprawiają, że naukowcy przyglądają się bezpośrednio tylko tej cząsteczce, ale to temat na inny wpis. 

Referencje

GROB, C. et al. Ludzka psychofarmakologia Hoasca, roślinnego halucynogenu używanego w kontekście rytualnym w Brazylii. Dziennik chorób nerwowych i psychicznych, v. 184, p. 86-94, 1 mar. 1996

GUIMARÃES, I. C.; TÓFOLI, L. F.; SUSSULINI, A. Determination of the Elemental Composition of Ayahuasca and Assessments Concerning Consumer Safety. Badania nad biologicznymi pierwiastkami śladowymi, v. 199, n. 3, p. 1179-1184, 1 mar. 2021. 

SARRIS, J. et al. Stosowanie ayahuaski i zgłaszany wpływ na objawy depresji i lęku: Międzynarodowe badanie przekrojowe 11 912 konsumentów. Raporty Journal of Affective Disorders, v. 4, p. 100098, 1 abr. 2021. 

SHANON, B. Os conteúdos das visões da ayahuasca. Mana, v. 9, n. 2, s. 109-152, out. 2003. 

Na wypadek, gdybyś nie wiedział, oprócz infografik, graficzny streszczenia i prezentacje, można również tworzyć wykresy w aplikacji Mind the Graph platforma. Tak, dobrze przeczytałeś!

Dowiedz się teraz, jak możesz dodać wykres do swojej pracy w wideo samouczek wg klikając tutaj. A następnie rozpocznij swój projekt naukowy, klikając tutaj!

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony