Vėžys - tai liga, kai kai kurios organizmo ląstelės nekontroliuojamai auga ir plinta į kitas kūno dalis. Tai yra svarbi priežastis, dėl kurios mirtingumas visame pasaulyje2020 m. dėl jų žus apie 10 mln. žmonių, arba beveik kas šešta mirtis. 

Ar žinojote, kad šiuo metu yra aštuoni virusai, galintys sukelti vėžį? Manoma, kad virusai sukelia 10% vėžio atvejų pasaulyje.

Šiame "Mind The Graph" straipsnyje aprašomi aštuoni vėžį sukeliantys virusai ir paaiškinama, kaip jų išvengti.

Kokiu mechanizmu virusai sukelia vėžį?

Virusai yra sudaryti iš riboto genų rinkinio, kurį sudaro DNR arba RNR, padengta baltyminiu apvalkalu. Virusas turi įsiskverbti į gyvą ląstelę ir perimti ląstelės mechanizmo kontrolę, kad galėtų daugintis ir gaminti papildomus virusus. Kai kurie virusai tai pasiekia įnešdami savo DNR (arba RNR) į ląstelės šeimininkės ląsteles. Kai DNR arba RNR pakeičia ląstelės šeimininkės genus, ji gali tapti vėžine. 

Kokie virusai gali sukelti vėžį? 

Epšteino-Barro virusas

EBV virusas yra herpeso viruso rūšis, plačiai žinoma kaip mononukleozė ("mono") arba "bučinių liga". Jis perduodamas per seiles arba kūno skysčius, dažniausiai kosint, čiaudint, dalijantis gėrimais ir indais, liečiant daiktus su seilėmis ir po to liečiant burną ir, žinoma, bučiuojantis. Dauguma žmonių užsikrečia tam tikru gyvenimo laikotarpiu, o EBV užsikrėtę žmonės paprastai būna sveiki ir jiems nepasireiškia jokie simptomai.

Burkito limfoma, nosiaryklės karcinoma (viršutinės gerklės dalies vėžys), Hodžkino ir ne Hodžkino limfoma, T ląstelių limfomos, limfoproliferacinė limfoma po transplantacijos (per didelis baltųjų kraujo kūnelių kiekis) ir leiomiosarkoma (minkštųjų audinių vėžys) yra susijusios su EBV.

Hepatitas B (HBV)

HBV gali integruotis į žmogaus genomą ir daugintis kepenų ląstelėse, tiesiogiai stiprindamas kancerogeninį aktyvumą per daugelį kepenų signalinių kelių. HBV infekcijos yra itin užkrečiamos ir perduodamos per sąlytį su užkrėstu krauju, prakaitu ar ašaromis. Ji taip pat gali būti perduodama dalijantis intraveninėmis lašelinėmis, lytiškai santykiaujant ir perduodama iš motinos vaikui. 

HBV gali sukelti kepenų infekciją, kuri gali išsivystyti į kepenų vėžį.

Hepatitas C (HCV)

HCV rečiau nei HBV sukelia simptomus ir negali būti įtrauktas į žmogaus genomą. HCV progresavimas yra daugiafaktorinis, todėl gali užtrukti 20-40 metų, todėl HCV sergantys žmonės gali būti nesąmoningi, jei serga šia liga. Kadangi imuninė sistema ilgainiui atakuoja virusą, HCV dažniau sukelia lėtinę infekciją, dėl kurios susidaro kepenų fibrozė, galinti pereiti į kepenų cirozę ir HCC. 

Infekcija, kaip ir HBV, perduodama per sąlytį su užkrėstu krauju, prakaitu ar ašaromis. Jis taip pat gali būti perduodamas dalijantis intraveninėmis lašelinėmis, lytiškai santykiaujant ir perduodamas iš motinos vaikui. 

Hepatitas C yra pagrindinė kepenų vėžio priežastis ir gali sukelti ne Hodžkino limfomą. 

ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas)

ŽIV yra retrovirusas, galintis sukelti įgytą imunodeficito sindromą - lėtinę, kartais mirtiną ligą (AIDS). ŽIV užkrečia ir sunaikina T ląstelės pagalbininkes. Sumažėjus T ląstelių skaičiui, imuninei sistemai labai sunku kovoti su infekcijomis. ŽIV infekcija taip pat stimuliuoja specifinių B ląstelių augimą, todėl didėja jų pertekliaus ir mutacijų rizika. 

ŽIV plinta per kūno skysčius, įskaitant kraują, spermą ir makšties skysčius. ŽIV užsikrėtusi motina jį taip pat gali perduoti savo vaikui. ŽIV nėra išgydomas, tačiau jį galima gydyti vaistais.

ŽIV infekcija gali padidinti tam tikrų limfomų formų, pavyzdžiui, ne Hodžkino limfomos, Hodžkino limfomos, pirminės CNS limfomos, leukemijos ir mielomos, paplitimą. ŽIV taip pat padidina ne tik limfomų, bet ir Kapoši sarkomos, gimdos kaklelio vėžio, išangės, kepenų, burnos ir gerklės bei plaučių vėžio tikimybę.

Žmogaus herpesvirusas 8

Žmogaus herpesvirus-8 (HHV-8) virusas, dar žinomas kaip Kapoši sarkomos asocijuotas herpesvirusas, yra Herpesviridae šeimos DNR virusų narys. KS yra nedažnas, lėtai augantis vėžys, dažnai pasireiškiantis rausvai violetinės ar mėlynai rudos spalvos augliais tiesiai po oda. HHV-8 užkrečia ląsteles, kurios išklojo KS kraujo ir limfagysles. Dėl infekcijos jos pernelyg intensyviai dalijasi ir gyvena daug ilgiau nei turėtų. Dėl šių pakitimų jos gali virsti vėžinėmis ląstelėmis. 

HHV-8 dažniausiai perduodamas per lytinius santykius ir seiles. Perpilant organus ir kraują gali būti perduodamas virusas.

Jis sukelia Kapoši sarkomą - odos ir minkštųjų audinių vėžio rūšį.

Žmogaus papilomos virusas

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra labiausiai paplitęs lytiškai plintantis virusas; jis plinta per odą su oda, o dažniausiai perduodamas lytiniu keliu. Kai ŽPV genomas integruojasi į žmogaus chromosomas, jis suardo atvirą skaitymo rėmelį ir sukelia pernelyg didelę dviejų viruso onkogenų ekspresiją, kuri gali sukelti vėžį. 

Yra 14 didelės rizikos ŽPV atmainų, kurios gali sukelti vėžį tiek vyrams, tiek moterims. Šiems vėžiams priskiriami išangės, gimdos kaklelio, varpos, gerklės, makšties ir vulvos bei galvos ir kaklo vėžys. Apskaičiuota, kad daugiau kaip 70% gimdos kaklelio vėžio atvejų sukelia dvi didelės rizikos padermės - 16 ir 18.

Žmogaus T ląstelių leukemijos viruso tipas

HTLV-1 yra retrovirusas, t. y. tam tikros rūšies virusas. Šių virusų genetinis kodas yra RNR, o ne DNR. Kad galėtų daugintis, jie turi pereiti papildomą etapą, per kurį RNR genai virsta DNR. Kai kurie papildomi DNR genai galiausiai gali būti įtraukti į virusu užkrėstos žmogaus ląstelės chromosomas. Dėl to gali pasikeisti ląstelių vystymasis ir dalijimasis, o tai gali sukelti vėžį. 

Kaip ir ŽIV, jis plinta per kūno skysčius, pavyzdžiui, kraują, spermą ir makšties skysčius. ŽIV užsikrėtusi motina taip pat gali perduoti vaikui, tačiau ši rizika sumažėja, jei motina nemaitina krūtimi.

HTLV-1 yra susijęs su limfocitine leukemija ir ne Hodžkino limfoma.

Merkelio ląstelių poliomavirusas

MCV buvo nustatytas retos ir sunkios formos odos vėžio, vadinamo Merkelio ląstelių karcinoma, mėginiuose. MCV tam tikru gyvenimo laikotarpiu (dažniausiai vaikystėje) užsikrečia didžioji dauguma žmonių ir paprastai nesukelia jokių simptomų. Tačiau retais virusinės infekcijos atvejais virusas gali pakeisti ląstelių viduje esančią DNR ir sukelti Merkelio ląstelių vėžį, todėl šiuo metu jis pripažįstamas beveik visų Merkelio ląstelių vėžio atvejų priežastimi. 

Nors neaišku, kaip žmonės užsikrečia šiuo virusu, jo rasta įvairiose kūno vietose, įskaitant odą ir seiles. 

Kaip išvengti vėžį sukeliančių virusų?

  • Skiepai - ŽPV vakcina gali sumažinti su ŽPV susijusio vėžio riziką, o hepatito B vakcina gali gerokai sumažinti kepenų vėžio riziką. 
  • Naudokite apsaugos priemones - tai padeda išvengti lytiškai plintančių virusų, įskaitant ŽPV, ŽIV ir hepatitus B ir C. 
  • Venkite dalytis skysčiais - nevartokite nelegalių narkotikų, nesidalykite švirkštais, adatomis ar kita užkrėsta įranga ar asmeniniais daiktais, kuriuose gali būti kraujo. Kadangi tam tikri virusai gali plisti per seiles, venkite dalytis indais, gėrimais ir liesti burną prieš nusiplaudami rankas.

Jei esate rizikos grupėje, pasitikrinkite - kai kuriuos su vėžiu susijusius virusus, pavyzdžiui, ŽPV, ŽIV, hepatitus B ir C, galima pasitikrinti. Aptikti jį ankstyvoje stadijoje, kai jis lengviau išgydomas. 

Didžiausia pasaulyje moksliškai tikslių iliustracijų galerija

Sužinokite apie Mind the Graph - didelę moksliškai tikslių iliustracijų galeriją su puikiais šablonais, kuriuos galite naudoti savo darbams perduoti ir platinti. "Mind The Graph" leidžia lengvai rasti tobulą infografiką ar iliustraciją, kuri tiktų jūsų darbui. O jei nerasite šablono, kurį įsivaizdavote, sukursime jį už jus!

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai