Visa nervų sistema pagrįsta veikimo potencialai ir sinapsės perduoti informaciją visame kūne.

Neuronai - tai ląstelės, kurios specializuojasi perduoti elektrinius ar cheminius signalus kitam neuronui pagal tiksliai apibrėžtą kelią, kuriuo pasiekiama tikslinė ląstelė.

Šis straipsnis yra antroji dalis iš dviejų, kuriose aptariama, kaip ši nuostabi ir sudėtinga sistema sugeba valdyti beveik viską mūsų organizme.

Dabar aptarsime sinapsės plyšį - erdvę tarp dviejų neuronų, dar vieną sritį, kuri taip pat atsakinga už nervinio impulso perdavimą.

Pavadinimas sinapsė kilęs iš graikų kalbos sinapsis, o tai reiškia, kad "jungtis". Mokslininkai per visą istoriją sunkiai rado terminą, kuris galėtų paaiškinti "dviejų atskirų elementų sąjunga".

Kai kuriuose senuose straipsniuose sinapsė taip pat buvo vadinama sankryžos. Šiandien sinapsė taip vadinama struktūra, atsakinga už signalo perdavimą kitam neuronui sinapsės plyšyje.

Visas sinapsinis veiksmas vyksta sinapsiniame plyšyje, nedidelėje vietoje tarp dviejų skirtingų ląstelių, esančių viena šalia kitos. pre-sinapsinis ląstelės ir posinapsinė ląstelė.   

Dažniausiai du neuronai yra sujungti per vieno neurono - pre-sinapsinio neurono, perduodančio signalą, - aksono terminalą su kito neurono - posinapsinio neurono, kuris gali būti arba tikslinė ląstelė, arba kitas neuronas eilėje perduoti signalą, dendritą.

Erdvėje tarp ląstelių - sinapsės plyšyje - vienu metu vyksta didžiulis informacijos srautas, už šios informacijos nešėjų išsiskyrimą ir gamybą atsakinga didelė molekulinė sistema, kurios molekulės vadinamos neurotransmiteriais.

Tačiau neuronai neatlieka viso darbo vieni, šalia jų yra tam tikro tipo ląstelės, kurių paskirtis - palaikyti neuromediatorių reguliavimą. Šios ląstelės yra astrocitai; jos yra glialinių ląstelių tipas.

Glias priskiriamos ne neuroninėms ląstelėms - jos neperduoda ir nesukuria jokio nervinio impulso ar signalo.

Šios ląstelės turi daugybę pareigų, kurios visos yra susijusios su neuronų poreikiais, tarsi visą parą dirbantis asistentas.

Jų yra visoje centrinėje ir periferinėje nervų sistemoje. Apskritai jie palaiko, apsaugo ir maitina neuroną maistinėmis medžiagomis.

Kaip jau minėta, neuronai yra specializuotos ląstelės, perduodančios elektrinius arba cheminius signalus. Kiekvienas iš šių signalų turi savo būdą signalui perduoti.

Cheminėje sinapsėje dalyvaujantis ikisinapsinis neuronas gali perduoti informaciją ne tik neuronams, bet ir raumenims bei liaukoms; tai vyksta per veikimo potencialą, kuris keliauja per visą neuroną, pasiekia aksono terminalą ir perduoda signalą į įtampos valdomus kalcio kanalus.

Dėl depoliarizacijos šie kanalai tampa aktyvūs ir atveria kelią kalciui (Ca+2) patekti į neuroną.

Kalcio antplūdis į ląstelę duoda signalą sinapsinei pūslelei, kuri į sinapsinį plyšį išskiria neuromediatorius.

Patekę į sinapsinį plyšį, šie neuromediatoriai patenka į posinapsinio neurono neuromediatorių receptorius.

Taip tęsiamas nervinis impulsas, procesas kartojasi dendrituose, po to branduolyje, pereina į aksoną, kur vyksta veikimo potencialas.

Kai nervinis impulsas pasiekia tikslinę ląstelę, posinapsiniame neurone gali pasireikšti dviejų rūšių atsakas - arba jaudinantis, arba slopinantis.

Kita, elektrinė sinapsė, vyksta daug greičiau nei cheminė sinapsė, nes ją sudaro mažiau signalo perdavimo etapų.

Elektros srovė perduodama kanalais, vadinamais tarpinės sandūros, esantis abiejose ląstelėse, jungiantis pre-sinapsinius ir posinapsinius neuronus. 

Šie kanalai gali praleisti elektros srovę be jokių neuromediatorių.

Įdomu tai, kad sinapsės procesas nebūtinai kiekvieną kartą turi jungti tas pačias neurono dalis, pavyzdžiui, aksono galą ir dendritus.

Yra daugiau nervinių impulsų perdavimo būdų nei šis.

Priešsinapsinių ląstelių aksono galai gali būti tiesiogiai sujungti su kraujotaka, neurono aksonu ar net kitu aksono galu.

Jie taip pat gali būti sujungti su neuronų dendritų stuburu arba net neturėti jungties, skirtos neurotransmiteriams išlaisvinti ekstraląstelinėje terpėje. 

Priklausomai nuo perduodamos informacijos tipo, turi išsiskirti tam tikro tipo neuromediatoriai, kurie gali būti glutamaterginiai, GABAerginiai, cholinerginiai, adrenerginiai, veikiantys jaudinančiai arba slopinančiai.

Neurotransmiterių reguliavimas yra labai subtili mūsų organizmo sistema.

Daugelio mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad vienas sutrikęs neuromediatorių gali turėti įtakos ne vienai, o daugeliui smegenų veiklų, pavyzdžiui, nuotaikai, nuotaikai, miegui, apetitui, kūno temperatūrai, baimei, taip pat psichikos ligoms.

Pavyzdžiui, Parkinsono liga ir šizofrenija, kurios šiandien žinomos kaip nepagydomos ligos, yra susijusios su neuromediatoriaus dopamino funkcijos sutrikimu.

Apskritai nervinis impulsas yra atsakingas už bendravimą ir visos informacijos perdavimą visame organizme.

Nedidelė problema ar reguliacijos sutrikimas gali sukelti didelių pasekmių ir ligų. Mokslininkai vis dar ieško atsakymų, kad visiškai suprastų šį sudėtingą tinklą.  

____

Ar jums patiko šiame straipsnyje pateikta infografika? Ją taip pat galite naudoti savo darbe, Spauskite čia ir pamatysite visus Mind the Graph naudotojams prieinamus šablonus. Jums nereikia pradėti nuo nulio. Arba galite pradėti kurti dabar, naudodami mūsų neurologija galerija ir daugiau!

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai