Obrázek vydá za tisíc slov. Poděkujte za to svému vizuálnímu poznávání!

Často slýcháme, jak jsou vizuální podněty důležité při sestavování informací. Málokdy se však bavíme o tom, proč naše mysl funguje právě takto.

V nedávná studie, M. A. Borkin a další zkoumají roli naší mysli při vizualizaci. Studie ukazuje důležitost některých prvků při zapamatování a vybavování si sdělení.

Autoři prezentovali vizualizace ve třech různých kontextech, aby mohli sledovat místa fixace očí. Zde jsou uvedeny tři experimentální fáze:

vizuální poznávání

Nejprve autoři nechali účastníky, aby si zapamatovali některé obrázky. Za druhé autoři smíchali tyto obrázky s dosud neviděnými a znovu je účastníkům předložili. Tímto způsobem by bylo možné sledovat dráhy očí účastníků ve snaze identifikovat známé obrázky. Nakonec autoři vzali správně identifikované obrázky a ověřili, jaké typy informací byly použity k identifikaci obrázku, tedy jaké informace byly zapamatovány.

Výsledek v oblasti pamětihodností si můžete prohlédnout níže:

vizuální poznávání

Výsledky jsou jasné. Vysoce zapamatovatelné a nejlépe popsané obrázky byly ty, které byly více vizuálně asociované. Což naznačuje, jak je naše vizuální poznávání podněcováno k určitým typům podnětů.

Kromě toho autoři zjistili také význam nadpisů a textů při vizualizaci zpráv. Je důležité zdůraznit, že použití těchto prvků doplňuje vizualizaci a mělo by být použito chytrým způsobem. Stejně tak se piktogramy prezentovaly jako dobré háčky při zapamatování sdělení.

vizuální poznávání

A konečně, redundance pomohla při zapamatování a pochopení vizualizací. Tento výsledek může znít poněkud rozpačitě, pokud si myslíme, že redundance by vizualizaci učinila nudnou a opakující se. Pokud si však myslíme, že vizuální poznávání může snadněji uchovat informace, které byly viděny více než jednou., dává to smysl.

Tento výzkum nejen potvrzuje, proč se infografiky těší velké oblibě, ale také vysvětluje, proč je máme tak rádi.vizuální poznáváníNaše mysl si vybírá to, co se jí hodí a co se snáze sestavuje. Vizuální poznávání je tedy především o schopnosti uchovávat informace. Mělo by to však být provedeno bez námahy a efektivním způsobem.

Když se nám mnohem lépe pracuje s vizuálními podněty, proč trváme na používání dlouhých a hutných textů, abychom se vyjádřili? Přemýšlíte o tom při psaní vědecké práce? Možná byste měli.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony