Obraz jest wart tysiąca słów. Podziękuj za to swojemu poznaniu wizualnemu!

Często słyszymy, że bodźce wzrokowe są ważne w gromadzeniu informacji. Rzadko jednak dyskutujemy o tym, dlaczego nasz umysł działa w ten sposób.

W ostatnie badanieM. A. Borkin i wsp. badają rolę naszego umysłu w wizualizacji. Badanie pokazuje znaczenie niektórych elementów w zapamiętywaniu i przypominaniu sobie wiadomości.

Autorzy przedstawili wizualizacje w trzech różnych kontekstach, aby śledzić lokalizacje fiksacji oczu. Oto trzy fazy eksperymentalne:

poznanie wizualne

Po pierwsze, autorzy pozwolili uczestnikom zapamiętać niektóre obrazy. Po drugie, autorzy zmieszali te obrazy z niewidzianymi i ponownie zaprezentowali je uczestnikom. W ten sposób można było śledzić ścieżki oczu uczestników, próbując zidentyfikować znajome obrazy. Na koniec autorzy wzięli poprawnie zidentyfikowane obrazy i sprawdzili, jakie rodzaje informacji zostały użyte do identyfikacji obrazu, co oznacza, jakie informacje zostały zapamiętane.

Wynik dotyczący pamiątek można zobaczyć poniżej:

poznanie wizualne

Wyniki są jasne. Najbardziej zapadające w pamięć i najlepiej opisane obrazy były tymi bardziej kojarzonymi wizualnie. Wskazuje to, w jaki sposób nasze poznanie wizualne jest stymulowane przez określone rodzaje bodźców.

Ponadto autorzy odkryli również znaczenie tytułów i tekstów w wizualizacji wiadomości. Ważne jest, aby podkreślić, że użycie tych elementów uzupełnia wizualizację i powinno być używane w sprytny sposób. Podobnie piktogramy zaprezentowały się jako dobre haczyki w zapamiętywaniu wiadomości.

poznanie wizualne

Wreszcie, redundancja pomogła przywołać i zrozumieć wizualizacje. Wynik ten może brzmieć nieco niezręcznie, jeśli uważamy, że redundancja sprawiłaby, że wizualizacja byłaby nudna i powtarzalna. Jeśli jednak pomyślimy, że poznanie wizualne może łatwiej zachować informacje, gdy są one oglądane więcej niż jeden razto ma sens.

Badanie to nie tylko potwierdza, dlaczego infografiki cieszą się dużą akceptacją, ale także wyjaśnia, dlaczego tak bardzo je lubimy.poznanie wizualneNasze umysły wybierają to, co wyskakuje i jest łatwiejsze do złożenia. W ten sposób poznanie wizualne polega na zdolności do zatrzymywania informacji. Należy to jednak robić w sposób efektywny i niewymagający wysiłku.

Skoro znacznie lepiej pracujemy z bodźcami wizualnymi, dlaczego upieramy się przy używaniu długich i gęstych tekstów do wyrażania siebie? Czy myślisz o tym pisząc artykuł naukowy? Może powinieneś.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony