nobel (3)

Na stránkách Nobelova cena cenu za rok 2015 v oblasti medicíny získali tři vědci, kteří se zabývali léčbou zanedbávaných nemocí, jako je malárie a infekce způsobené parazitickými červy.

Nobelova cena za rok 2015 nebude rozdělena rovným dílem: polovinu si ponechá čínský vědec Youyou Tu a druhou polovinu si rozdělí William C. Campbell a Satoshi Omura.

Ty máš velmi zajímavý život. Pracovala v utajení pro čínskou vládu, musela opustit svou čtyřletou dceru v Pekingu a odjela do provincie Hainan, kde se svou skupinou zkoumala více než 2000 čínských léků. Jeden 1 600 let starý recept měl klíč k léku artemisinin. Upadla v zapomnění, přestože její objev nového léku, který snižoval úmrtnost na malárii v tropických zemích, byl velkolepý. Díky artemisinu byly zachráněny miliony životů.Nobelova cena 2015: boj proti malárii a zanedbávaným nemocem

Kromě malárie postihuje lymfatická filarióza (elefantiáza) a další parazitární červová onemocnění miliony lidí na celém světě a oba vědci Omura a Campbell, kteří získali Nobelovu cenu, pracovali na objevu a vývoji ivermektinu, nové skupiny léků proti červovým infekcím.

Jmenování těchto tří vědců je vítaným světlem do velmi starého problému: zanedbávaných nemocí. Břemeno, které lidstvo nese již příliš dlouho.

Co je zanedbávaná nemoc?

grr_ntd_infographic

Tento infografika ukazuje absurdní podíl onemocnění výzkum oproti lidem postiženým touto nemocí, což jasně ukazuje, že výzkum v medicíně je zaměřen na peníze a nezajímá se dostatečně o lidské utrpení v chudých tropických zemích.

Více informací o zanedbávaných tropických nemocech na stránkách Webové stránky WHO.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony