Svět čelí velké zdravotní krizi. Uprostřed pandemie nového koronaviru je prvním krokem k zajištění bezpečnosti. vás a vašich blízkých je být o této nemoci plně informován. Vzhledem k tomu, že internet je přesycen velkým množstvím obsahu o COVID-19, může být obtížné najít faktické údaje o nemoci mezi všemi těmi falešnými.

Nyní, když jsme na úsvitu digitálního věku, jsou dezinformace tak rozšířené. Protože se po sociálních sítích a dalších platformách šíří absurdní články, někteří jedinci se domnívají, že koronavirus byl způsoben konzumací netopýří polévky nebo piva Corona. Abychom vám pomohli udržet si zdraví, v níže uvedeném průvodci probereme základní informace o koronaviru a vyvrátíme běžné mylné představy.

Co je koronavirus (COVID-19)?

COVID-19, známý také jako nový koronavirus (Covid-19), je onemocnění, které primárně postihuje dýchací systém jedince. Příznaky onemocnění jsou podobné chřipka; osoby, které onemocnění prodělaly, však uvádějí další příznaky, jako jsou potíže s dýcháním, suchý kašel a únava.

Chycení COVID-19 není rozsudek smrti: 80% z hlášené případy jsou mírné a jen u několika jedinců se vyskytly závažné problémy. infekcí. Pro uklidnění odborníci uvádějí, že míra úmrtnosti u nového koronaviru pohybuje kolem hodnoty 2-4%, ale tento podíl může záviset na dalších faktorech.

I když je toho ještě hodně před námi. o tomto viru, můžeme se těšit z toho, že odborníci na tuto problematiku vědí. neúnavně pracují na řešení.

Vyvracení mýtů o COVID-19

Termální skenery mohou zjistit, zda je někdo nakažený.
Je důležité vědět, že koronavirem se lze nakazit i bez předchozích příznaků. Vzhledem k tomu, že horečka je předstupněm viru, jsou termální skenery účinné, pokud jde o detekci osob s vysokou tělesnou teplotou. tato zařízení však mají jistě svá omezení. Termální skenery nebudou schopny odhalit osoby, které jsou nakažené, ale mají získat horečku. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) trvá přibližně 2 až 10 dní, než se u osoby nakažené COVID-19 projeví příznaky.

Lidé jsou ohroženi přijímáním balíčků z Číny  
K věci: ne. Pokud jste v posledních několika týdnech nebo měsících obdrželi jakoukoli poštu z Číny, nemělo by to být důvodem k obavám. Vědci jsou sice stále na pokraji odhalení způsobu přenosu viru COVID-19, ale na základě jiných podobných virů lze říci, že zárodky nejsou schopny dlouho přežívat na předmětech a površích.

Virus vytvořil člověk 
Jedna z populárních teorií, která se šíří rychlostí blesku, tvrdí, že nový koronavirus byl vyvinut v laboratoři. Bez jakýchkoli důkazů uživatelé sociálních sítí náhle tvrdili, že vědci v čínském Wuhanu tajně pracovali na biologické zbrani, která unikla na veřejnost. Odborníci v Číně i mimo ni tyto divoké návrhy odmítli a stále zjišťují jeho skutečný zdroj. Přestože je stále co odhalovat, výzkumy naznačují, že virus vznikl a byl přenesen prostřednictvím netopýrů.  

Lidé musí nosit obličejové masky  
To se může lišit případ od případu, ale obecně se soudí, že ne. Pokud jste zcela zdraví, není třeba nosit obličejovou masku, pokud úřady ve vaší oblasti neurčí jinak. Pokud se však u vás projevují příznaky nebo pracujete ve zdravotnictví, měli byste v rámci bezpečnostních opatření nosit masku N95.

Teplo může virus zabít 
Podle WHO, COVID-19 lze přenášet ve všech oblastech. Někteří lidé tvrdí, že se viru daří v chladném podnebí, takže se nenakazíte, pokud žijete v místě s horkým nebo vlhkým počasím. Nyní, když se nemoc dostala do tropických zemí, lze však toto tvrzení označit za nepravdivé. Objevil se také názor, že používání vysoušečů rukou a UV lamp může virus zabít, ale odborníci na veřejné zdraví tvrdí, že jejich účinnost nelze nijak prokázat.

Zajistěte si své zdraví

V případě, že vy nebo někdo z vašich blízkých onemocní, vězte, že léčba a lékařská pomoc jsou rozhodně k dispozici. Je však důležité si uvědomit, že mohou nastat komplikace při zajišťování léčby, zejména pokud je ve vaší oblasti velký počet případů.

Nakonec platí, že prevence je vždy lepší než léčba. Pokud chcete být uprostřed této pandemie zdraví a snížit své šance na nákazu, musíte se chovat zodpovědně a dbát na to. dobrá hygiena.

Zde je několik rad, které vám pomohou vyhrát boj proti COVID-19:

  • Často si myjte ruce po dobu 20 sekund. Použijte mýdlo a ujistěte se, že jsou všechny hřbety čisté.
  • Vždy mějte u sebe dezinfekční prostředek na ruce. Po dotyku peněz nebo jakéhokoli běžně používaného povrchu si okamžitě vydezinfikujte ruce, abyste zabránili šíření bakterií.
  • Nechoďte na přeplněná místa, pokud to není. absolutně nezbytné. Snažte se zatím vyhýbat nákupním centrům, veřejným akcím a jiným velkým shromážděním.
  • Pokud pracujete ve zdravotnictví nebo vaše práce vyžaduje kontakt s velkými skupinami lidí, používejte preventivně roušku.
  • Pokud se nacházíte v dosahu osoby s příznaky chřipky, udržujte si odstup.
  • Posilujte svůj imunitní systém hydratací, výživnou stravou a dostatkem spánku.
  • Pokud se u vás projevují příznaky viru, navštivte nejbližší zdravotnické středisko, kde vám poskytnou okamžitá lékařská péče a ošetření.

Hledáte další podrobnosti o tom, jak zastavit šíření viru ve vaší komunitě? Přečtěte si tyto bezpečnostní tipy se dozvíte více.

Hostující autor: MJ Fernandez, z Makati Medical Center, Filipíny.
MJ je profesionál v oblasti firemní komunikace a propagace z Makati. Kromě práce se slovy a interpunkčními znaménky spolupracuje s lékaři a zástupci médií na tvorbě informačních a kreativních materiálů o zdravotnictví. Když zrovna nepíše a neupravuje články, tráví čas cestováním a poznáváním míst mimo město.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony