Якщо ви плануєте написати дослідницьку роботу, вам слід знати, що ви повинні встановити критерії для побудови підходу, який ви будете використовувати як методологію у своїй роботі, саме тому ви повинні розуміти поняття дослідницької парадигми.

A дослідницька парадигмаПростіше кажучи, це процес побудови плану дослідження, який може допомогти вам швидко зрозуміти, як працюють теорії та практики вашого дослідницького проекту.

Мета цієї статті - познайомити вас з дослідницькими парадигмами та пояснити їх у максимально описовий спосіб на прикладах. 

Що таке дослідницька парадигма?

A дослідницька парадигма це метод, модель або шаблон для проведення дослідження. Це набір ідей, переконань або уявлень, у межах яких можуть функціонувати теорії та практики. Більшість парадигм походять від однієї з двох дослідницьких методологій: позитивізм або інтерпретивізм. Кожен дослідницький проект використовує одну з дослідницьких парадигм як орієнтир для створення методів дослідження та проведення дослідницького проекту найбільш легітимним і обґрунтованим чином. 

Хоча, по суті, існувало дві парадигми, на основі цих двох парадигм виникли різні нові парадигми, особливо в дослідженнях у галузі соціальних наук. Майте на увазі, що вибір однієї з парадигм для вашого дослідницького проекту вимагає глибокого розуміння унікальних характеристик кожного підходу.

Які існують 3 парадигми дослідження?

Щоб обрати найкращу дослідницьку парадигму для вашого проекту, ви повинні спочатку зрозуміти три стовпи: онтологію, епістемологію та методологію.

Онтологія

Онтологія - це філософська теорія про природу реальності, яка стверджує, що існує або єдина реальність, або її немає взагалі. Якщо бути більш конкретним, то онтологія відповідає на питання: "Що таке реальність?” 

Епістемологія

Епістемологія вивчає знання, зосереджуючись на достовірності, обсязі та способах отримання знань. Епістемологія намагається відповісти на питання: "Як ми можемо пізнати реальність?

Методологія

Методологія відноситься до загальних концепцій, які лежать в основі того, як людина досліджує соціальне середовище і доводить достовірність отриманих знань. Методологічним питанням є "Як знайти реальність/відповідь?

Яка мета дослідницької парадигми?

Важливість вибору парадигми для дослідницького проекту зумовлена тим, що вона закладає основу для дослідження та його методології. 

Парадигма досліджує, як знання розуміють і досліджують, і вона чітко окреслює мету, мотивацію та очікувані результати дослідження. 

Належне застосування дослідницької парадигми в науковому дослідженні дає дослідникам чіткий шлях до вивчення теми, яка їх цікавить. 

В результаті, це дає логічну і продуману структуру для її виконання, крім того, підвищує якість вашої роботи і вашу кваліфікацію.

Приклади дослідницьких парадигм

Тепер, коли ви розумієте три стовпи і важливість дослідницької парадигми, давайте розглянемо деякі приклади парадигм, які ви можете використовувати у своєму дослідженні.

Позитивістська парадигма

Позитивісти вірять в єдину реальність, яку можна виміряти і зрозуміти. Як наслідок, для кількісної оцінки цієї реальності використовуються кількісні підходи. 

Позитивізм у дослідженнях - це філософія, пов'язана з концепцією реального дослідження. Позитивістська дослідницька філософія використовує суворий підхід до систематичного вивчення джерел даних.

Парадигма інтерпретивізму або конструктивізму

Інтерпретаційний підхід використовується в більшості якісних досліджень, що проводяться в соціальних науках; він ґрунтується на існуванні численних реальностей, а не єдиної реальності. 

На думку інтерпретаціоністів, людська поведінка є складною і не може бути передбачена із заздалегідь визначеною ймовірністю. 

Людська поведінка не схожа на наукову змінну, яку можна легко контролювати. Слово "інтерпретивізм" стосується методів пізнання всесвіту, які покладаються на інтерпретацію або розуміння значень, які люди надають своїй поведінці. 

Парадигма прагматизму

Дослідницьке питання визначає прагматизм. Залежно від характеру дослідницької проблеми, прагматика може включати як позитивістські, так і інтерпретаційні підходи в межах одного дослідження. 

Це філософія вирішення проблем, яка стверджує, що найкращі дослідницькі методи - це ті, які сприяють найефективнішій відповіді на дослідницьку проблему. За цим слідує вивчення багатьох аспектів дослідницької проблеми з використанням комбінації кількісних і якісних підходів. 

Парадигма постпозитивізму

Парадигма позитивізму поступилася місцем парадигмі постпозитивізму, яка більше переймається суб'єктивністю реальності і відходить від об'єктивної перспективи логічних позитивістів. 

Постпозитивізм шукає об'єктивні відповіді, намагаючись розпізнати і подолати такі упередження в ідеях і знаннях, які розвивають дослідники.

Створіть графічний реферат, який ідеально представляє ваші результати

Графічні реферати набувають важливого значення. Але з чого почати? Як створити відповідну графічну анотацію для вашої статті? 

Mind the Graph є ідеальним інструментом для цього; використовуйте шаблони, щоб легко створити найбільш кваліфіковану графічну анотацію для вашої цільової аудиторії.

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони