Vaka çalışmalarının, herhangi bir mesleğin profesyonel uygulamalarının yanı sıra daha büyük bir resimde nasıl işledikleri hakkında fikir edinmenin benzersiz bir yolu olduğuna şüphe yoktur.

Farklı bir disiplindeki bir vaka çalışması farklı özelliklere sahip olabilir. Örneğin bir vaka çalışması sonraki tedaviye rehberlik edemez ancak ilgili araştırma sorularının çerçevesinin çizilmesine yardımcı olabilir. Vaka çalışmaları aynı zamanda uygulayıcının karşılaşabileceği hem klasik hem de sıra dışı sunumları göstererek değerli bir öğretim materyali sağlar.  

Ön yazı ve özet, bir başvuru paketinin hayati parçalarıdır ve derginin sonundaki ilk editoryal taramadan geçmek için çok önemlidir. Bunlar editörün ilk okuduğu unsurlardır ve bunlara dayanarak makale hakkındaki izlenimini oluşturur. Bazı editörler makaleleri ön yazı ve özeti okuyarak elemekte ve bunları yeterince ilginç bulmadıkları takdirde makalenin tamamını okumamaktadır.

Örnek olay çalışmasında özet nedir ve amacı nedir?

Bir konuya giriş normalde vaka çalışmalarında yer alır, ancak yazarın alıntılarına veya görüşlerine ihtiyaç duymazlar. Bir vaka çalışmasını kişisel bir hikaye olarak değil, öncelikle bir tedavinin ilerleyişinin kaydı olarak düşünün. Bir vaka çalışması editoryal veya karşıt görüşler içermemelidir. En etkili yaklaşım, bir hikaye anlatmak ve son ürünün kendi adına konuşmasına izin vermektir.

Örnek olay incelemesi yazarken kendinizi belirli ayrıntılar ve gerçeklerle sınırlamak genellikle iyi bir fikirdir. Gerçekte ne olduğu bir vaka çalışmasında oldukça kısa bir şekilde özetlenmelidir. Hastalığın mekanizması veya prognozu hakkında spekülasyon yapmaktan kaçınmalıyız. 

Örnek olay çalışmasında özetin yapısı

Bir anlatı özeti, makalenin tamamını kısa ve öz bir şekilde açıklar. Anlatı özetlerinin başlıkları yoktur. Yazar, makaleden mantıklı bir hikaye oluşturarak içeriği özetlemeyi amaçlar.

Alt başlıklara sahip özetler yapılandırılmıştır. Temel bilimsel ve klinik araştırmalarda, yapılandırılmış özetler, bilgileri düzene soktukları ve belirli ayrıntıları içerdikleri için daha popüler hale gelmiştir. Çevrimiçi makale araması yapan araştırmacılar bundan büyük fayda sağlayacaktır. Okuyucular genellikle zamandan tasarruf etmek için bir arama motoru tarafından görüntülenen özete dayanarak makalenin tamamını indirip indirmemeye karar verirler. 

Okuyucuların, makalenin tamamını okumaya karar vermek için ihtiyaç duydukları tüm temel verileri içerdiğinden, yapılandırılmış özetleri beğenme olasılığı daha yüksektir. Özet yazarken lütfen aşağıdaki yönergeleri izleyin.

  • Tüm makaleyi özetleyen ve vaka çalışmasının arka planını açıklayan bir ila iki cümlelik bir giriş.
  • Vakanın ve yürütülen soruşturmanın kısa bir özeti birkaç cümleyle verilmiştir. Bu vaka, teşhis ve tedavi yaklaşımı da dahil olmak üzere ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
  • Hastanın şikayeti ve sonucu hakkında ayrıntılı bilgi verin. 
  • Hastanın ilerlemesi ampirik olarak ölçülmüşse, bu ölçümlere atıfta bulunun.
  • Yukarıdaki alt bölümler arasındaki korelasyonları ve belirgin tutarsızlıkları açıklayınız. 
  • Duruma bağlı olarak, ele alınan kilit noktaları bir veya iki cümleyle özetlemek isteyebilirsiniz.

Verilerinizi anlaşılması kolay bir formata dönüştürebilirsiniz

Nasıl olduğunu keşfedin Grafiğe Dikkat Edin etkili bilimsel iletişim için ilgi çekici görsel içerik oluşturmanıza yardımcı olabilir. Etkinliği, katılımı artırmak ve dikkat çekmek için infografikleri kullanarak araştırma ve makalelerinizi ilginç ve dikkat çekici hale getirin.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar