Odnotowano wzrost liczby badań mających na celu lepsze zrozumienie korzyści terapeutycznych związanych z kontrolowaniem ludzkiego mikrobiomu jelitowego. FMT, przeszczepy stolca, bakterioterapia i przeszczepy mikrobioty jelitowej to także terminy określające transplantację kału. Lekarze wykonują przeszczepy kału w celu uzupełnienia naturalnej równowagi bakterii w jelitach danej osoby poprzez przeszczep kału od zdrowych dawców. Inne schorzenia, takie jak infekcje żołądkowo-jelitowe, mogą być leczone za pomocą przeszczepu kału.

Niektóre schorzenia i antybiotyki mogą niszczyć korzystne bakterie w układzie pokarmowym, uniemożliwiając wchłanianie składników odżywczych. Ponowne wprowadzenie dobrych bakterii można osiągnąć poprzez przeszczep kału.

Celem przeszczepu mikrobioty kałowej (FMT) jest zmiana mikrobiomu jelitowego biorcy poprzez podanie roztworu kału od dawcy do przewodu pokarmowego biorcy. Nawrót zakażenia Clostridium difficile był skutecznie leczony za pomocą FMT. W trakcie dalszej lektury dowiemy się więcej na temat transportu kału.

Jak wygląda procedura przeszczepu kału?

Ge Hong opisał kał jako lek na biegunkę w IV wieku w Chinach, co było pierwszym przypadkiem wykorzystania kału do celów terapeutycznych. Istnieją różne procedury FMT oparte na sposobie dostarczania przeszczepu. W ramach procesu kolonoskopii gastroenterolog miesza roztwór słonej wody z próbką kału dawcy przed dostarczeniem przeszczepu. Przeszczep kału nie zawiera stałego składnika. Lekarze muszą przebadać potencjalnych dawców pod kątem:

 • Wirusy, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C
 • HIV/AIDS
 • Kiła
 • Zakażenia pasożytami jelitowymi, takimi jak lamblioza lub robaki.
 • C. difficile
 • Inne schorzenia zalecone przez lekarza

Po zakończeniu przeszczepu zostanie podany lek uspokajający, a pacjent zostanie ułożony na boku w odpowiedniej pozycji do kolonoskopii. Przez odbyt do jelita grubego wprowadzany jest endoskop lub kolonoskop z kamerą wraz z elastyczną rurką. Podczas przeszczepu kału na ściany okrężnicy rozpylany jest płyn, gdy lekarz wycofuje wziernik.

Leki zapobiegające biegunce mogą zostać przepisane przed opuszczeniem szpitala, aby pomóc w utrzymaniu przeszczepu kału w okrężnicy. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu lub spędzić resztę dnia w sali szpitalnej.

Kto powinien poddać się tej procedurze?

W leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych, takich jak C. difficile, stosuje się przeszczep kału. Antybiotyki są zwykle stosowane w leczeniu C. diff, podobnie jak w przypadku większości infekcji. Czasami jednak infekcja może powrócić u niektórych osób. Nie będzie reakcji na zwiększenie dawki antybiotyków.

Nawracająca C. diff jest skuteczniej leczona przeszczepem kału niż antybiotykami. Infekcje zwykle ustępują w krótkim czasie po takim leczeniu.

Dowody sugerują, że może on być również korzystny w przypadku innych schorzeń, takich jak nieswoiste zapalenie jelit, otyłość, zespół metaboliczny i czynnościowe choroby przewodu pokarmowego.

Efekty uboczne zależne od czasu

Metoda dostarczania przeszczepu jest zwykle przyczyną jego skutków ubocznych. Najczęstszy sposób otrzymania przeszczepu kału (kolonoskopia) może powodować tymczasowe skutki uboczne, takie jak:

 • Zapalenie błony śluzowej żołądka i wzdęcia
 • Wysypka i nudności
 • Podczas zabiegu kieszeń powietrzna może powodować skurcze okrężnicy
 • Zaparcia związane z biegunką
 • Z odbytu wycieka kilka kropli roztworu do przeszczepu

Możliwość wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych jest rzadka, ale istnieje. Kilka przykładów to:

 • Dawcy, którzy nie zostaną poddani dokładnej ocenie i testom, mogą być zakażeni inną bakterią lub wirusem.
 • Pacjent zapada na zapalenie płuc podczas FMT z użyciem zgłębnika nosowo-żołądkowego lub rurki nosowej.
 • Typowe zagrożenia związane z kolonoskopią lub endoskopią obejmują infekcje, krwawienia, perforacje, rozdarcia i ryzyko związane ze znieczuleniem.

W badaniach stwierdzono jednak, że skutki te nie są często niekorzystne i zwykle ustępują z czasem.

Preparaty do przeszczepu kału

 • Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i alergiach.
 • Instrukcje dotyczące przygotowania zostaną omówione przez lekarza przed zabiegiem. Ścisłe przestrzeganie wytycznych jest bardzo ważne.
 • Dwa dni przed zabiegiem należy odstawić wszystkie antybiotyki.
 • Oprócz leków na receptę należy zapytać lekarza o leki dostępne bez recepty, naturalne środki lecznicze i suplementy diety. Lekarz pomoże przygotować się do przeszczepu, wyjaśniając, kiedy należy przyjmować te leki i w jaki sposób.
 • Schemat przygotowania jelit do kolonoskopii będzie przestrzegany, jeśli przeszczep zostanie przeprowadzony za pomocą kolonoskopii. Przed zabiegiem lekarz może zalecić spożywanie klarownych płynów i stosowanie środków przeczyszczających.
 • Leki uspokajające będą podawane, jeśli FMT jest przeprowadzane za pomocą endoskopii lub kolonoskopii. 

Przyjmowanie kału od zdrowego dawcy może wydawać się dziwne, ale dzięki nauce przeszczepy kału stają się coraz bardziej popularne.

Skuteczne leczenie, które wzmacnia zdrowie jelit, może być idealnym rozwiązaniem, gdy inne metody leczenia nie działają, stymulując korzystne bakterie do namnażania się, wzmacniając funkcje odpornościowe i przyczyniając się do dobrego samopoczucia danej osoby. Przeszczepy kału nie są powszechnie wykonywane przez lekarzy, dlatego należy zasięgnąć porady eksperta, który ma wystarczającą wiedzę w tej dziedzinie.

Upewnij się, że ilustracja naukowa jest na miejscu

Dzięki Mind the graph możesz wizualnie zilustrować dowolne badanie i dotrzeć ze swoją pracą do szerokiego grona odbiorców. Aby pomóc Ci w realizacji projektów, mamy dużą kolekcję ilustracji w naszej bibliotece. Możesz również poprosić nasz zespół ekspertów o dostosowanie go do Twoich wymagań. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą stronę strona internetowa.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony