Zvýšil sa počet výskumov zameraných na lepšie pochopenie terapeutických prínosov spojených s kontrolou ľudského črevného mikrobiómu. FMT, transplantácia stolice, bakterioterapia a transplantácia črevnej mikroflóry sú tiež pojmy pre transplantáciu stolice. Lekári vykonávajú fekálne transplantácie s cieľom doplniť prirodzenú rovnováhu baktérií v črevách človeka transplantáciou výkalov od zdravých darcov. Pomocou fekálnych transplantácií sa môžu liečiť aj iné ochorenia, ako napríklad gastrointestinálne infekcie.

Niektoré ochorenia a antibiotiká môžu zničiť prospešné baktérie v tráviacom systéme a zabrániť tak vstrebávaniu živín. Opätovné zavedenie dobrých baktérií možno dosiahnuť prostredníctvom fekálnej transplantácie.

Cieľom fekálnej transplantácie mikrobioty (FMT) je zmeniť črevný mikrobióm príjemcu podaním roztoku výkalov od darcu do jeho črevného traktu. Pomocou FMT sa úspešne liečila recidíva infekcie Clostridium difficile. Pri ďalšom čítaní sa dozvieme viac o transporte stolice.

Aký je postup pri transplantácii stolice?

Ge Hong opísal výkaly ako liek na hnačku v Číne v štvrtom storočí, čo bolo prvýkrát, čo sa výkaly použili na liečebné účely. Existujú rôzne postupy FMT založené na spôsobe transplantácie. V rámci kolonoskopie gastroenterológ pred podaním transplantátu zmieša roztok slanej vody so vzorkou stolice darcu. Pri transplantácii stolice nie je prítomná žiadna pevná zložka. Lekári musia potenciálnych darcov vyšetriť:

 • Vírusy ako hepatitída A, B a C
 • HIV/AIDS
 • Syfilis
 • infekcie črevnými parazitmi, ako je giardióza alebo červy
 • C. difficile
 • Iné podmienky podľa odporúčania lekára

Po dokončení transplantácie vám bude podaný liek na upokojenie a na kolonoskopiu vás uložia na bok do vhodnej polohy. Cez konečník sa do hrubého čreva zavedie endoskop alebo kolonoskop s kamerou spolu s ohybnou trubicou. Počas transplantácie stolice sa na steny hrubého čreva rozprašuje tekutina, keď lekár stiahne optiku.

Pred odchodom vám môžu byť predpísané lieky na prevenciu hnačky, ktoré pomôžu udržať transplantáciu stolice v hrubom čreve. Po zákroku môžete ísť domov alebo stráviť zvyšok dňa v nemocničnej izbe.

Kto musí podstúpiť tento zákrok?

Liečba závažných bakteriálnych infekcií, ako je napríklad C. difficile, sa poskytuje prostredníctvom fekálnej transplantácie. Pri liečbe C. diff sa zvyčajne používajú antibiotiká, ako je to v prípade väčšiny infekcií. Príležitostne sa však infekcia môže niektorým ľuďom vrátiť. Na zvýšenie dávky antibiotík nebude žiadna odpoveď.

Recidivujúci C. diff sa úspešnejšie lieči fekálnymi transplantátmi ako antibiotikami. Infekcie zvyčajne vymiznú v krátkom čase po tejto liečbe.

Dôkazy naznačujú, že môže byť prospešný aj pri iných ochoreniach, ako sú zápalové ochorenia čriev, obezita, metabolický syndróm a funkčné gastrointestinálne ochorenia.

Vedľajšie účinky závislé od času

Metóda transplantácie je zvyčajne príčinou jej vedľajších účinkov. Najbežnejší spôsob podania fekálnej transplantácie (kolonoskopia) môže mať za následok dočasné vedľajšie účinky, ako napr:

 • Gastritída a nadúvanie
 • Vyrážka a nevoľnosť
 • Počas zákroku môže vzduchová kapsa spôsobiť kŕče v hrubom čreve
 • Zápcha spôsobená hnačkou
 • Z konečníka vyteká niekoľko kvapiek transplantačného roztoku

Možnosť výskytu nežiaducich vedľajších účinkov je zriedkavá, ale existuje. Niekoľko príkladov:

 • Darcovia, ktorí nie sú starostlivo posúdení a testovaní, môžu byť infikovaní inou baktériou alebo vírusom.
 • Pacient dostane pneumóniu počas FMT, pri ktorej sa používa nazogastrická sonda alebo nosová sonda.
 • Medzi typické riziká kolonoskopie alebo endoskopie patrí infekcia, krvácanie, perforácia, trhliny a riziko anestézie.

Vo výskume sa však zistilo, že tieto účinky nie sú často nepriaznivé a zvyčajne sa časom rozptýlia.

Prípravky na transplantáciu stolice

 • Všetky lieky a alergie by ste mali oznámiť svojmu lekárovi.
 • Pokyny na prípravu s vami pred zákrokom prediskutuje váš lekár. Dôsledné dodržiavanie pokynov je veľmi dôležité.
 • Dva dni pred zákrokom musíte vysadiť všetky antibiotiká.
 • Okrem liekov na predpis sa svojho lekára opýtajte aj na voľnopredajné lieky, prírodné liečivá a výživové doplnky. Lekár vám pomôže pripraviť sa na transplantáciu tým, že vám vysvetlí, kedy a ako máte tieto lieky užívať.
 • Ak sa transplantácia vykonáva kolonoskopiou, dodržiava sa režim prípravy čriev na kolonoskopiu. Pred zákrokom vám lekár môže odporučiť, aby ste konzumovali číre tekutiny a používali preháňadlo.
 • Ak sa FMT vykonáva prostredníctvom endoskopie alebo kolonoskopie, podávajú sa lieky na upokojenie. 

Môže sa zdať zvláštne prijať výkaly od zdravého darcu, ale vďaka vede sa transplantácia výkalov dostáva do popredia.

Účinná liečba, ktorá posilňuje zdravie čriev, môže byť ideálnym riešením v prípade, že iné spôsoby liečby nefungujú, pretože stimuluje množenie prospešných baktérií, posilňuje imunitnú funkciu a prispieva k pohode jednotlivca. Fekálne transplantácie lekári bežne nevykonávajú, preto by ste mali vyhľadať radu odborníka, ktorý má v tejto oblasti dostatočné skúsenosti.

Uistite sa, že vaša vedecká ilustrácia je na mieste

Pomocou programu Mind the graph môžete vizuálne ilustrovať akýkoľvek výskum a osloviť svojou prácou široké publikum. Aby sme vám pomohli s vašimi projektmi, máme v našej knižnici veľkú zbierku ilustrácií. Taktiež môžete požiadať náš tím odborníkov o prispôsobenie podľa vašich požiadaviek. Ďalšie informácie nájdete na našej stránke webová stránka.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny