Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem polidaktylii, ten artykuł ma na celu zapewnienie kompleksowego przeglądu tej wrodzonej choroby, w której osoby mają dodatkowe palce u rąk lub nóg. Zagłębimy się w jej przyczyny, rodzaje i opcje leczenia, abyś mógł lepiej zrozumieć tę chorobę.

Co to jest polidaktylia?

Polidaktylia to wrodzony stan, w którym dana osoba rodzi się z większą niż typowa liczbą palców na jednej lub obu dłoniach lub stopach. Stopień nasilenia tego schorzenia może być różny, u niektórych osób dodatkowy palec wykonany jest z tkanki skórnej, która jest mała i niefunkcjonalna, podczas gdy inni mogą mieć w pełni uformowane i funkcjonalne dodatkowe palce. Niezależnie od stopnia zaawansowania, polidaktylia może mieć znaczący wpływ na codzienne życie i zdolności fizyczne danej osoby.

Co powoduje polidaktylię?

Dokładna przyczyna polidaktylii nie jest dobrze poznana, ale uważa się, że jest to połączenie czynników genetycznych i środowiskowych. Polidaktylia może być dziedziczna, co oznacza, że w niektórych przypadkach jest spowodowana przez gen dominujący, co oznacza, że jeśli jedno z rodziców ma ten gen, istnieje prawdopodobieństwo 50%, że ich dzieci również będą miały tę chorobę. W innych przypadkach jest to spowodowane genem recesywnym, co oznacza, że oboje rodzice muszą być nosicielami genu, aby ich dzieci były dotknięte chorobą.

Polidaktylia może występować jako izolowany stan lub jako część zespołu, takiego jak zespół Downa lub zespół Ellis-van Creveld. Niektóre z czynników genetycznych związanych z rozwojem polidaktylii obejmują mutacje w określonych genach, a także zmiany w sposobie regulacji genów podczas rozwoju embrionalnego. 

Czynniki środowiskowe, które zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem polidaktylii, obejmują narażenie na niektóre substancje chemiczne, takie jak niektóre leki, oraz niektóre infekcje wirusowe w czasie ciąży. Należy również zauważyć, że niektóre przypadki polidaktylii są odosobnione, a ich przyczyna nie jest znana.

Jakie są rodzaje polidaktylii?

Istnieją 3 główne typy polidaktylii. Poniższe terminy są używane do opisania lokalizacji tych dodatkowych cyfr:

Polidaktylia poosiowa

Polidaktylia poosiowa dotyczy strony małego palca kończyny (łokciowej strony dłoni lub bocznej strony stopy). Występuje częściej niż polidaktylia przedosiowa i często jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący. W niektórych przypadkach dodatkowa cyfra może być funkcjonalna i mieć normalne czucie i ruch.

Polidaktylia przedosiowa

Polidaktylia przedosiowa dotyczy kciukowej strony kończyny (promieniowej strony dłoni lub przyśrodkowej strony stopy). Występuje stosunkowo rzadko i często wiąże się z innymi wadami wrodzonymi, takimi jak syndaktylia (połączenie palców), oligodaktylia (mniejsza niż normalnie liczba palców) i nieprawidłowości kończyn.

Polidaktylia centralna

Ten typ polidaktylii obejmuje dodatkowy palec, który znajduje się na środku dłoni lub stopy, między kciukiem a małym palcem lub między dużym palcem a drugim palcem.

Ilustracje dostępne na stronie Mind the Graph

Jak leczy się polidaktylię?

Powodzenie leczenia będzie zależeć od kilku czynników, w tym wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia i stopnia zaawansowania choroby. Zależy to również od ciężkości i funkcjonalnego wpływu dodatkowej cyfry.

Chirurgia

Polidaktylia jest zwykle leczona chirurgicznym wycięciem dodatkowej cyfry, a następnie rekonstrukcją pozostałych cyfr w celu poprawy funkcji. W niektórych rzadkich przypadkach klips naczyniowy może być stosowany jako narzędzie pomocnicze podczas chirurgicznego leczenia polidaktylii w celu opanowania krwawienia, ale nie jest stosowany jako samodzielna metoda leczenia tego schorzenia.

Szyny, aparaty ortopedyczne lub urządzenia ortopedyczne

Ogólnie rzecz biorąc, interwencja chirurgiczna jest standardowym i najskuteczniejszym sposobem leczenia polidaktylii. Jednak w niektórych przypadkach, zwłaszcza w przypadku łagodnej polidaktylii, można rozważyć podejście niechirurgiczne. Podejście to zazwyczaj obejmuje stosowanie szyn, aparatów ortopedycznych lub innych urządzeń ortopedycznych, które pomagają zmienić pozycję dodatkowego palca na bardziej typową.

Fizykoterapia

Fizjoterapia może być również zalecana w celu wzmocnienia mięśni i poprawy zakresu ruchu chorej ręki. Należy jednak pamiętać, że niechirurgiczne metody leczenia polidaktylii nie są tak skuteczne jak leczenie chirurgiczne i są zwykle stosowane tylko w przypadkach, gdy interwencja chirurgiczna nie jest możliwa lub jest przeciwwskazana.

Ponad 70 000 dokładnych danych naukowych, aby zwiększyć swój wpływ.

Uwolnij pełen potencjał swoich badań dzięki ponad 70 000 dokładnych danych naukowych. Dzięki tej obszernej kolekcji będziesz w stanie jasno komunikować swoje pomysły i odkrycia oraz wywierać trwały wpływ w swojej dziedzinie. Zacznij już dziś zwiększać wpływ swoich badań dzięki tym dokładnym danym naukowym.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony