Pisanie projektu badawczego, artykułu, a nawet eseju wymaga obszernego zbierania danych i gromadzenia dowodów w celu stworzenia dokładnego i wysokiej jakości tekstu. Stworzenie pracy badawczej na temat, który został już omówiony, może stanowić wyzwanie; należy ostrożnie dodawać odpowiednie szczegóły, aby uniknąć błędów. plagiat.

Musisz być w stanie rozpoznać wiele rodzajów plagiat aby zrozumieć najlepsze techniki zapobiegania temu zjawisku. Oprócz kilku wskazówek, jak zapobiegać plagiatW tym artykule Mind The Graph znajdziesz wszystkie istotne szczegóły i rozróżnienia dotyczące każdego typu wykresu. plagiat.

Czym jest plagiat?

Gdy ktoś wykorzystuje własność intelektualną innej osoby, taką jak słowa, koncepcje lub pomysły, bez odpowiedniego uznania, jest to znane jako plagiat. Jest to wykroczenie dyscyplinarne, które może wystąpić w kilku sytuacjach. 

Plagiat może być celowe lub przypadkowe, tak czy inaczej, jest to poważne wykroczenie intelektualne, które może mieć bardzo szkodliwe skutki, w tym wycofanie prac i uszkodzenie reputacji autora i wiarygodności. Jest to obecnie istotna kwestia w publikacjach akademickich i główna przyczyna wycofywania artykułów.

Uczenie się i stosowanie wytycznych dotyczących etycznego zachowania w środowisku akademickim jest najlepszą metodą zapobiegania plagiat. Unikanie tego wymaga wykorzystania swoich umiejętności akademickich, aby Twoja praca była tak dobra, jak to tylko możliwe, a nie tylko upewniania się, że wszystkie odniesienia są dokładne lub zmieniania terminów, aby nikt nie zauważył, że parafrazujesz.

Zapoznaj się z wieloma rodzajami plagiatów i sposobami ich występowania, zanim przejdziemy do wytycznych i wskazówek, jak im zapobiegać:

  • Całkowity plagiat: Kiedy przedstawiasz czyjeś teksty jako własne. Każdy materiał musi mieć odpowiednie cytaty i być wymieniony w bibliografii. Jest to najgorszy rodzaj plagiatu, porównywalny z kradzieżą i kradzieżą intelektualną.
  • Plagiat oparty na źródłach: Odwoływanie się do fałszywego lub nieistniejącego źródła. Może to być fałszywy cytat, fałszywe dane lub manipulacja danymi.
  • Bezpośredni plagiat: Polega na kopiowaniu słowo w słowo treści z innego dokumentu. Przypomina to całkowity plagiat, ale jest to tylko niewielka ilość, a nie całość.
  • Plagiat własny lub automatyczny: Gdy nie przyznajesz sobie autorstwa po wykorzystaniu części swojej pracy, którą wcześniej wygenerowałeś w innym projekcie.
  • Parafrazując: Korzystaj z tekstów innych autorów i wprowadzaj niewielkie zmiany. Zasadniczo jest to odtwarzanie cudzych fraz z drobnymi modyfikacjami gramatycznymi i słownymi, aby uczynić je własnymi. Koncepcja nie zmieniła się tylko dlatego, że słowa są nowe. Jest to jedna z najbardziej typowych form plagiatu.
  • Plagiat mozaiki: Łączenie prac wielu autorów z własnymi. Ponieważ włącza czyjeś słowa lub frazy do własnych badań, może to być trudniejsze do wykrycia. Jest to celowe działanie i jest również określane jako plagiat patchworkowy.
  • Przypadkowy plagiat: Niezamierzone parafrazowanie lub kopiowanie spowodowane zaniedbaniem. Niektórzy ludzie mogą plagiatować nieumyślnie i czasami ponoszą takie same konsekwencje, jak ci, którzy robią to celowo. Przypadkowy plagiat często jest konsekwencją zaniedbania, nieostrożności lub błędu.
  • Niedokładne autorstwo: Zamiast przypisywać współautorów, należy użyć autorstwa. W przypadku pracy grupowej może to mieć miejsce, gdy ktoś wkłada pracę, ale nie otrzymuje uznania lub gdy ktoś nie wkłada pracy, ale otrzymuje uznanie.

Wskazówki, jak uniknąć plagiatu

Pierwszy krok w nauce Jak napisać streszczenie artykułu jest zrozumienie, że streszczenia artykułów muszą pokazywać, że potrafisz czytać i interpretować informacje. 

1. Nie kopiuj

Omawiaj pomysły lub odkrycia innych osób i ich wpływ na Twój argument w piśmie, zawsze odwołując się do tego, co przeczytałeś, a nie po prostu powtarzając to, co przeczytałeś. Unikaj korzystania z opcji wycinania i wklejania podczas czytania materiałów elektronicznych, ponieważ może to spowodować, że po prostu skopiujesz to, co przeczytałeś dosłownie.

2. Korzystanie ze źródeł

Tworząc zadania, nie polegaj tylko na jednym źródle. Omawianie pojęć z różnych źródeł pokazuje twoją zdolność do obszernego czytania i generowania własnych opinii na podstawie tego, co przeczytałeś.

3. Rób notatki na najwyższym poziomie

Pamiętaj o umieszczaniu bezpośrednich cytatów w cudzysłowie podczas robienia notatek ze źródeł i zawsze zachowuj ich zapis. W ten sposób możesz zapobiec niezamierzonemu plagiatowi. Ponadto znacznie upraszcza to zbieranie referencji do zadań.

4. Cudzysłów

Ponownie, cudzysłów ma kluczowe znaczenie. Jeśli musisz użyć krótkiego fragmentu słów innego autora dosłownie, uważaj, aby umieścić go w cudzysłowie, aby pokazać, że jest to bezpośredni cytat.

Bezpośrednie cytaty powinny być używane ostrożnie i nie powinny zawierać dużej ilości materiału. Powinny być stosowane, gdy wskazujesz kluczową koncepcję lub wskazujesz źródło pewnego pomysłu. Pamiętaj, aby odwoływać się do wszelkich myśli, których używasz w swojej pracy, jeśli korzystasz z cudzych.

Jak mogę sprawdzić, czy w mojej pracy naukowej nie ma plagiatu?

Przez GIPHY

Istnieją narzędzia online, które mogą pomóc w ustaleniu, czy praca zawiera jakąkolwiek formę plagiatu. iThenticate, Dupli Checkeroraz Detektor plagiatu to trzy doskonałe narzędzia online, których można użyć do sprawdzenia plagiatu.

Ważne jest, aby pamiętać, że te wykrywacze plagiatu znajdują podobieństwa, a nie plagiat, co oznacza, że mogą wykryć wszelkiego rodzaju cytaty w tekście, cytaty lub powszechnie używane frazy. Dlatego nawet jeśli twój wynik to tylko 1%, musisz sprawdzić każde podobieństwo i zdecydować, czy zmienić swoją pracę.

W rezultacie możesz normalnie przestrzegać tych zasad: 

Więcej niż 10% jest uważane za problematyczne. 

Otrzymanie wyniku między 5% a 10% niekoniecznie jest złe, należy to dokładnie sprawdzić. Wynik około 5% jest akceptowalny.

Narzędzie do tworzenia naukowo dokładnych infografik w kilka minut

Twórz wspaniałe infografiki z pomocą aplikacji Szablony infografik Mind The Graph aby nadać badaniom bardziej atrakcyjną prezentację wizualną. Zamieniamy naukowców w projektantów, aby zwiększyć globalny wpływ.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony