Jak duży i zróżnicowany jest wszechświat? Cóż, to trudne pytanie nawet dla fizyka. Na naszej planecie i w Układzie Słonecznym jest jeszcze wiele tajemnic do rozwiązania. Czy wiesz, że Układ Słoneczny ma ponad 4 miliardy lat? Mamy cały wszechświat do zbadania. Nieznane może przerażać, ale to dobra rzecz. Oznacza to, że możemy nauczyć się nowych rzeczy.

Zobaczmy więc kilka ciekawostek na temat naszego Układu Słonecznego, które ludzkość już odkryła. A kto wie, co odkryjemy jutro?

Rozmiar systemu solarnego

The Układ Słoneczny jest około 36 miliardów razy większa od Ziemi (3,6 X 10^10). Odległości w kosmosie są tak ogromne, że zwykłe metry i kilometry nie wystarczają. Astronomowie używają znacznie większej miary, zwanej jednostką astronomiczną. Jest to średnia odległość od Ziemi do Słońca, czyli około 150 milionów kilometrów. Merkury znajduje się zaledwie 0,39 jednostki astronomicznej od Słońca, podczas gdy Jowisz krąży w odległości 5,5 jednostki astronomicznej. Pluton znajduje się w odległości 39,2 jednostek astronomicznych. Odpowiada to odległości 5,9 miliarda kilometrów.

solar_system_mind_the_graph

A co z temperaturą?

Wydaje się oczywiste, że planety znajdujące się bliżej Słońca są gorętsze od innych. To prawie prawda, ale czy wiesz, że Wenus jest gorętsza niż rtęć?

temperature_planets

Dzieje się tak, ponieważ Wenus ma bardzo gęstą atmosferę składającą się z dwutlenku węgla, azotu i kwasu siarkowego, podczas gdy Merkury ma bardzo cienką atmosferę z różnymi gazami, ale bardzo małą ilością dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla jest ważnym gazem w efekcie cieplarnianym. Normalnie Słońce ogrzewa powierzchnię planety w ciągu dnia, ale w nocy planeta ochładza się, uwalniając promieniowanie podczerwone (ciepło) z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Jednak dwutlenek węgla bardzo dobrze pochłania energię promieniowania podczerwonego i "zatrzymuje" ciepło.

Spójrz na tę infografikę dotyczącą efektu cieplarnianego:

venus_greenhouse_effect

Ziemia zawiera również dwutlenek węgla w atmosferze. Dlatego też odczuwamy efekt cieplarniany, który utrzymuje ciepło w nocy. Jednak wraz z zanieczyszczeniem powietrza i wzrostem dwutlenku węgla temperatura może stać się zbyt wysoka, przyczyniając się do globalnego ocieplenia.

A Pluton?

Pluton jest planetą karłowatą w pasie Kuipera, pierścieniu ciał poza Neptunem. Był pierwszym odkrytym obiektem pasa Kuipera i jest największym znanym plutoidem (lub lodowy karzeł).

Pas Kuipera 1 jest dyskiem okołogwiazdowym w zewnętrznym Układzie Słonecznym, rozciągającym się od orbity Neptuna. Jest podobny do pasa asteroid, ale jest znacznie większy. Podobnie jak pas asteroid, składa się głównie z małych ciał lub pozostałości po uformowaniu się Układu Słonecznego. Podczas gdy wiele asteroid składa się głównie ze skał i metalu, większość obiektów pasa Kuipera składa się głównie z zamrożonych substancji lotnych (zwanych "lodami"), takich jak metan, amoniak i woda. Pas Kuipera jest domem dla trzech oficjalnie uznanych planet karłowatych: Pluton, Haumea i Makemake. Niektóre księżyce Układu Słonecznego, takie jak Tryton Neptuna i Phoebe Saturna, mogły powstać w tym regionie.

Captura de Tela 2019-08-29 às 15.41.37

Przedstawianie danych naukowych za pomocą infografik

Czy wyjaśniasz naukę i złożone tematy naukowe w zrozumiały sposób? Nie jest to łatwe zadanie. Jeśli chcesz, aby Twoi odbiorcy zrozumieli główną koncepcję i zaciekawili się, aby dowiedzieć się więcej, musisz popracować nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi. Infografiki i dobre obrazy są potężnym narzędziem do lepszej komunikacji w nauce. Sprawdź nasze szablony infografik, aby zobaczyć więcej.

  1. 10 rzeczy, które warto wiedzieć o Pasie Kuipera.
logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony