Układ moczowy współpracuje z płucami, skórą i jelitami w celu utrzymania równowagi substancji chemicznych i wody w organizmie. Dorośli eliminują około 27 do 68 uncji płynów (800 do 2000 mililitrów) dziennie. Dane te opierają się na typowym dziennym spożyciu płynów wynoszącym 68 uncji (2 litry), National Institutes of Health (NIH). Poza tym, inne czynniki wpływające na funkcjonowanie układu moczowego obejmują utratę płynów w wyniku pocenia się i oddychania. Ponadto niektóre rodzaje leków, takie jak leki moczopędne, które są czasami stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, mogą również wpływać na ilość moczu wytwarzanego i wydalanego przez daną osobę. Niektóre napoje, takie jak kawa i alkohol, mogą również powodować zwiększone oddawanie moczu u niektórych osób. Nieprawidłowe funkcjonowanie narządu moczowego może prowadzić do rozwoju chorób układu moczowego.

Układ moczowy składa się ze wszystkich narządów zaangażowanych w tworzenie i uwalnianie moczu. Narządy te to nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Jednak w tym poście skupię się na nerkach, ponieważ to one są odpowiedzialne za produkcję moczu. Dlatego zanim porozmawiamy o chorobach układu moczowego, przyjrzyjmy się zdrowej strukturze nerek:

preview_69786

Nerki to dwa narządy w kształcie fasoli występujące u kręgowców. Nefron jest strukturalną i funkcjonalną jednostką nerki. Każda nerka dorosłego człowieka zawiera około 1 miliona nefronów. Nerki uczestniczą w kontroli objętości różnych przedziałów płynów ustrojowych, osmolalności płynów, równowagi kwasowo-zasadowej, różnych stężeń elektrolitów i usuwania toksyn.

Choroby układu moczowego 

Megaureters

O megaureterze ("dużym moczowodzie") mówimy wtedy, gdy moczowód jest szerszy niż normalnie. Może to wynikać z nieprawidłowości samego moczowodu (pierwotne) lub z zablokowania pęcherza moczowego (wtórne). Poniżej opisano różne rodzaje moczowodów.

Pierwotny niedrożny megamocznik
Ten typ występuje, gdy moczowód jest zbyt cienki w miejscu, w którym wchodzi do pęcherza. Blokada ta powoduje, że moczowód staje się coraz szerszy. Zwężenie może z czasem uszkodzić nerkę. Problem można rozwiązać chirurgicznie. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli objawy ustąpią.

Megauretry wtórne
Są to moczówki prostej, które pojawiają się w wyniku innych problemów zdrowotnych. Niektóre z tych problemów zdrowotnych powodujących moczówkę prostą to:

  • tylne zastawki cewki moczowej (blokada cewki moczowej u mężczyzn)
  • zespół śliwkowego brzucha
  • pęcherz neurogenny (rozszczep kręgosłupa, uraz rdzenia kręgowego itp.)
preview_69789

Choroby nerek

W większości przypadków inne problemy zdrowotne mogą powodować niewydolność nerek, uszkadzając je stopniowo i z czasem. Dlatego też, gdy nerki są uszkodzone, mogą nie działać tak dobrze, jak powinny. Jeśli uszkodzenie będzie się pogłębiać, u pacjenta może rozwinąć się przewlekła choroba nerek. Przewlekła choroba nerek uszkadza nefrony powoli przez kilka lat. Co więcej, niewydolność nerek jest ostatnim (najcięższym) stadium przewlekłej choroby nerek. Dlatego też niewydolność nerek nazywana jest również schyłkową niewydolnością nerek.

Większość chorób układu moczowego atakuje nefrony. Uszkodzenie to może spowodować, że nerki nie będą w stanie usuwać odpadów. Przyczynami mogą być problemy genetyczne, urazy lub leki. Ryzyko wystąpienia choroby nerek jest wyższe u osób cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub u bliskich członków rodziny cierpiących na chorobę nerek.

preview_69819

Jak przedstawiać dane naukowe za pomocą pięknych abstraktów graficznych?

Wszystkie te rysunki stworzyłem przy użyciu mind the graph. Jeśli chcesz poprawić swoją komunikację w nauce, możesz użyć mind the graph do tworzenia graficznych streszczeń. Ponadto w Mind the graph można tworzyć prezentacje i plakaty naukowe.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony