Atogrąžų miškų neaprėpiamumą galime pamatyti žiūrėdami į bepiločių orlaivių darytas medžių viršūnių nuotraukas. Tačiau visai šiai gyvybei palaikyti egzistuoja požeminis tinklas, kurio nematome ir apie kurį daugelis žmonių nežino. Taip, kalbu apie mikorizinius grybus. Net mokslininkams šie gyvybės aspektai dažniausiai lieka nežinomi.

2019 m. mokslininkai pirmą kartą kartografavo trijų pagrindinių grupių pasiskirstymas pasaulyje šių mikrobų. Autoriai "sukurti erdvinį pasaulio miškų simbiotinės būklės žemėlapį, naudojant daugiau nei 1,1 mln. miškų inventorizavimo plotų, kuriuose bendrai yra daugiau nei 28 000 medžių rūšių, duomenų bazę".

Šie du tipai skiriasi tuo, kad ektomikorizinių grybų hifai neprasiskverbia į atskiras šaknies ląsteles, o endomikorizinių grybų hifai prasiskverbia pro ląstelės sienelę ir įsiskverbia į ląstelės membraną.

Endomikorizės vyrauja sezoniniuose šiltuose atogrąžų miškuose. Augalų ir mikroorganizmų simbiozė taip pat labai svarbi augalams sezoniškai šaltame ir sausame klimate. Tai vyraujanti simbiozės forma didelėse platumose ir aukštumose.

ektomikorizė

Milžinas Armillaria solidipes (medaus grybas) yra laikomas didžiausiu organizmu Žemėje, išsiplėtusiu daugiau nei 2000 hektarų požeminio dirvožemio rytinėje Oregono dalyje; manoma, kad jam mažiausiai 2400 metų.

Vaizdų paieškos rezultatai Armillaria solidipes didžiausias

 Nesupraskite klaidingai. Grybai nėra pasyvūs augalų priedai. Jie yra galingi ir dinamiški.

Augalams reikalingų maistinių medžiagų jie gali gauti iš dirvožemio. Visų pirma tai yra fosforas, taip pat azotas. Be to, yra įrodymų, kad mikrobai padeda augalams gauti vandens iš dirvožemio. Taigi, turėdami tokią didžiulę reikšmę gyvybės palaikymui, turime apie juos žinoti daugiau, nei žinome dabar. Tačiau mikrobai, žinoma, yra mikroskopiniai, gyvenantys po dirvožemiu, tuo tarpu ten galima pamatyti milijonus spalvingų ir gyvybingų augalų ir gyvūnų.

Be to, juos nėra lengva tirti: kai kurios rūšys neauga laboratorijoje. Be to, tinklas lengvai nutrūksta, kai bandome išgauti iš dirvožemio. Kai kurios iš jų neturi "ląstelių", jų branduoliais su DNR dalijasi ląstelės, todėl tinklai gali būti kilometrų ilgio. Galite su manimi sutikti, kad mūsų žinių apie mikorizinius grybus trūkumas turi daugybę pasiteisinimų.

Tačiau maždaug 80% dabartinių sausumos augalų bendradarbiauja su grybais; dar kiti augalai bendradarbiauja su bakterijomis.

Žinote, niekas nesakė, kad būti mokslininku bus lengva.

A birželio mėn. paskelbtame naujame dokumente naujai nušviečia šį klausimą. Matthew Whiteside'as ir jo kolegos leidžia vizualizuoti tai, kas nematoma. Jie sukūrėme kvantinių taškų maistinių medžiagų sekimo metodą, kuris leido mums stebėti fluorescenciniu žymeniu pažymėto fosforo prekybą bene labiausiai pasaulyje paplitusioje prekybos partnerystėje - arbuskulinių mikorizės grybų ir sausumos augalų tarpusavio santykiuose. Pažymėję fosforą labai fluorescuojančiomis skirtingų spalvų nanodalelėmis, galėjome stebėti išteklių judėjimą nuo jų kilmės vietos, per grybą iki šaknies šeimininkės.

Grybas mobilizuoja ir surenka fosforą iš dirvožemio ir mainosi su augalais šeimininkais į anglį. Autoriai norėjo išsiaiškinti, kaip grybai reaguoja į įvairaus lygio išteklių nelygybę. Šis tyrimas turi įrodymų, kad grybai yra ne tik pasyvūs prekiautojai maistinėmis medžiagomis, bet ir informacijos tvarkytojai.

Žurnalas "Quanta" paskelbė išsamų ir įdomų straipsnis apie tai. Autorius - Gabrielis Popkinas. Pateiksiu jums straipsnio spoilerį: "grybų pasaulis iš tiesų išsiskiria savo įvairove ir sudėtingumu. Šaukšte dirvos yra daugiau mikrobų nei žmonių Žemėje. "Tai tankiausia iš visų mūsų turimų rūšių buveinių", - sakė Lundo universiteto (Švedija) dirvožemio ekologė Edith Hammer. Vienas augalas gali keistis molekulėmis su dešimtimis grybų, kurių kiekvienas savo ruožtu gali bendrauti su tokiu pat skaičiumi augalų. Ten vyksta daugybė vakarėlių."

Toliau pateiktame nuostabiame vaizdo įraše galite stebėti, kaip medžiagos teka gyvais grybų hifais. Srauto kryptis keičiasi, nes grybas, regis, strategiškai nukreipia maistinių medžiagų srautą, reaguodamas į aplinkos sąlygas. Vaizdo įrašas yra Toby Kiers mandagumo dėka "Quanta Magazine" kanalui:

Žinodami šios temos svarbą, sukuriame keletą grybų iliustracijų. Taigi, jei norite paaiškinti tai savo mokiniams, kolegoms ar draugams, galite jomis pasinaudoti!

peržiūra_118301

peržiūra_118302

Taigi, tobulinkime bendravimą mokslo srityje kartu! Ar esate pasirengę pabandyti?

nepamirškite grafiko mokslinių iliustracijų

 

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai