Auksinis stafilokokas (Staphylococcus aureus), grėsminga bakterijų rūšis, jau seniai kelia mokslininkų susidomėjimą ir susirūpinimą dėl savo paplitimo ir galimybės sukelti įvairias infekcijas. Suprasti Staphylococcus aureus prigimtį ir jo poveikį įvairiems asmenims yra labai svarbu tiek medicinos specialistams, tiek plačiajai visuomenei. 

Šiame straipsnyje siekiama atsakyti į klausimą "Kas yra auksinis stafilokokas?" ir išsamiai paaiškinti svarbiausius auksinio stafilokoko komponentus, apimančius jo simptomus, perdavimo būdus ir įvairias populiacijas, kurias jis gali paveikti.

Kas yra auksinis stafilokokas? 

Staphylococcus aureus - tai bakterijos, kurios dažniausiai aptinkamos ant odos ir žmonių nosies ertmėse. Tai gramteigiama bakterija, t. y. Gramo dažymo metodu ji išlieka violetinės spalvos. Staphylococcus aureus yra žinoma dėl savo gebėjimo sukelti įvairias infekcijas įvairiose kūno dalyse.

Ši bakterija gali sukelti tiek lengvas, tiek sunkias infekcijas, pradedant odos ir minkštųjų audinių infekcijomis, pavyzdžiui, opomis ir pūliniais, ir baigiant rimtesnėmis ligomis, pavyzdžiui, plaučių uždegimu, kraujotakos infekcijomis ir net endokarditu (širdies vožtuvų infekcija). Auksinis stafilokokas taip pat yra pagrindinė su sveikatos priežiūra susijusių infekcijų priežastis, ypač tada, kai išsivysto atsparumas dažniausiai vartojamiems antibiotikams, pvz. meticilinui atsparus auksinis stafilokokas (MRSA).

Kas serga auksiniu stafilokoku?

Auksinis stafilokokas gali paveikti daugybę žmonių, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar kilmės. Tačiau tam tikri asmenys yra jautresni Staphylococcus aureus infekcijoms. Tarp jų yra šie:

 • Asmenys, kurių imuninė sistema nusilpusi: Žmonės, kurių imuninė sistema nusilpusi, pvz., sergantys ŽIV/AIDS, gydomi chemoterapija ar organų transplantacijos recipientai, turi didesnę riziką susirgti sunkiomis Staphylococcus aureus infekcijomis.
 • pagyvenę asmenys: Dėl senėjimo gali susilpnėti imuninė sistema, todėl vyresnio amžiaus žmonės tampa jautresni Staphylococcus aureus sukeliamoms infekcijoms.
 • Maži vaikai: Jaunų vaikų, ypač kūdikių, imuninė sistema gali būti mažiau veiksminga kovojant su Staphylococcus aureus infekcijomis.
 • lėtinėmis ligomis sergantys asmenys: Sergantieji lėtinėmis ligomis, pvz., diabetu, širdies, plaučių ar inkstų ligomis, gali turėti susilpnėjusią imuninę sistemą, todėl yra labiau pažeidžiami Staphylococcus aureus infekcijų.
 • Sportininkai: Sportininkai, ypač tie, kurie užsiima kontaktiniu sportu ar veikla, susijusia su artimu fiziniu kontaktu, turi didesnę riziką užsikrėsti Staphylococcus aureus infekcijomis per odos sąlytį su oda ar dalijantis įranga.
 • Sveikatos priežiūros darbuotojai: Dėl dažno sąlyčio su pacientais ir sveikatos priežiūros įstaigomis sveikatos priežiūros darbuotojai turi didesnę riziką susidurti su auksiniu stafilokoku ir gali užsikrėsti, jei nesilaikoma tinkamų infekcijų kontrolės priemonių.
 • Asmenys perpildytoje aplinkoje: Asmenys, gyvenantys perpildytoje aplinkoje, pvz., kalėjimuose, kareivinėse ar bendrabučiuose, gali padidinti auksinio stafilokoko perdavimo ir protrūkių riziką.

Kokias kūno dalis pažeidžia stafilokokoko infekcija?

Stafilokokų infekcijos gali pažeisti įvairias kūno dalis, įskaitant odą ir minkštuosius audinius, kvėpavimo takus, kraują, kaulus ir sąnarius, širdį ir operacines vietas. Dažniausiai pasireiškia odos infekcijos, pavyzdžiui, išopėjimas, celiulitas ir pūliniai, taip pat kvėpavimo takų infekcijos, kraujotakos infekcijos, kaulų, sąnarių ir širdies infekcijos. 

Odos bėrimas Krūtinės ląsta
Iliustraciją galima rasti Mind the Graph

Norint išvengti komplikacijų, svarbu skubiai kreiptis į gydytoją, nes kai kurios stafilokokų infekcijos gali būti sunkios ir sunkiai gydomos, ypač tos, kurias sukelia meticilinui atsparus auksinis stafilokokas (MRSA).

Kokie yra auksinio stafilokoko simptomai?

Staphylococcus aureus infekcijos gali pasireikšti įvairiais simptomais, priklausomai nuo infekcijos tipo ir vietos. Toliau pateikiami dažniausiai su stafilokokoko infekcijomis susiję požymiai ir simptomai:

Kokie yra Staph infekcijos ant odos požymiai ir simptomai?

 1. Paraudimas ir šiluma: pažeista vieta gali būti paraudusi, uždegiminė ir šilta liečiant.
 2. Patinimas: Gali atsirasti patinimas arba iškilęs guzas ar gumbas.
 3. Skausmas arba jautrumas: Užkrėsta vieta gali būti skausminga arba jautri, kai ją liečiate ar spaudžiate.
 4. Pūliai ar drenažas: Gali atsirasti pūlingų pūslelių, pūlinukų ar pūlinių, iš kurių gali tekėti arba išsiskirti pūliai.
 5. Plutelė: Ant pažeistos odos gali atsirasti plutelės arba šašai.

Kokie yra stafilokokoko infekcijos požymiai ir simptomai ant kūno?

 1. Karščiavimas: sisteminių infekcijų, pavyzdžiui, kraujo užkrėtimo ar plaučių uždegimo, dažnas simptomas yra karščiavimas.
 2. Drebulys: Karščiavimą gali lydėti šaltkrėtis arba drebulys.
 3. Nuovargis: Per didelis nuovargis ar mieguistumas gali pasireikšti sisteminių infekcijų metu.
 4. Greitas širdies plakimas: Širdies ritmas gali padažnėti sunkių infekcijų atveju.
 5. dusulys: Kvėpavimo takų infekcijos ar plaučių uždegimo atveju gali būti sunku kvėpuoti arba jaučiamas dusulys.
 6. Raumenų skausmai: Gali pasireikšti bendri kūno ir raumenų skausmai.

Auksinio stafilokoko perdavimas

Auksinis stafilokokas gali būti perduodamas įvairiais būdais. Čia pateikiami dažniausiai pasitaikantys perdavimo būdai:

 • Tiesioginis kontaktas: Auksinis stafilokokas gali plisti per tiesioginį fizinį kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu arba nešiotoju. Bakterijos gali būti perduodamos per žaizdas arba užterštus paviršius.
 • Sąlytis su oda: Glaudus kontaktas su užsikrėtusiu asmeniu, pvz., apkabinimas, bučinys ar dalijimasis asmeniniais daiktais, pvz., rankšluosčiais ar skustuvais, gali palengvinti auksinio stafilokoko perdavimą.
 • Užteršti objektai: Staph bakterijos gali išgyventi ant paviršių, daiktų ar įrangos ir gali būti perduodamos, kai žmogus paliečia užterštus daiktus. Dažniausi pavyzdžiai - durų rankenos, bendri indai, sporto salės įranga ir medicinos prietaisai.
 • Sveikatos priežiūros įstaigos: Stafilokokų infekcijos, įskaitant vaistams atsparias atmainas, pvz., MRSA, gali būti įgyjamos sveikatos priežiūros įstaigose, pvz., ligoninėse ar klinikose. Ypač pažeidžiami pacientai, kurių imuninė sistema yra nusilpusi, kuriems yra chirurginių žaizdų ar invazinių medicininių procedūrų.
 • Perpildyta aplinka: Gyvenant ar leidžiant laiką perpildytose vietose, pvz., bendrabučiuose, kalėjimuose ar kareivinėse, padidėja stafilokokokų perdavimo rizika dėl artimo artumo ir bendrų gyvenamųjų patalpų.
 • Prasta higienos praktika: Auksinio stafilokoko plitimą gali paskatinti netinkama rankų higiena, pvz., netinkamas ar nereguliarus rankų plovimas. Tai ypač aktualu pasinaudojus tualetu, prieš tvarkant maistą arba sveikatos priežiūros įstaigose.

Kokie yra Staph infekcijos gydymo būdai?

Staph infekcijos gydymas priklauso nuo infekcijos sunkumo ir tipo. Štai keletas dažniausiai taikomų metodų:

 • Antibiotikai: Daugumą stafilokokoko infekcijų galima gydyti antibiotikais. Antibiotiko pasirinkimas priklauso nuo tokių veiksnių, kaip konkreti Staphylococcus aureus padermė ir jos jautrumas įvairiems vaistams. Labai svarbu baigti visą sveikatos priežiūros specialisto paskirtą antibiotikų kursą.
 • Pjūvis ir drenažas: Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui gali prireikti atlikti pjūvį, kad galėtų išleisti susikaupusį skystį. Ši procedūra padeda sumažinti skausmą, skatina gijimą ir neleidžia infekcijai plisti.
 • Žaizdų priežiūra: Tinkama žaizdų priežiūra yra labai svarbi sergant odos stafilokokų infekcijomis. Pažeistą vietą reikia valyti švelniu muilu ir vandeniu, tepti antibiotikų tepalais ir uždengti žaizdą steriliais tvarsčiais, kad ji būtų apsaugota nuo tolesnio užteršimo.
 • Palaikomoji priežiūra: padidinto sunkumo atvejais gali prireikti hospitalizavimo, kad būtų suteikta tinkama palaikomoji priežiūra. 
 • Ligoninėje gali būti skiriami intraveniniai antibiotikai ir kitos palaikomosios priemonės, pavyzdžiui, skysčių pakeitimas ir skausmo malšinimas.
 • MRSA infekcijos: Meticilinui atsparaus auksinio stafilokoko (MRSA) infekcijos, kurios yra atsparios tam tikriems antibiotikams, gali pareikalauti alternatyvių gydymo būdų. Atsižvelgiant į padermės jautrumą, gali būti skiriami skirtingi antibiotikai arba vaistų derinys.

Kaip išvengti Staph infekcijos?

Dabar, kai išsiaiškinome, kas yra auksinis stafilokokas, labai svarbu sutelkti dėmesį į prevencines priemones. Laikydamiesi geros higienos praktikos ir imdamiesi būtinų atsargumo priemonių, galime veiksmingai užkirsti kelią stafilokokoko infekcijoms. Pateikiame keletą pagrindinių prevencinių priemonių, į kurias reikėtų atsižvelgti:

 • Laikykitės tinkamos rankų higienos - nuolat plaukite rankas su muilu ir vandeniu.
 • Venkite dalytis asmeniniais daiktais, pavyzdžiui, rankšluosčiais ir skustuvais.
 • Laikykite žaizdas švarias ir uždengtas.
 • Valykite ir dezinfekuokite dažnai liečiamus paviršius.
 • Laikykitės geros kvėpavimo takų higienos ir užsidenkite burną bei nosį, kai kosite ar čiaudite.
 • Palaikykite sveiką odą švarią ir sausą.
 • laikytis infekcijų kontrolės priemonių sveikatos priežiūros įstaigose.
 • Imkitės atsargumo priemonių perpildytose vietose.
 • Būkite informuoti apie stafilokokoko infekcijas ir laikykitės gerbiamų sveikatos organizacijų rekomendacijų.

Laikydamiesi šių prevencinių priemonių galite sumažinti stafilokokokų infekcijų riziką ir sukurti sveikesnę aplinką.

"Mind the Graph" - tai viską keičianti platforma, suteikianti mokslininkams prieigą prie didžiausios pasaulyje moksliškai tikslių iliustracijų galerijos. Naudodami vizualiai nuostabią grafiką ir patogią naudotojo sąsają, mokslininkai gali be vargo kurti patrauklias vaizdines priemones savo mokslinių tyrimų rezultatams ir koncepcijoms perteikti. Naudodamiesi plačia platformos biblioteka ir bendradarbiavimo funkcijomis, mokslininkai gali padidinti savo darbo poveikį, supaprastinti sudėtingas idėjas ir sudominti tiek mokslinę, tiek nemokslinę auditoriją.

iliustracijos-baneriai
logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai