Gyvename duomenų pasaulyje! Nuo paprastų iki sudėtingų, nuo išsibarsčiusių iki tvarkingai suskirstytų pagal kelis veiksnius - esame visiškai į juos įsukti.

Be to, visi esame naudoję grafiką minėtiems duomenims atvaizduoti - kaip palyginimą, tendenciją ar tiesiog visumos padalijimą (pvz., pyragą). 

Būkime atviri - apie tai, kas yra grafikas, kokie jo privalumai ir trūkumai, per pastaruosius dešimtmečius ilgai diskutavo daugybė žmonių visame pasaulyje.

Vis dėlto, didėjant jo pritaikymo galimybių skaičiui, jis išlaiko savo rimtumą, todėl nemokamas infografikos kūrėjas gali būti naudojama gražiausioms infografikoms per pusę laiko sukurti.

Taigi prieš pradėdami gilintis į jų naudojimo moksliniuose darbuose ypatumus, trumpai apibendrinkime, ar ne?

Kas yra grafikas?

Paprastai tariant, grafikas - tai vaizdinis organizuotų duomenų pateikimas, padedantis skaitytojams lengviau suprasti sudėtingą informaciją.

Nors kiekviena vaizdinės priemonės rūšis turi savų privalumų ir trūkumų, kai kurias pagrindines jų savybes galima apibendrinti toliau:

 • Juose informacija pateikiama lengvai suprantamais paveikslėliais.
 • Skirtingiems duomenų tipams reikia skirtingų grafikų.
 • Jie dažnai negali parodyti pagrindinių prielaidų ir priežasčių, lemiančių duomenų svyravimus.
 • Jais lengviau manipuliuoti nei faktine informacija.

Kada moksliniame darbe reikia diagramos ar grafiko?

Mokslinio tyrimo darbas - tai visų atliktų tyrimų ir apklausų, nesvarbu, ar tai būtų pirminiai, ar antriniai duomenys, ataskaita. Tačiau ne visi gali suprasti tuos skaičius ar skaičiavimus, todėl kartais skaitytojui gali tekti perskaityti visą tekstą, kad tik jis galėtų susipažinti su skaičiais.

Todėl reikia taikyti paprastesnį metodą, kad procesas būtų lengvesnis. Galiausiai galite naudoti diagrama dėl vienos ar kelių toliau išvardytų priežasčių.

Norėdami įrodyti savo nuomonę

Daug lengviau patvirtinti savo padėtį, kai šalia lentelėse pateiktų rezultatų turite ir grafinį vaizdą. Jūsų skaitytojui gali būti daug patogiau, kai jam nereikės stengtis suprasti skaičiavimų vien tam, kad suprastų, kokia yra jūsų galutinė išvada.

Kad informacija būtų išsamesnė

Auditorijos supratimo lygis gali būti tiesiogiai susijęs su tuo, kaip lengvai jie gali suprasti surinktus duomenis. Diagramos naudojimas gali padėti dar labiau palengvinti šį procesą.

Grafike galima aprašyti daugiau informacijos naudojant kuo mažiau nekilnojamojo turto

Perteikti daugiau informacijos kuo mažiau žodžių ir vietos - tai menas, kurį galima išmokti naudojant grafikus. Diagrama, kurioje vaizdžiai pavaizduotas visas duomenų rinkimas ir jo rezultatai, taip pat yra vizualiai patrauklesnė.

Pateikite sudėtingus taškus

Naudodami iliustracijas ir tinklelius, sudėtingus duomenis galite pateikti supaprastinta forma, kuri padės suprasti jūsų mintį ir bus patogesnė skaitytojui.

Palyginti duomenis

Kai norite palyginti du ar daugiau duomenų rinkinių, kuriuos sudaro daugybė veiksnių ir skaičių, verta naudoti vaizdines priemones, pavyzdžiui, diagramą, kuri padės skaitytojui iš pirmo žvilgsnio suprasti kiekvieno elemento lyginamąją būklę.

Įvertinkite, ar jums iš tikrųjų reikia grafiko / diagramos

Dažnai studentai ir tyrėjai savo darbuose grafikus naudoja dažniau nei reikia, kad išryškintų savo mintis.

Tačiau yra atvejų, kai savo prielaidas ir rezultatus galite išdėstyti vos keliais sakiniais.

Tokiais atvejais patartina vengti naudoti diagramas, nes jos gali sumažinti svarbesnių diagramų autoritetą toliau atliekant tyrimą.

Pasirinkite pranešimą atitinkantį grafiką

Kaip minėta anksčiau, skirtingiems duomenų tipams reikalingos skirtingos diagramos. Viena vertus, galima teigti, kad skritulinės diagramos puikiai tinka apytiksliam paros valandų pasiskirstymui ir jų praleidimo būdui parodyti, tačiau, kita vertus, linijinė diagrama būtų tinkamesnė rinkos tendencijoms per kelis mėnesius ar metus parodyti.

Netinkamai parinkta diagrama gali ne supaprastinti, o tik apsunkinti naudotojo galimybes suprasti tyrimo prasmę, o tai yra paskutinis dalykas, kurio norėtumėte. Norint to išvengti, galima pasinaudoti grafikų kūrėju internete.

Todėl taip pat svarbu suprasti šių diagramų įvairovę. Apskritai jas galima suskirstyti į šias kategorijas.

Grafikų ir diagramų tipai

 • Stulpelinė diagrama
 • Skritulinė diagrama
 • Linijinė diagrama
 • Sklaidos grafikas
 • Srauto diagrama
 • Histograma
 • Piktograma
 • Ganto diagrama
 • Bullet diagrama

Norėdami suprasti šiuos ir kitus dalykus, galite peržiūrėti kitus mūsų tinklaraščio straipsnius, pvz: Galutinis vadovas, kaip sukurti išsamias diagramas savo mokslinių tyrimų knygoje.

Dėmesys skaitomumui

Svarbiausia diagramos funkcija - išryškinti temos esmę, kurią gali suprasti kiekvienas ją skaitantis asmuo, net ir gerai neišmanantis nagrinėjamos temos. Atsižvelgdami į tai, norėtume primygtinai pabrėžti, kad diagrama turi būti įskaitoma.

Jei skaitytojas negali iššifruoti jūsų naudotų diagramų, jų buvimas yra lygiai toks pat geras, kaip ir nebuvimas. Mūsų pastebėjimu, keli studentai, tyrėjai ir net mokslininkai daro šią klaidą - į vieną diagramą integruoja tiek daug duomenų, kad ji tampa nesuprantama.

Nesuprantamą iliustraciją dauguma žmonių laiko tik paveikslėliu, todėl ji trukdo skaityti jūsų ataskaitą.

Norint užtikrinti, kad jūsų diagrama būtų įskaitoma, labai svarbu ją optimaliai suformatuoti. Jis apima ne tik šrifto tipą, dydį ir naudojamus simbolius, bet ir tokius elementus, kaip naudojamos spalvos, antraštė ir pavadinimas, naudojami kiekvienos ašies pavadinimai, taip pat indeksas arba duomenų laukas nuorodoms.

Keletas naudingų pastabų dėl skaitomumo:

 • Diagramoje naudojamo teksto visuomet turėtų būti kuo mažiau, tačiau reikia užtikrinti, kad nebūtų prarasta žinutė.
 • Naudojami simboliai turėtų būti skirtingi, kad būtų išvengta painiavos.
 • Pašalinkite iš paveikslėlio visus neesminius duomenis ir elementus iš tinklelio, o juos pridėkite į išnašą.
1 nuoroda.
 • Diagramos fonas turėtų būti kontrastingas, kad duomenys būtų gerai matomi.
 • Ašys neturėtų būti pavadintos tiesiog "temperatūra" ir "laikas", pavyzdžiui, nebent tai visiškai paaiškina segmentus.
 • Pasirinkite grafiko išdėstymą, kad jis būtų kuo geriau įskaitomas.
2 nuoroda.

Išlaikykite išvaizdą ir pojūtį

Grafiko vizualinis patrauklumas yra toks pat svarbus kaip ir jame pateikiami duomenys, jei ne svarbesnis. Patraukli diagrama verčia skaitytoją sustoti ir įsigilinti į joje pateikiamą informaciją, užuot vieną kartą žvilgtelėjus į ją ir judėjus pirmyn.

Šį veiksmą galite užtikrinti tiesiog nepamiršdami šių patarimų.

Informatyvus pavadinimas

Antraštė, kurią suteikiate savo diagramai, yra labai svarbi, nes ji leidžia skaitytojui sužinoti, kas pavaizduota paveikslėlyje. Ji turėtų būti savaime suprantama ir aiški, nes ja remdamasis naudotojas priims sprendimą skaityti ar neskaityti grafiką.

Pripažinkite šaltinį

Pridėjus nedidelę išnašą, kurioje pripažįstamas ir nurodomas rodomos informacijos šaltinis, jūsų duomenims suteikiama patikimumo ir autoriteto.

Prekės ženklo integracija

Jei atliekate tyrimą pagal tam tikrą koledžą, universitetą ar įmonę, nepamirškite naudoti jų privalomų spalvų ir logotipų.

Tikslūs matmenys

Pirmenybę teikite 2D diagramai, nes ją paprasčiau suprasti. Vis dėlto, jei turite galimybę naudoti 3D diagramą, pasirūpinkite, kad ji būtų suprantama ir kad į ją būtų įtraukti tik tikrai svarbūs tinklelio elementai.

Indeksavimas

Jokiu būdu nepamirškite prie diagramos pridėti atitinkamo rakto, kuris suteiktų aiškumo pateiktiems duomenims.

Laikykite visas šiukšles ir pūkus nuošalyje

Kaip jau minėjome, švarus grafikas yra svarbiausias poreikis.

Išvalę visus nereikalingus elementus, išryškinsite svarbiausią informaciją ir suteiksite skaitytojui būtent tai, ko jis atėjo.

 • Diagramoje naudokite kuo mažiau teksto. Bet kokias pastabas galite įrašyti į tos pačios išnašą.
 • Jei įmanoma, naudokite trumpąsias formas ir santrumpas.
 • Venkite naudoti per daug spalvų, nes kitaip grafikas skaitytojui gali tapti per daug ryškus ir triukšmingas.

Venkite naudoti 3D diagramas

Jei įmanoma, labai rekomenduojame vengti naudoti 3D grafikus. Nors iš pirmo žvilgsnio jos gali atrodyti patraukliai, tačiau iš tikrųjų jos dažnai gali būti klaidinančios.

Trimatę diagramą - skritulinę ar stulpelinę - gali būti sunku interpretuoti dėl skirtingų perspektyvų. Žiūrint iš skirtingų kampų, paveikslas gali rodyti skirtingus rezultatus dėl iškreipto vizualinio santykio. Tai taip pat turi įtakos iš jos gaunamai informacijai.

Be to, dėl 3D atstumo sudėtinga palyginti kiekvieno veiksnio vertes ir apimtis.

Kurkite grafikus be tinklelio linijų

Aukščiau pateiktoje iliustracijoje, skyrelyje "Dėmesys skaitomumui", rasite puikų pavyzdį, kodėl tinklelio linijų naudojimas kartais gali būti bloga idėja.

Atminkite, kad jei skaitytojas ieško laipsniškų skirtumų su tiksliais duomenų taškais, jis visada gali remtis lentelėse pateiktais faktais ir skaičiais.

Tačiau jie iš tiesų grafike ieško bendros tendencijos. Todėl tinklelio linijų panaikinimas iš tikrųjų gali būti geras pasiūlymas.

Mūsų smegenys sutelkia dėmesį į tai, kas išsiskiria

Kurdami infografiką, nesvarbu, ar tai būtų "Excel", ar specializuotas įrankis, pvz. Mind the Graph, vienas svarbiausių dalykų, kurį reikia turėti omenyje, yra tai, kad turite daug duomenų ir ne visi jie yra labai reikšmingi.

Visada įsitikinkite, kad svarbias dalis išryškinate taip, kad jos būtų ryškiai pastebimos ir atkreiptų dėmesį.

Nenorėtumėte, kad skaitytojai nepastebėtų šių duomenų, o vienintelis būdas užtikrinti, kad jie to nepastebėtų, yra atitinkamai sukurti diagramą.

Žmonės supranta vizualiai elegantiškus duomenis

Greitai pažvelkite į toliau pateiktą paveikslėlį.

Esu įsitikinęs, kad nors pastebėti gyvūnus pirmuose dviejuose paveikslėliuose būtų buvę paprasta, jūsų smegenims prireikė šiek tiek daugiau pastangų, kad įvertintų jų buvimą trečiame paveikslėlyje.

Taip atsitiko todėl, kad pirmose dviejose nuotraukose gyvūnas ir už jo esantys medžiai buvo nudažyti kontrastingomis spalvomis, o paskutinėje nuotraukoje tokio skirtumo nebuvo.

Tai rodo, kad jūsų protas, kaip ir skaitytojo, yra užprogramuotas suvokti vizualiai išgrynintą informaciją. Todėl teisingas pasirinkimas yra naudoti ne per daug ryškias ir panašias spalvas.

Pasitikrinkite realybę

Esame tikri, kad, išnagrinėję pirmiau pateiktus patarimus, galėsite pakelti savo grafikų kokybę laipteliu aukščiau. Tačiau jei vis dar baiminatės, rekomenduojame pasitikrinti realybę.

Išsakykite savo nuomonę

Paprašykite geriausio draugo, projekto vadovo ar kito asmens, kuriuo pasitikite ir kurį gerbiate, peržiūrėti jūsų infografiką. Tik nepamirškite pasirinkti asmens, kuris jums duotų geriausią ir nešališką patarimą.

Surinkti atsiliepimus

Paprašykite minėtų žmonių pateikti sąžiningų atsiliepimų apie jūsų diagramas ir pasiūlymų, kaip jas patobulinti.

Redaguoti Away

Atsižvelgdami į gautus atsakymus, pradėkite redaguoti diagramas, kad jos būtų išsamesnės ir suprantamesnės.

Apibendrinimas

Moksliniai tyrimai yra vieni svarbiausių dokumentų, kuriuos rašote ir publikuojate per visą savo gyvenimą, o geros statistinės ir mokslinės vizualizacijos yra raktas į tai, kad jie taptų dar geresni.

Jūsų diagramos visada priklausys nuo to, kokius duomenis norite atvaizduoti, tačiau šie patarimai jums padės visose srityse. Čia apibendriname viską, ką aptarėme šiame straipsnyje:

Tad ko laukiate?

Išsitraukite surinktus duomenis ir pradėkite kurti gražiausias matytas diagramas.

 1. Vaizdo šaltinis.
 2. Vaizdo šaltinis.
logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai