Ukazuje se, že mnoho knih o vyprávění příběhů nefunguje. Ne proto, že by autoři nevěděli, o čem píší, ale proto, že většina knih je tak dlouhá, že někde cestou ztratí pointu a cenné informace.

Vyprávění příběhů nepotřebuje dlouhé knihy o 300-500 stranách. Stačí jeden článek, ve kterém se dozvíte, co je to storytelling, proč jím můžete okouzlit celý dav a jak ho používat při prezentacích.

Proč je vyprávění příběhů tak poutavé?

Vyprávění příběhů se již běžně označuje jako všechno. Je však třeba si uvědomit, že storytelling je příběh s určitou strukturou, zápletkou, postavou, problémem a řešením konfliktu.

Vyprávění je příběhem hrdinova boje s konfliktem. Vyprávění příběhů je možné popsat třemi slovy: "Konflikt mění životy." Příběh by se přece měl skládat z obtíží, které se hrdina snaží překonat, z činů, které podniká, aby situaci vyřešil, a ze šťastného konce příběhu. Hrdinovi se podaří dosáhnout cíle a vyřešit konflikt.

Nejjednodušší strukturou vyprávění jsou tři dějství: 

 • Začátek 
 • Climax 
 • Odpojení

Samozřejmě můžete použít i strukturu o pěti dějstvích (Freitagova pyramida):

 • Expozice
 • Vzestupná akce 
 • Climax 
 • Pádová akce 
 • Rozlišení

Příkladem vyprávění příběhu může být téměř jakákoli reklama na lék. Řekněme, že hrdina je nachlazený, je mu špatně, nic nepomáhá, kašel je hrozný a najednou se objeví Theraflu. Zabírá od první vteřiny, zmírní bolest a hrdina se cítí mnohem lépe.

Jak tedy napsat skvělý příběh pro prezentaci?

Vyprávění příběhů je vhodné pouze pro veřejné vystupování s prezentací. Vytváření prezentace ve formátu vyprávění příběhů pro mailing list není dobrý nápad. Bez přednášejícího posluchači nepochopí koncept a nebudou chtít porozumět textu. I kdybyste si mysleli, že to bylo něco vzrušujícího.

Recept na dobré vyprávění v prezentaci:

 1. Najděte příběh. A měl by to být skutečný příběh. Příběh si samozřejmě můžete vymyslet, ale případné následky padají na vaše bedra.
 2. Méně slov - více akce. Pokud trpíte grafomanií, zkuste svůj text vměstnat do 20 vět. Víc nepište. A nepište věty o pěti řádcích. Obecně se snažte vyhnout složitým strukturám ve vyprávění.
 3. Veselý a vzrušující začátek. Nejnáročnější je upoutat publikum na začátku příběhu, proto by měl být úvod co nejsmysluplnější a nejkratší.
 4. Ve vašem příběhu by vždy měla být postava. Popisy produktů bez hrdiny a konfliktu nejsou vyprávěním příběhu.
 5. Zaměřte se na hrdinu. Řekněte, jaké osobní vlastnosti hrdiny mu pomohly dosáhnout cíle.
 6. Méně čísel a dat. Snažte se je nepoužívat a nedělat z vyprávění životopis. Maximálně můžete použít jedno datum.

Vezměte v úvahu tyto tipy, aby vaše prezentace byla přesvědčivější díky vyprávění příběhů. Pokud máte nějaké problémy s pochopením mechanismu vyprávění příběhů, můžete se zeptat. Esej Writer Pro profesionální spisovatelská služba, která vám s tímto úkolem pomůže.

Fáze vyprávění příběhů v prezentaci

Existuje 5 fází vyprávění příběhu, které byste měli při prezentaci použít. Nyní si je probereme podrobněji.

Fáze I. Souvislosti

Začněte stručným popisem událostí, které vedly k hlavnímu příběhu, aby se posluchači s příběhem lépe seznámili. Nebo můžete začít hlavní postavou a popsat její problémy, cíle, sny a naděje. S úvodem se příliš nezdržujte, i když jste do svého hrdiny, produktu nebo toho, co popisujete, bláznivě zamilovaní.

Fáze II. Spoiler

Je to nepovinná součást vyprávění, ale můžete ji vyzkoušet. Napovězte divákům, co hrdina chystá ve finále. Například: "Na začátku roku 2015 jsem neměl peníze na jídlo a dnes jsem si koupil Mercedes-Benz nejnovějšího modelu, a to ani ne na úvěr." V tomto případě si hrdina koupí auto, na které se mu podaří vydělat.

Zdá se, že naznačuje finále, ale zároveň zachovává intriky.

Fáze III. Hrdinovy problémy

Zde se odhalují problémy, překážky a nepřátelé vašeho hrdiny. Zde byste neměli změkčovat slabiky. Zasáhněte emoce publika plnou silou.

Poté můžete problémy ještě zhoršit. Můžete ukázat, že všechno bylo tak špatné, že jste se chtěli jít oběsit.

Fáze IV. Začátek bitvy 

Ukažte, jaké kroky hrdina podnikl v boji proti problémům. Nevhazujte hrdinovi primární řešení přímo do tváře. Začněte v malém a postupně hrdinu rozkolísejte.

Fáze V. Hrdinovo vítězství

Poslední akce, která pomohla hrdinovi vyhrát a zůstat v černých číslech. Stejně jako v pohádce se dá říci, že se hrdinův život zlepšil a je už jen lepší. A našel svou lásku a získal polovinu království a vše v tomto duchu.

Zápletky pro vyprávění příběhů v prezentacích

Na závěr vám povím o nejlepších, fungujících a nejoblíbenějších zápletkách pro vyprávění příběhů.

 • Příběh Komedie. Veselý příběh o chybách na cestě.
 • Ošklivé káčátko. Nebyla hezká, všichni se jí smáli, a pak hrdinka vyrostla a stala se z ní prostě wow.
 • Řešení problémů. Jedná se o klasický příběh o řešení problému, který hlavního hrdinu udržuje v chodu.
 • Těžké vítězství. Příběh o vítězství. Když už se zdálo, že je třeba schovat se do kouta a plakat, hrdina se postavil, vzchopil se a překonal všechny překážky.

Vyprávění příběhů pro prezentaci není tak děsivé, jak se zdá. A tipy, o které jsem se podělil výše, lze použít k vytvoření příběhu pro jakékoli téma a jakýkoli účel. Svou prezentaci můžete také vylepšit pomocí vědecké ilustrace.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony