Діаграми "Риб'яча кістка" - це потужний інструмент для аналізу та вирішення складних проблем. Також відомі як причинно-наслідкові діаграми або Діаграми ІсікавиВони забезпечують візуальне представлення різних причин, які сприяють виникненню певної проблеми або ефекту. Визначаючи першопричини, а не зосереджуючись виключно на симптомах, діаграми "риб'яча кістка" сприяють ефективному вирішенню проблем і прийняттю рішень.

Призначення діаграм "Риб'яча кістка

Діаграми "Риб'яча кістка" виконують важливу функцію в аналізі першопричин. Вони допомагають нам глибше зануритися в проблему, виявити її першопричини та визначити сфери для вдосконалення. Основна мета діаграми "риб'яча кістка" - візуально представити причинно-наслідкові зв'язки, що сприяє системному підходу до вирішення проблем.

Як намалювати діаграму "Риб'яча кістка"?

Дотримуйтесь цієї систематичної процедури впровадження:

 1. Зберіть команду та визначте проблему: Сформуйте різноманітну команду, що складається з людей з різними поглядами та досвідом. Чітко визначте проблему, яка потребує аналізу та вдосконалення. 
 2. Мозковий штурм конкретних причин у межах кожного фактору: Проведіть мозковий штурм, щоб визначити потенційні причини, пов'язані з кожним фактором. Заохочуйте неупередженість і творчий підхід до вивчення всіх можливих причин.
 3. Запитуйте "Чому" для кожної причини: Ітеративно запитуйте "чому" щодо кожної причини, щоб заглибитися в глибинні чинники. Кидайте виклик припущенням і виходьте за межі поверхневих пояснень.
 4. Визначте потенційні фактори, що спричиняють проблему: Використовуйте основні категорії причин, які зазвичай використовуються в діаграмах "риб'яча кістка": люди, процеси, обладнання, матеріали, навколишнє середовище та управління. Налаштуйте фактори відповідно до конкретної проблеми, що аналізується.
 5. Розслідуйте, оцінюйте та виправляйте причини: Ретельно дослідити кожну причину та оцінити її значущість у виникненні проблеми. Впроваджуйте коригувальні дії для усунення першопричин і запобігання повторенням.
 6. Збережіть та поділіться своєю діаграмою: Збережіть заповнену діаграму "риб'яча кістка" для подальшого використання та співпраці. Поділіться нею з членами команди або зацікавленими сторонами, щоб отримати зворотній зв'язок та ідеї.

Приклад діаграми "Риб'яча кістка

Діаграма "Риб'яча кістка
Шаблон доступний в Mind the Graph

Цей шаблон доступний для редагування на нашій платформі. Натисніть тут, щоб почати редагувати його.

Альтернативні інструменти для діаграм "Риб'яча кістка

На додаток до ручного малювання, існують онлайн-інструменти, такі як Гліфі.які пропонують зручні інтерфейси для створення діаграм "риб'ячої кістки". Ці цифрові інструменти розширюють можливості співпраці та обміну інформацією, полегшуючи залучення зацікавлених сторін та колективну роботу над рішеннями.

Плюси та мінуси діаграм "риб'ячої кістки

Плюси

 • Забезпечує візуальне представлення, яке допомагає зрозуміти складні проблеми та їхні причини;
 • Сприяє проведенню мозкових штурмів та заохочує системний підхід до вирішення проблем;
 • Сприяє співпраці в команді та формує спільне розуміння проблеми.

Мінуси

 • Спрощення може призвести до недоглядів або упущення критично важливих причин;
 • Суб'єктивна категоризація може відрізнятися між окремими особами або командами;
 • Кваліфікована фасилітація необхідна для забезпечення точного та неупередженого аналізу.

Три поради для полегшення побудови діаграми "Риб'яча кістка

Створіть сприятливе середовище

 • Сприяти створенню атмосфери, яка заохочує відкрите спілкування та різноманітні точки зору.
 • Переконайтеся, що кожен відчуває себе комфортно, ділячись своїми ідеями та думками.

Заохочуйте різні точки зору

 • Наголосіть на важливості врахування різних точок зору для всебічного розуміння проблеми.
 • Заохочуйте учасників мислити нестандартно і ставити під сумнів існуючі припущення.

Зафіксуйте всі ідеї

 • Створіть систему фіксації та документування всіх ідей, що виникають під час мозкових штурмів.
 • Уникайте передчасного відкидання будь-яких потенційних причин, оскільки навіть незначні на перший погляд фактори можуть мати значний вплив.

Що таке причинно-наслідкова діаграма?

Причинно-наслідкова діаграма "риб'яча кістка" - це візуальне представлення, яке показує причинно-наслідковий зв'язок між різними факторами, що сприяють виникненню певної проблеми або результату. Вона дозволяє провести комплексний аналіз, класифікуючи причини на різні фактори та підфактори.

Інструментарій для вирішення проблем у сфері охорони здоров'я

Діаграми "Риб'яча кістка" особливо цінні в медичних установах для вирішення проблем і поліпшення догляду за пацієнтами. Вони дають змогу медичним працівникам визначити першопричини медичних помилок, затримок у лікуванні чи інших проблем. Розуміючи основні причини, медичні організації можуть впроваджувати ефективні рішення і покращувати результати лікування пацієнтів.

Висновок

Отже, діаграми "риб'яча кістка" є потужним інструментом для аналізу першопричин і вирішення проблем. Візуально представляючи причини і наслідки, пов'язані з проблемою, вони полегшують структурований і систематичний підхід до виявлення першопричин. 

Хоча діаграми риб'ячої кістки мають свої обмеження, вони пропонують величезну цінність у різних сферах, включаючи освіту, дослідження та охорону здоров'я. Використовуючи діаграми риб'ячої кістки, викладачі, студенти та дослідники можуть отримати цінну інформацію, покращити процес прийняття рішень та сприяти інноваціям.

Створіть свою схему риб'ячої кістки за допомогою Mind the Graph

Ми зібрали науковця та дизайнера, щоб створити найкращий інструмент для наукового проектування. Mind the Graph пропонує колекцію науково достовірних ілюстрацій, а також безліч функцій дизайну, які допоможуть вам створювати ідеальні графічні реферати, інфографіку, плакати, презентації та багато іншого. Зареєструйтесь безкоштовно та довіртеся силі візуальних образів.

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони