Останніми роками дослідники, грантодавці та установи стали більш зацікавленими в оцінці ефективності своєї роботи. Фахівцям важко встигати за зростанням кількості наукових публікацій. 

Завдяки соціальним мережам, обмін інформацією через Інтернет став більш поширеним, ніж будь-коли раніше. Визначити, які статті привертають увагу наших колег, можна за допомогою інформації, що відображається на наших мобільних пристроях або в Інтернеті. Такі метрики надають вам кількісну інформацію, яка допомагає вибрати, в яких журналах публікувати свої роботи і як ваші дослідження впливають на вашу галузь. 

Не кожен може прочитати все, що зараз доступно в інтернеті. Дуже важко зрозуміти наукову роботу без фільтрів. Оскільки звичайні фільтри не можуть забезпечити кращий огляд, були розроблені кращі інструменти для допомоги. Настав час розглянути інструмент під назвою Altmetrics, що це таке, як він працює, і все, що ви повинні знати про нього.

Що означає Altmetrics?

Коли ви переглядаєте пов'язаний із статтею веб-сайт або коли ви переглядаєте найбільш цитовані або найбільш читані статті, знайдені на сайті журналу, ви побачите яскравий пончик з відмітним номером. 

Altmetrics - це абревіатура від альтернативних метрик, пончиків і балів, яка оцінює вплив досліджень. Автори книг і журналів можуть використовувати Altmetric, щоб побачити, наскільки популярною є їхня робота в Інтернеті.

Більшість даних у цьому показнику беруться з веб-стрічок соціальних мереж, як додатковий показник до традиційних показників, що базуються на цитуванні. Ця функція дозволяє вам бути в курсі того, де статті поширюються та обговорюються різними групами, оскільки вона постійно оновлюється. 

Вплив дослідження можна виміряти за допомогою Altmetrics кількома способами, але основними перевагами є: раннє розуміння охоплення та впливу опублікованої статті, а також можливість відстежувати прогрес у визнанні з плином часу. 

Альтметричний показник уваги до контенту, що споживається, позначається числом всередині кольорового кола. Кількість і якість уваги, яку отримує твір, оцінюється кількісно. 

Окрім того, що він дозволяє вам бачити, де ваша аудиторія знаходить вашу роботу, він також є чудовим інструментом для моніторингу вашої читацької аудиторії. Значок забарвлюється відповідно до того, де його цитують. Залежно від джерела публічності, отриманого дослідницьким продуктом, кількість кожного кольору буде змінюватися. Атрибуція вказує на джерело посилання. Різні джерела відстежуються за допомогою Altmetrics:

 • Політичні документи
 • Розсилка по електронній пошті
 • Вікіпедія
 • Портали новин
 • Соціальні мережі
 • Навчальні програми
 • Рецензії колег
Джерело зображення: Сайт Altmetric

Як розраховується показник Altmetric?

За допомогою Altmetric attention scores дослідники оцінюють наукові статті відповідно до уваги, яку вони привернули. Визначальними факторами, які впливають на показники уваги Altmetric, є наступні:

 • Гучність: Коли кількість людей, які згадують статтю, зростає, оцінка також зростає. Однак враховується лише одне посилання на одне джерело.
 • Джерела: Підсумковий бал визначається базовою сумою для кожної з категорій згадок. Використання новинної статті, як прикладу, зробить більший внесок у загальний бал.
 • Автори: частота, з якою автор згадує статтю, і чи має він якусь партійну орієнтацію. Кілька акаунтів можуть одночасно використовувати одну й ту саму статтю.

Оцінка розраховується за допомогою вбудованого алгоритму, який вимірює рівень уваги, який Altmetric визначив для дослідницького документа. Ваги відображають охоплення та важливість різних джерел. Оцінці уваги Altmetric завжди має бути присвоєно ціле число. 

Тому оцінки іноді округляються до 1 для згадувань, внесок яких менше 1. Altmetric збільшує оцінку на 1, якщо виявляє один пост на YouTube (0,25 бала) для книги або статті, але якщо він виявляє ще три пости на YouTube для тієї ж публікації, оцінка все одно збільшується на 1.

Що таке хороший альтметр?

Не існує реального способу визначити, чи є якість оцінки "хорошою", оскільки вона вимірює увагу, а увага може бути хорошою чи поганою. Крім того, існує різниця в загальному рейтингу між журналами: публікації в Science або Nature часто отримують вищий рейтинг, ніж публікації в менш відомих журналах, через те, що їх читає більше людей, що збільшує їхні шанси бути поширеними.

Можна отримати високу оцінку в одному журналі, але низьку в іншому. Якщо врахувати ці два фактори, то стаття, яка отримала 20 балів або вище, як правило, має набагато кращі показники, ніж її колеги.

Чи може альтметричний показник впасти?

Цілком можливо, що не всі статті мають оцінки Altmetric, і що деякі статті мають оцінку, яка з часом зменшується. З останнього кварталу 2011 року Altmetric почав збирати дані, тому оцінки розраховуються на основі цих даних. Оцінки зазвичай недоступні для старих статей, якщо тільки про них не згадували нещодавно. Оцінки деяких користувачів соціальних мереж можуть зростати з часом, але вони також можуть знижуватися, якщо вони видаляють публікації або свої профілі (видалені відео з YouTube, блоги або опубліковані статті).

Що я можу зробити, щоб моя робота була більш помітною?

Altmetric відстежуватиме згадки про ваше дослідження в Інтернеті, як тільки ваша робота приверне увагу, якщо ви зробили кілька речей.

 1. Якщо ви робите посилання на своє дослідження, обов'язково вказуйте його унікальні ідентифікатори, такі як DOI, arXiv ID та PubMed ID.
 2. Посилання в заголовках або інших частинах сторінки не можуть бути враховані Altmetric. Натомість їх потрібно шукати тільки в самому контенті.
 3. Лише одна публікація на одну особу зараховується як цитування. Ви не можете публікувати один і той самий твір кілька разів, оскільки це не покращить ваш результат.
 4. У нинішню епоху соціальних мереж завжди краще мати легко розповсюджувану плакат або ілюстрація. Привернути увагу таким чином завжди легко.
 5. Джерело, яке згадує твір, має бути відстежене за допомогою інструменту Altmetric. Зверніться до служби підтримки, щоб переконатися, що ваші джерела відстежуються.

Тепер, коли все готово, ось кілька порад, як підвищити видимість вашої роботи. 

 • Ви можете представити результати свого дослідження, розмістивши резюме у відповідних списках розсилки та на онлайн-форумах.
 • Надайте статистику, зображення, ілюстрації, брошури та інші файли для завантаження.
 • Дописуйте в існуючі блоги або створюйте власні. Онлайн-профіль допоможе вам позиціонувати ваше дослідження і розширити вашу присутність в Інтернеті.
 • Ви можете використовувати показники Altmetric, щоб знайти блогерів, пов'язаних з вашою тематикою, і зв'язатися з ними, щоб розповісти їм про свою роботу. Запропонуйте їм опублікувати вашу роботу або просто співпрацювати з ними.
 • Скористайтеся можливістю розміщувати посилання на ваші роботи у підписі електронної пошти, профілях у соціальних мережах та резюме.
 • Після виступів на конференціях додавайте хештег конференції до своїх твітів та інших публікацій у соціальних мережах.
 • Познайомтеся з учасниками конференції за допомогою онлайн-спілкування. Послухайте, що вони скажуть про вашу роботу.
 • Заповніть свій профіль своїм ORCID-ID, щоб інші могли знайти вас і розпізнати вашу роботу.
 • Частіше презентуйте плакати про ваші дослідження та результати на зустрічах. Зробіть плакати доступними в Інтернеті.

Інструмент для дослідників та науковців

Хоча якісна інформація у звітах Altmetric є найціннішою частиною звіту, візуальний підхід може бути корисним для того, щоб зрозуміти, як різні дослідницькі проекти виглядають на тлі інших. 

Щоб зробити ваш контент більш привабливим, візуальні елементи можуть стати гарною можливістю викликати більший інтерес і згодом призвести до ширшого розповсюдження вашої роботи. Згідно з відомим дослідженням, згаданим в The Economist, "Графічні деталі: важливість діаграм для науки", наявність інфографіки як візуального елементу в статті збільшує цитованість на 120%.

Цікаво, де це можна зробити? Mind the Graph пропонує шаблони та ілюстрації, які допоможуть поширювати наукову інформацію. 

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони