Hayır bilim adamı onu korumak için üretir araştırma Bir kütüphanede kapalı, değil mi? Ben de bir araştırmacı olarak bunu söylüyorum. Niyetimiz keşiflerimizle topluma yardımcı olabilmek! Tamam, ama ne görsel ve iletişim Bilim bununla ne ilgisi var? Sakin ol, oraya geleceğim.

Tamam, eğer niyetimiz araştırmamızın daha fazla insana ulaşmasını sağlamaksa, içeride ve dışarıda (genellikle) akademik dünyada başkalarının analizlerimizi anlayabilmesi önemlidir.

ILETIŞIM KURMA YOLLARI

İletişim kurmanın farklı yollarına bakarsak tezbir makale, genel olarak bir yayın gibi bazı yollar bulabiliriz:

  • Video
  • görsel
  • Metin
  • ses parçası

Bununla birlikte, özellikle akademik ortamda en yaygın olanı, araştırmanın metinsel bir biçimde iletilmesidir. Bu doğru olabilir, ancak çoğu zaman dikkat çekmenin en etkili yolu değildir.

Aslında günümüzde bilim iletişiminin en etkili yollarından biri de görseller. Yani resimler, illüstrasyonlar, infografikler aracılığıyla. Bunun nedeni, örneğin infografiklerin sadece içerik üzerinde çalışmamıza değil, aynı zamanda okuyucuyla özdeşleşmemize de olanak tanımasıdır. İşte görsel olarak nasıl iletişim kurulabileceğine dair bazı örnekler:

 bilimi görsel olarak iletmek   

Koronavirüs bilgi grafiği

Dolayısıyla, makalelerinizde ve tezlerinizde görsellerle çalışmanın size çok yardımcı olabileceğini anlayabiliyoruz, değil mi? Ayrıca, bu tür bir iletişim

  • daha didaktiktir; çünkü görseller sayesinde herkes gündeme getirilen herhangi bir konuyu daha kolay anlayabilir.
  • iddialı; vizyonunuz daha net olacak
  • Akılda kalıcıdır; insanlar inşaatınızı daha kolay hatırlayacaktır.


Yani, ister yüksek lisans öğrencileri, ister doktora öğrencileri, lisans öğrencileri veya öğretmenler için olsun, araştırmalardan, tezlerden, makalelerden bahsederken, çalışmalarımıza yardımcı olabilecek bazı olanakları aklımızda tutmamız gerekir. Bilimi iletmek için görsellerle çalışmak, analizinizi daha didaktik tutmanın ve akademik dünyanın içinde ve dışında daha fazla erişime sahip olmanın kesinlikle bir yoludur.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar