Gdybyś miał dwie minuty na przejrzenie pracy naukowej, przez co byś przeszedł? Prawdopodobnie wstęp, zakończenie i? Wykresy? Zgadza się!

Wykresy to najlepszy sposób na wizualne zilustrowanie pracy naukowej. Artykuły naukowe zazwyczaj zawierają ogromne ilości danych i skomplikowane koncepcje do wyjaśnienia.

Wykresy mogą być wykorzystywane do przedstawiania tych danych i koncepcji w wizualny, łatwy do zrozumienia sposób. Wykresy mogą skutecznie pomóc w dostarczeniu wiadomości, którą chcesz przekazać.

Ponadto dodanie wykresów do pracy naukowej może uczynić ją o wiele bardziej interesującą. Coś, co może być potrzebne w monotonnym artykule naukowym.

Oprócz wizualnej reprezentacji danych, wykresy mogą również nadać konkretny kąt idei hipotezy i artykułu badawczego.

Jednak samo dodanie wykresów nie wystarczy. Wykresy mają sprawić, że Twoja praca będzie brzmiała bardziej interesująco i lepiej wyjaśniać pewne rzeczy. Można jednak łatwo popełnić błąd, dodając wykresy, które niekoniecznie uzupełniają artykuł badawczy.

Dobry wykres może wiele zmienić w pracy naukowej. Może sprawić, że tekst pracy badawczej będzie brzmiał bardziej zrozumiale. Jeśli jesteś studentem, oznacza to, że otrzymasz lepsze oceny za swoją pracę naukową.

W tym przewodniku przyjrzyjmy się więc kilku bardzo przydatnym sztuczkom i wskazówkom dotyczącym dodawania kompleksowych wykresów do artykułu naukowego, aby uczynić je bardziej interesującymi i atrakcyjnymi.

Ostateczny przewodnik po tworzeniu pięknych gaf online

Poznaj swoich odbiorców

Znajomość głównych odbiorców jest ważna przed podjęciem decyzji o typach wykresów, które chcesz dodać. 

Nie każdy rozumie wykresy w ten sam sposób. Dlatego przed dodaniem wykresów do artykułu badawczego upewnij się, że rozumiesz swoich odbiorców.

Zastanów się, kto będzie czytał Twój artykuł naukowy. Czy będzie to naukowiec, nauczyciel w przedszkolu, czy sąsiad pracujący w firmie finansowej? Różne rodzaje wykresów będą odpowiednie dla osób o różnych poziomach zrozumienia.

W oparciu o możliwości odbiorców i sposób, w jaki będą postrzegać Twój artykuł badawczy, możesz zdecydować o typach wykresów, które najlepiej do nich pasują. Oto lista, która może ci pomóc:

Jeśli Twoi odbiorcy są mniej doświadczeni, powinieneś wybrać wykresy, które są łatwiejsze do zrozumienia bez rozległej wiedzy na temat wykresów. Oto kilka takich typów wykresów:

 1. Schemat blokowy
 2. Wykres liniowy
 3. Wykres kołowy
 4. Mapa słów
 5. Wykres słupkowy z wieloma zestawami

Jeśli odbiorcy są dobrze zaznajomieni z podstawami tematu artykułu badawczego i pochodzą z danej branży, możesz wybrać bardziej zaawansowane typy wykresów. Oto kilka zaawansowanych typów wykresów, których można użyć dla bardziej doświadczonych odbiorców:

 1. Skumulowany wykres słupkowy
 2. Wykres obszaru skumulowanego
 3. Działka spiralna
 4. Wykres punktowy i liczbowy
 5. Mapa Choropleth
 6. Wykres świecowy

Wyobraź sobie, że miałbyś wybrać mapę Choropleth dla niedoświadczonej publiczności do swojej pracy naukowej. To byłaby totalna katastrofa! Twoja wiadomość nie zostałaby przekazana tak skutecznie. 

Podobnie, prosty wykres liniowy może wydawać się amatorski w artykule badawczym przeznaczonym dla naukowców, podczas gdy koncepcję można wyjaśnić za pomocą bardziej zaawansowanego wykresu.

Dlatego znajomość odbiorców jest bardzo ważna podczas pisania artykułu badawczego i tworzenia kompleksowych wykresów.

Kontroluj estetykę

Podczas tworzenia i dodawania wykresów do pracy naukowej ważne jest również, aby pomyśleć o ich estetyce. Nie ma sensu dodawać wykresu, jeśli wygląda on niechlujnie i niejasno. Wszystko ma znaczenie, począwszy od kolorów, czcionek, a skończywszy na rozmieszczeniu wykresów.

Kolory

Użycie odpowiednich kolorów może całkowicie odmienić wykresy i artykuł badawczy. Natomiast jeśli dodasz kolory, które wyglądają odpychająco, odbiorcy mogą nie być w stanie dobrze odczytać i zrozumieć wykresów. Mogą nawet od razu odłożyć artykuł. 

Kolory mogą uatrakcyjniać wykresy i poprawiać ich czytelność. Na przykład, jeśli użyjesz różnych kolorów do reprezentowania różnych punktów danych, wykres natychmiast stanie się bardziej czytelny dla odbiorców.

Kontrast kolorów jest również istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę. Należy unikać używania ciemnego tła z jaśniejszymi czcionkami i wykresami. Zmniejszy to bowiem czytelność.

Ogólną zasadą jest stosowanie jaśniejszego tła i elementów w kontrastujących kolorach. Na przykład, jeśli używasz białego tła dla wykresu, nie wykreślaj wykresów za pomocą żółtych linii, ponieważ nie będą one rozróżnialne. Zamiast tego użyj ciemniejszych linii.

Czcionki

Czcionki wykresów są również bardzo ważnym elementem. Jeśli użyjesz zbyt dużych czcionek, wykres może wyglądać niechlujnie.

Jeśli natomiast użyjesz zbyt małych czcionek, wykres może być nieczytelny. Czytelnicy będą musieli wytężyć wzrok, aby zrozumieć wykres. Dlatego też należy używać odpowiedniego rozmiaru czcionek na wykresach.

Staraj się również nie wybierać fantazyjnych czcionek, które nie są łatwe do zrozumienia. Wybierz standardowe czcionki szeryfowe. Powinieneś także odpowiednio sformatować czcionki. Na przykład, używaj pogrubienia i kursywy wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Nie pogrubiaj całego tekstu. Używaj ich wybiórczo.

Ikony

Ikony mogą być świetnym dodatkiem do wykresów w pracy naukowej. Mogą one sprawić, że praca naukowa stanie się intuicyjna. Ikon można używać do oznaczania wykresów. Można też użyć ich do oznaczenia różnych elementów wykresów.

Podczas korzystania z ikon należy ponownie pomyśleć o kontraście kolorów. Ikony powinny wyglądać wyraźnie i wyróżniać się na tle. Na przykład, użyj ciemniejszej ikony na jaśniejszym tle.

dobre i odpowiednie ikony na obrazie

Czcionki wewnątrz ikon również mają znaczenie. Niezależnie od tego, czy projektujesz własne czcionki, czy korzystasz z narzędzi do tworzenia wykresów, musisz upewnić się, że czcionki wewnątrz ikon (jeśli istnieją) są czytelne bez konieczności męczenia oczu.

Spraw, by czytelnicy skutecznie wizualizowali

Dodanie jakiegokolwiek wykresu, tabeli lub ilustracji do artykułu badawczego ma na celu ułatwienie czytelnikom zrozumienia jego treści.

Czytanie i rozumienie dokumentów badawczych nie może być dla każdego filiżanką herbaty. Dlatego też powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby uczynić go tak łatwym do zrozumienia, jak to tylko możliwe.

Twoi odbiorcy będą w stanie najlepiej zrozumieć Twoje wykresy tylko wtedy, gdy będą mogli je skutecznie wizualizować. Wizualizacja jest łatwa do powiedzenia, ale trudna do wdrożenia.

Należy upewnić się, że wykresy zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający ich skuteczną wizualizację. W tym celu należy spojrzeć na wykres świeżym okiem.

Jeśli wykres wydaje się zbyt skomplikowany, spróbuj go zmniejszyć, dzieląc pojedynczy wykres na wiele mniejszych wykresów. Możesz także połączyć dwa lub więcej mniejszych wykresów, aby przedstawić wszystko na jednym wykresie, jeśli wydaje się to lepszą reprezentacją.

Postaraj się zrozumieć, w jaki sposób czytelnicy, którzy nie mają pełnej wiedzy na dany temat, patrzą na wykresy. Czy będą w stanie zwizualizować i zrozumieć wiadomość, którą próbujesz przekazać?

Jeśli nie, odtwórz lepsze wykresy. Jeśli twój wykres wygląda zwyczajnie, skorzystaj z narzędzi online do tworzenia wykresów, które pomogą ci stworzyć piękne, kompleksowe wykresy w przystępnych cenach.

Jeśli uda Ci się wykonać tę część, Twój artykuł badawczy będzie doskonałym źródłem informacji, do którego każdy będzie mógł się odwołać. Wykresy i reprezentacje wizualne będą również szeroko udostępniane w branży.

Dowiedz się, co chcesz przekazać

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wiadomość, którą chcesz przekazać lub koncepcję, którą chcesz wyjaśnić czytelnikom za pomocą wykresów. 

Czego dokładnie nie chcesz przekazywać? Czy chcesz dodać wizualną reprezentację danych? Czy chcesz stworzyć infografikę naukową, która w prosty sposób wyjaśni wyniki Twojej pracy badawczej? Czy chcesz wizualnie wyjaśnić różnice między dwoma zestawami danych?

W zależności od wiadomości, którą chcesz przekazać, możesz tworzyć różne typy wykresów. Oto kilka rodzajów wykresów, które mogą pomóc w rozpoczęciu pracy:

Hierarchiczny

Każda koncepcja, która tworzy hierarchię, może być łatwo reprezentowana za pomocą grafów hierarchicznych.

Piękne wykresy z hierarchicznymi reprezentacjami można tworzyć za pomocą łatwego w użyciu narzędzia do tworzenia grafiki online, takiego jak MindTheGraph.

Histogram

Histogram to wykres, za pomocą którego można przedstawić rozkład częstotliwości zestawu danych ciągłych. Można wizualizować kształt punktów danych i ich rozkład.

Geoprzestrzenne

Jeśli Twój artykuł badawczy zawiera dane specyficzne dla lokalizacji geograficznych, możesz przedstawić te wyniki za pomocą danych geoprzestrzennych. Wykresy geoprzestrzenne przedstawiają lokalizacje geograficzne za pomocą szerokości i długości geograficznych lub nazw lokalizacji geograficznych.

Wielowymiarowy

Wykresy wielowymiarowe mogą być używane do przedstawiania danych, które można lepiej wizualizować i przedstawiać w więcej niż dwóch wymiarach. Mogą one być bardzo skuteczne w pomaganiu czytelnikom w skutecznej wizualizacji danych i ustaleń.

Możesz łatwo Tworzenie pięknych wykresów w wielu wymiarach za pomocą narzędzi do tworzenia infografik online, takich jak Mind the Graph.

Prezentuj swoje dane za pomocą pięknych wykresów

Oto przykład szablonu, który można wykorzystać do stworzenia wielowymiarowej infografiki do pracy naukowej.

Czasowy

Wykresy czasowe mogą być używane do przedstawiania danych, które zwykle zmieniają się w czasie. Można wykreślić różne punkty danych z jedną z osi wykresu jako osią czasu.

Wykresy kołowe

Wykresy kołowe to okrągłe wykresy statystyczne, które mogą być używane do przedstawiania różnych proporcji danych.

Wykresy rozproszenia

Wykresy punktowe mogą być używane do wyjaśniania zależności między dwoma zestawami danych w formacie wizualnym. W wykresach punktowych kropki są używane do reprezentowania różnych wartości liczbowych.

Wykresy rozkładu jazdy

Wykresy harmonogramu służą do przedstawiania danych naukowych w formie osi czasu.

Diagramy Venna

Diagramy Venna są jednym z najczęściej używanych formatów prezentacji wizualnej. Diagramy Venna są używane do pokazania wszystkich możliwych logicznych relacji między skończoną grupą rzeczy. Mogą być świetne do przedstawiania podobieństw i różnic między dwiema lub więcej rzeczami.

Wykresy skumulowane

Wykres warstwowy jest rozszerzeniem wykresu warstwowego. W tym przypadku kilka grup danych jest reprezentowanych na wykresie poprzez ułożenie ich jedna nad drugą.

Wykresy strumieniowe

Wykresy strumieniowe są inną formą skumulowanych wykresów obszarowych. Na wykresie strumieniowym, zamiast układać warstwy jedna nad drugą, warstwy są rozmieszczone wokół centralnej osi.

Wykresy słupkowe

Wykresy słupkowe są podobne do wykresów skumulowanych, z tym wyjątkiem, że ta sama koncepcja jest stosowana do wykresów słupkowych. Różne grupy danych są reprezentowane przez układanie ich na tym samym wykresie słupkowym, jedna nad drugą.

Zestawy równoległe

Zbiory równoległe są używane do reprezentowania przepływu i proporcji danych. Reprezentują one częstotliwości danych zamiast pojedynczych punktów danych.

Wykresy słupkowe z wieloma zestawami

Wykresy słupkowe z wieloma zestawami, znane również jako wykresy słupkowe grupowane, to rodzaj wykresów słupkowych. W tym przypadku dwa lub więcej zestawów danych jest reprezentowanych obok siebie w celu lepszego zrozumienia i interpretacji. Wszystkie wykresy słupkowe wykorzystują wspólną oś, którą może być oś X lub oś Y.

Poproś innych o podzielenie się opiniami

Wreszcie, nowy zestaw oczu do przeglądania i krytykowania wykresów pracy badawczej jest prawie tak samo ważny, jak proces projektowania wykresów.

Prawdopodobnie pokochałbyś i podziwiał wykresy, które stworzyłeś. Ale inni mogą mieć zupełnie inne zdanie na ten temat. Dlatego najlepiej jest poznać opinie innych na ten temat.

Najlepszym sposobem jest wybranie osób, które najprawdopodobniej pasują do głównych odbiorców. Na przykład, jeśli Twój artykuł badawczy jest przeznaczony dla czytelników doświadczonych w Twojej branży, wybierz kogoś z takim samym doświadczeniem w branży.

Poproś ich o przejrzenie wykresu, przeanalizowanie początkowej reakcji i zebranie opinii. Czy są w stanie zrozumieć wykres? Czy wykres jest czytelny i łatwy do zrozumienia bez konieczności szczegółowego wyjaśniania?

Zadawanie tych pytań i odpowiadanie na nie pomoże zrozumieć najbardziej prawdopodobną reakcję głównych odbiorców. 

Jeśli recenzent uzna to za trudne do zrozumienia, należy rozważyć uproszczenie naszych wykresów. Można to zrobić poprzez użycie prostszego typu wykresu lub użycie wielu wykresów zamiast jednego.

Jeśli natomiast recenzent uzna wykresy za niepotrzebne lub amatorskie, można rozważyć użycie bardziej zaawansowanych wykresów lub ich całkowite usunięcie.

Wnioski

Podsumowując, możemy powiedzieć, że wykresy mogą stworzyć lub zepsuć artykuł badawczy. Ludzie mogą postrzegać twój artykuł badawczy w zupełnie innym świetle, jeśli dodasz do niego odpowiednie wykresy.

Począwszy od wyboru rodzaju wykresów, a skończywszy na kolorach i czcionkach, wszystko musi być dokładnie przemyślane przed rozpoczęciem tworzenia wykresów. 

Poświęć trochę czasu i stwórz dobre, kompleksowe wykresy do swojego artykułu badawczego. W ten sposób przekonasz się, że ludzie docenią twoją pracę o wiele bardziej niż w przeciwnym razie.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony