Zotero to bezpłatne oprogramowanie typu open-source do zarządzania bazami referencyjnymi, które pomaga badaczom gromadzić, organizować, cytować i udostępniać swoje źródła naukowe. W tym artykule wyjaśniamy, jak korzystać z Zotero, jak ono działa i pomagamy skonfigurować konto, tworzyć grupy i ustawiać preferencje w celu optymalizacji przepływu pracy.

Czym jest Zotero?

Zotero to darmowe oprogramowanie typu open-source do zarządzania referencjami, które pozwala użytkownikom łatwo zapisywać referencje z różnych źródeł, w tym stron internetowych, baz danych i katalogów bibliotecznych, oraz automatycznie generować cytaty i bibliografie w różnych stylach cytowania.

Zotero oferuje również funkcje tworzenia notatek, tagowania i zarządzania plikami w celu wsparcia przepływu pracy badawczej. Ponadto zapewnia funkcje społecznościowe i współpracy, które umożliwiają użytkownikom udostępnianie swoich kolekcji i współpracę nad projektami badawczymi.

Konfiguracja konta Zotero

Aby skonfigurować konto Zotero, wykonaj pięć poniższych kroków:

1. Przejdź do Zotero strona internetowa i kliknij przycisk "Zarejestruj się" w prawym górnym rogu strony głównej.

2. Wypełnij wymagane informacje, w tym imię i nazwisko, adres e-mail i wybrane hasło. Konieczne będzie również zaakceptowanie warunków świadczenia usług i polityki prywatności.

3. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego kliknij przycisk "Zarejestruj się" u dołu strony. Otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem zawierającą link weryfikacyjny.

4. Kliknij łącze, aby zweryfikować swoje konto i zakończyć proces rejestracji. Po zakończeniu procesu rejestracji przejdziesz do pulpitu nawigacyjnego konta Zotero.

5. Pobierz i zainstaluj Zotero dla swojego urządzenia i przeglądarki. Zaloguj się na swoje konto przy użyciu tego samego adresu e-mail i hasła, które zostały wcześniej zarejestrowane. 

Korzystanie z grup Zotero

Kliknij kartę "Grupy" na górnym pasku nawigacyjnym, a następnie kliknij przycisk "Utwórz grupę" w prawym górnym rogu strony. Wybierz typ grupy, którą chcesz utworzyć. Pamiętaj, że grupy publiczne są widoczne i otwarte dla każdego, podczas gdy grupy prywatne są ograniczone do zaproszonych członków, administratorów i redaktorów.

Następnie wypełnij wymagane informacje, w tym nazwę grupy, opis, ustawienia prywatności i tagi, które pomogą ją skategoryzować. Aby zarządzać ustawieniami grupy, kliknij przycisk "Ustawienia" w prawym górnym rogu strony grupy.

Ustawianie preferencji/ Kojarzenie plików PDF/ Format cytatów

Teraz, gdy wiesz już, jak korzystać z Zotero, dowiedzmy się, jak ustawić niektóre preferencje. Kliknij ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu panelu Zotero, a następnie "Preferencje" w menu rozwijanym. 

Preferencje

W zakładce "Ogólne" wybierz opcje takie jak domyślna baza danych, domyślna lokalizacja przechowywania załączników i domyślny język. W zakładce "Eksport" wybierz domyślny styl cytowania i typy danych, które mają być zawarte w cytatach. 

Kojarzenie plików PDF

Aby powiązać pliki PDF z elementami Zotero, kliknij zakładkę "Zaawansowane" i wybierz podzakładkę "Pliki i foldery". Zaznacz opcję "Użyj Zotero do organizowania moich plików", a następnie kliknij pole wyboru "Powiąż pliki PDF z elementami Zotero". 

Po wybraniu odpowiedniego folderu do zapisania dokumentów, Zotero automatycznie połączy pliki PDF z odpowiednimi pozycjami w swojej bibliotece.

Format cytatu

Aby ustawić format cytowania dla konkretnego elementu, kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz "Utwórz bibliografię z elementu" z rozwijanego menu. Zotero wygeneruje sformatowaną bibliografię w ciągu kilku sekund.

Korzystanie z Zotero w Dokumentach Google

Jeśli chcesz używać tych dwóch aplikacji razem, wyszukaj darmowy dodatek o nazwie "Zotero Connector for Google Docs" w Google Workspace Marketplace. Po jego zainstalowaniu wykonaj następujące kroki:

1. Otwórz dokument w Dokumentach Google i kliknij ikonę Zotero na pasku narzędzi, aby otworzyć pasek boczny.

2. Wybierz odniesienia, które chcesz dodać do dokumentu, klikając je na pasku bocznym Zotero. 

3. Kliknij przycisk "Wstaw bibliografię" na pasku bocznym Zotero, aby dodać sformatowaną bibliografię do dokumentu.

4. Jeśli chcesz dodać cytat, umieść kursor w wybranym miejscu w dokumencie Google Docs i kliknij przycisk "Dodaj/Edytuj cytat" na pasku bocznym Zotero. 

5. Wprowadź autora lub tytuł odnośnika w polu wyszukiwania i wybierz z wyników odnośnik, który chcesz zacytować.

6. Możesz także dodać numery stron, pominąć nazwiska autorów i sformatować cytat za pomocą rozwijanych menu w oknie dialogowym "Dodaj cytat".

Po dodaniu cytatu Zotero automatycznie zaktualizuje bibliografię w dokumencie, aby uwzględnić nowy cytat.

Znajdowanie i pobieranie pełnotekstowych plików PDF

Wykonując poniższe kroki, możesz zezwolić Zotero na automatyczne wyszukiwanie i pobieranie pełnotekstowych artykułów dla wszystkich pozycji dodanych do Twojej biblioteki.

1. Otwórz Zotero i kliknij ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu panelu Zotero.

2. Kliknij "Preferencje" w menu rozwijanym.

3. Przejdź do zakładki "Zaawansowane" i wybierz podzakładkę "Ogólne".

4. Zaznacz pole obok opcji "Automatycznie dołączaj powiązane pliki PDF i inne pliki podczas zapisywania elementów".

5. Zaznacz także pole obok opcji "Automatycznie znajdź i dołącz pliki PDF i inne pliki podczas importowania".

6. Kliknij przycisk "OK", aby zapisać zmiany.

Zotero może nie znaleźć automatycznie pliku PDF z pełnym tekstem. W takim przypadku należy:

  • ręcznie wyszukać plik PDF, klikając przycisk "Znajdź PDF" w panelu szczegółów elementu;
  • Skonfiguruj serwer proxy w Zotero, aby uzyskać dostęp do pełnotekstowych artykułów, które znajdują się za paywallem.

Preferencje: Proxy

Konfigurując serwery proxy w Zotero, można uzyskać dostęp do zasobów, które mogą nie być dostępne w Internecie, takich jak artykuły lub subskrybowane bazy danych. Może to być szczególnie przydatne, gdy prowadzisz badania i potrzebujesz dostępu do szerokiego zakresu informacji. Zotero automatycznie uzyskuje dostęp do pełnotekstowych artykułów, jeśli są one dostępne.

Zbieranie referencji za pomocą Zotero

Utwórz nową bibliotekę i określ źródło odniesienia, które chcesz dodać. Zotero może gromadzić odniesienia z wielu różnych źródeł, w tym internetowych baz danych, katalogów bibliotecznych i stron internetowych.

Użyj Zotero Connector, aby dodać wybrane odniesienia do swojej biblioteki. Alternatywnie, możesz dodać odniesienia ręcznie, wybierając typ elementu, który chcesz dodać (np. książka, artykuł w czasopiśmie i strona internetowa).

Zarządzanie referencjami i folderami

W Zotero można łatwo zarządzać referencjami i folderami.

  • Aby utworzyć nowy folder lub folder nadrzędny, kliknij prawym przyciskiem myszy bibliotekę i wybierz opcję "Nowa kolekcja". Nadaj folderowi nazwę, a następnie przeciągnij i upuść odniesienia, które chcesz dołączyć.
  • Aby przenieść odniesienia do innego folderu, wystarczy przeciągnąć je i upuścić w wybranym folderze.
  • Aby wyszukać określone odniesienia, użyj paska wyszukiwania w górnej części panelu Zotero.
  • Do grupowania powiązanych odniesień, niezależnie od ich lokalizacji w bibliotece, służą tagi. Możesz także dodawać tagi i zarządzać nimi w panelu "Tagi".
  • Aby wstawić odniesienia do dokumentu lub utworzyć bibliografie, kliknij przycisk "Cytuj" na pasku narzędzi Zotero lub użyj skrótu klawiaturowego Ctrl+Alt+A (lub Cmd+Opt+A dla komputerów Mac). Wybierz styl cytowania i wstaw odnośniki lub bibliografię.
  • Aby zachować aktualność biblioteki Zotero na wielu urządzeniach, użyj przycisku "Synchronizuj" na pasku narzędzi Zotero lub użyj skrótu klawiaturowego Ctrl+Shift+S (lub Cmd+Shift+S dla komputerów Mac).

Ponad 75 000 dokładnych danych naukowych, aby zwiększyć swój wpływ

Mind the Graph to platforma oferująca szeroką gamę szablonów i narzędzi, które pomagają naukowcom tworzyć profesjonalne i niestandardowe projekty publikacji naukowych. Platforma zapewnia przyjazny dla użytkownika interfejs, który pozwala użytkownikom tworzyć wysokiej jakości grafiki naukowe bez konieczności posiadania umiejętności projektowania. Platforma zapewnia również obszerną bibliotekę ilustracji naukowych, które są naukowo dokładne i atrakcyjne wizualnie.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony