Informacijos amžiuje, akademinės duomenų bazės tapo svarbiais žinių centrais. Šios skaitmeninės saugyklos pakeitė mokslininkų, studentų ir dėstytojų prieigą prie informacijos ir bendravimą su ja. 

Šiame straipsnyje gilinamasi į akademinės duomenų bazėsnagrinėjant jų reikšmę, tipus ir naudą, kurią jie teikia mokymosi ir mokslinių tyrimų srityse. Taigi, pradėkime.

Kas yra akademinė duomenų bazė? 

Akademinė duomenų bazė, dar vadinama moksline duomenų baze, yra skaitmeninė akademinių išteklių, mokslinių straipsnių, straipsnių, straipsnių, žurnalų, knygų, konferencijų pranešimų ir kitos mokslinės medžiagos, susijusios su įvairiomis akademinėmis disciplinomis, saugykla arba rinkinys. Šios duomenų bazės yra centralizuotos platformos, skirtos mokslininkams, studentams ir specialistams, kad jie galėtų naudotis aukštos kokybės recenzuota informacija ir atlikti akademinius tyrimus.

Populiarūs akademinių duomenų bazių pavyzdžiai PubMed medicininiams tyrimams, IEEE Xplore inžinerijos ir technologijų srityje, JSTOR humanitariniams ir socialiniams mokslams ir Scopus daugiadalykiams tyrimams.

Akademinių duomenų bazių tipai

Akademinės duomenų bazės būna įvairių tipų, kurių kiekvienas skirtas konkrečioms mokslo disciplinoms ar tikslams. Štai keletas dažniausiai naudojamų akademinių duomenų bazių tipų ir trumpi jų paaiškinimai

Daugiadisciplininės duomenų bazės

Šios duomenų bazės apima įvairias akademines sritis ir apima įvairių disciplinų turinį. Jos tinka bendriems tyrimams ir tyrinėjimams įvairiose dalykinėse srityse.

Pavyzdžiai:

Konkrečios temos duomenų bazės

Šiose duomenų bazėse daugiausia dėmesio skiriama vienai akademinei sričiai ar dalykui, todėl jose pateikiamas išsamus ir specializuotas turinys, skirtas tos srities mokslininkams ir studentams.

Pavyzdžiai:

Duomenų bazių abstrahavimas ir indeksavimas

Šiose duomenų bazėse nepateikiami viso teksto straipsniai, o pateikiamos akademinių publikacijų santraukos, citatos ir indeksavimo informacija. Mokslininkai dažnai naudojasi šiomis duomenų bazėmis, kad rastų atitinkamus straipsnius, o paskui kitais būdais pasiektų pilnus tekstus.

Pavyzdžiai:

Viso teksto duomenų bazės

Viso teksto duomenų bazės suteikia prieigą prie išsamių straipsnių, knygų ir kitų mokslinių publikacijų, susijusių su tam tikra sritimi arba įvairiomis disciplinomis.

Pavyzdžiai:

Citavimo duomenų bazės

Citavimo duomenų bazėse daugiausia dėmesio skiriama sekimui citatos tarp akademinių straipsnių, padeda tyrėjams nustatyti įtakingus darbus, tendencijas ir savo tyrimų poveikį.

Pavyzdžiai:

Atviros prieigos duomenų bazės

Atvira prieiga duomenų bazės suteikia nemokamą ir neribotą prieigą prie akademinio turinio. Jos skatina dalijimąsi žiniomis be mokamų sienų ar prenumeratos mokesčių.

Pavyzdžiai:

 • Atviros prieigos žurnalų katalogas (DOAJ)
 • Viešoji mokslo biblioteka (PLOS)
 • BioMed Central (BMC)

Taip pat skaitykite: Atvirosios prieigos leidybos privalumai ir trūkumai: akademikų įgalinimas

Kiekvieno tipo akademinės duomenų bazės yra skirtos unikaliam tikslui ir auditorijai, kad tyrėjai, studentai ir mokslininkai galėtų gauti reikiamą mokslinę informaciją, susijusią su jų konkrečiomis interesų ar studijų sritimis.

Naudos naudojant akademines duomenų bazes

Naudojant akademinės duomenų bazės teikia keletą privalumų mokslininkams, studentams ir akademikams. Šios duomenų bazės yra vertingos priemonės, padedančios gauti aukštos kokybės mokslinę informaciją ir atlikti mokslinius tyrimus. Štai keletas pagrindinių akademinių duomenų bazių naudojimo privalumų:

Prieiga prie aukštos kokybės informacijos

Akademinėse duomenų bazėse yra recenzuojamų ir patikimų šaltinių, todėl užtikrinamas turimos informacijos patikimumas ir patikimumas. Tyrėjai gali pasitikėti rasto turinio tikslumu.

Efektyvi paieška

Duomenų bazėse yra išplėstinės paieškos funkcijos, pavyzdžiui, raktinių žodžių paieška, filtrai ir loginiai operatoriai, leidžiantys naudotojams patikslinti paiešką ir greitai rasti reikiamą informaciją.

Visapusiškas draudimas

Daugelis akademinių duomenų bazių apima įvairias temas ir disciplinas, todėl jose galima rasti įvairios mokslinės medžiagos, įskaitant mokslinius straipsnius, knygas, disertacijas ir kt.

Sutaupytas laikas

Naudodamiesi duomenų bazėmis tyrėjai gali sutaupyti laiko, užuot rankiniu būdu ieškoję daugybės žurnalų ir publikacijų. Duomenų bazėse sukaupta svarbi medžiaga vienoje vietoje, todėl tyrimų procesas tampa paprastesnis.

Pagalba cituojant

Duomenų bazėse dažnai pateikiama kiekvieno straipsnio ar leidinio citavimo informacija, todėl tyrėjams lengviau tinkamai nurodyti šaltinius savo darbe, o tai labai svarbu siekiant akademinio sąžiningumo.

Dabartinis ir istorinis turinys

Duomenų bazėse galima rasti tiek dabartinių mokslinių tyrimų, tiek istorinių publikacijų, todėl tyrėjai gali sekti idėjų raidą ir stebėti tam tikros srities pokyčius laikui bėgant.

Tarpdisciplininiai moksliniai tyrimai

Daugiadisciplininės duomenų bazės suteikia galimybę tyrėjams tyrinėti skirtingų akademinių disciplinų sąsajas, skatina tarpdisciplininius mokslinius tyrimus ir inovacijas.

Nuotolinė prieiga

Daugelis akademinių institucijų suteikia nuotolinę prieigą prie savo duomenų bazių, todėl studentai ir tyrėjai gali naudotis medžiaga iš bet kurios vietos, kurioje yra interneto ryšys.

Akademinėse duomenų bazėse prieinamų akademinių išteklių tipai

Akademinėse duomenų bazėse galima rasti įvairių akademinių išteklių, kurie atitinka tyrėjų, studentų ir mokslininkų poreikius. Šie ištekliai apima skirtingus formatus ir turinio tipus, kurie padeda įvairiems mokslinio darbo aspektams. Štai keletas dažniausiai akademinėse duomenų bazėse esančių akademinių išteklių tipų:

Moksliniai straipsniai

 • Tai moksliniai straipsniai, publikuojami akademiniuose žurnaluose.
 • Juose paprastai pristatomi originalūs mokslinių tyrimų rezultatai, metodikos ir aptariamos akademinės temos.
 • Prieš publikuojant mokslinius straipsnius atliekama jų tarpusavio peržiūra, kad būtų užtikrinta jų kokybė ir pagrįstumas.

Konferencijų dokumentai ir pranešimai

 • Tai - mokslinėse konferencijose pristatyti straipsniai ir tų konferencijų pranešimai.
 • Dažnai juose pateikiami naujausi tam tikros srities mokslinių tyrimų rezultatai ir naujovės.

Knygos ir knygų skyriai

 • Akademinėse duomenų bazėse galima rasti visas knygas arba atskirus akademinių knygų skyrius.
 • Knygose išsamiai aptariamos temos ir jos naudojamos kaip išsamios nuorodos.

Disertacijos ir disertacijos

 • Tai yra mokslinių tyrimų dokumentai, kuriuos magistrantai pateikia vykdydami studijų reikalavimus.
 • Disertacijose dažnai atliekami originalūs moksliniai tyrimai ir prisidedama prie konkrečios srities mokslinio diskurso.

Ataskaitos ir baltosios knygos

 • Šiuos dokumentus dažnai skelbia mokslinių tyrimų institucijos, vyriausybinės agentūros ar organizacijos.
 • Ataskaitose ir baltuosiuose lapuose pateikiama išsami analizė, duomenys ir rekomendacijos įvairiomis temomis.

Apžvalgos ir komentarai

 • Šiuose straipsniuose kritiškai vertinami, kritikuojami ar komentuojami esami tyrimai ar akademinės temos.
 • Apžvalgos gali padėti tyrėjams suprasti tam tikros srities žinių lygį.

Pamatinės medžiagos

 • Akademinės duomenų bazės gali apimti informacinę medžiagą, pavyzdžiui, žodynus, enciklopedijas ir žinynus.
 • Šiuose šaltiniuose pateikiamos akademinių sąvokų ir temų apibrėžtys, paaiškinimai ir apžvalgos.

Šie akademiniai ištekliai padeda vykdyti mokslinius tyrimus, mokymą ir mokymąsi įvairiose akademinėse disciplinose ir yra labai svarbūs plėtojant žinias įvairiose srityse.

Apibendrinant galima teigti, kad akademinės duomenų bazės yra nepakeičiamos priemonės švietimo ir mokslinių tyrimų pasaulyje. Jos suteikia didžiulę ir organizuotą mokslinių išteklių kolekciją, todėl mokslininkai, studentai ir akademikai gali greitai ir patikimai susipažinti su žmonijos žinių turtais. 

Susijęs straipsnis: Akademinės sėkmės planas, padedantis klestėti ir švytėti

Ar ieškote skaičių ir iliustracijų mokslui perteikti?

Ieškote skaičių ir iliustracijų mokslui perteikti? Na, toliau neieškokite, nes Mind the Graph pateikia infografikų biblioteką, kurioje galite perteikti savo žinutę naudodami vaizdinę medžiagą. Užsiregistruokite dabar nemokamai ir sužinokite daugiau. 

mokslinės iliustracijos
logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai