Mise na Měsíc jsou již mnoho let předmětem zájmu a zkoumání. S každou misí získáváme více poznatků o Měsíci a jeho možném využití. První mise na Měsíc se uskutečnila v roce 1969, zájem o Měsíc však neopadl a od té doby se uskutečnilo několik misí.

Měsíc odjakživa přitahoval lidskou představivost a díky technologickému pokroku jsme nyní schopni prozkoumat Měsíc podrobněji. Mise na Měsíc mají zásadní význam pro poznání jeho povrchu, životního prostředí a zdrojů. Vědci neustále hledají způsoby, jak zlepšit své znalosti o Měsíci a jak je využít ve prospěch života na Zemi.

V tomto článku se dozvíte podrobnosti o misích na Měsíc a podíváte se na ně z pohledu našich vědeckých ilustrací.

Kolik letů na Měsíc se uskutečnilo?

Od prvních pokusů o dosažení Měsíce se k přirozené družici Země uskutečnilo více než 100 misí. Ne všechny mise však byly úspěšné a několik pokusů skončilo neúspěchem.

Kolikrát se lidé vydali na Měsíc?

Celkem se na Měsíc vydalo 24 pilotovaných misí, z nichž šest úspěšně přistálo na jeho povrchu. Všech těchto šest pilotovaných misí bylo součástí programu NASA Apollo, přičemž posledním úspěšným přistáním byla mise Apollo 17 v roce 1972.

Vedle pilotovaných misí se na Měsíc uskutečnila řada misí bez posádky, ať už úspěšných, nebo neúspěšných. Tyto mise uskutečnily různé vesmírné agentury, včetně NASA, vesmírného programu Sovětského svazu a čínského Národního vesmírného úřadu. Mezi nejvýznamnější bezpilotní mise na Měsíc patří mise Luna 1 a Luna 2 Sovětského svazu v roce 1959, mise Surveyor NASA v 60. letech 20. století a nedávné mise Chang'e Číny.

Kolik zemí se prošlo po Měsíci?

Celkem se pouze třem zemím podařilo přistát s kosmickou lodí na Měsíci a uskutečnit tam misi s posádkou. Jako prvním se to podařilo Spojeným státům, které v roce 1969 uskutečnily historickou misi Apollo 11. Následovalo dalších pět misí Apollo do roku 1972. Sovětský svaz, dnes známý jako Rusko, vyslal na Měsíc několik kosmických lodí bez posádky, včetně vůbec prvního úspěšného měkkého přistání v roce 1966, ale jeho mise s posádkou nikdy nepřekročily oběžnou dráhu Země. 

Čína se v roce 2013 stala třetí zemí, která úspěšně přistála s kosmickou lodí na Měsíci (mise Chang'e 3), a od té doby vyslala několik dalších misí k průzkumu měsíčního povrchu. K dnešnímu dni zůstávají tyto tři země jedinými, které na Měsíci úspěšně přistály a prozkoumaly ho.

Úspěšné pilotované lety na Měsíc na příkladu

Abychom vám nabídli nový pohled na mise na Měsíc, přinesli jsme 6 nových ilustrací, které představují každou z těch úspěšných misí a které jsou již k dispozici v naší galerii. Všechny tyto mise uskutečnila NASA v rámci programu Apollo v letech 1969-1972.

Mise 1: Apollo 11 (1969)

Ilustrace je k dispozici na Mind the Graph

První misí na Měsíc byla historická mise Apollo 11, kterou NASA zahájila 16. července 1969. Vesmírnou loď pilotovali tři astronauti: Velitel Neil Armstrong, pilot lunárního modulu Edwin "Buzz" Aldrin a pilot velitelského modulu Michael Collins. Mise byla vyvrcholením desetiletého úsilí NASA o přistání lidí na Měsíci a jejich bezpečný návrat na Zemi.

Po cestě dlouhé přibližně 240 000 kilometrů se lunární modul pojmenovaný "Eagle" oddělil od velitelského modulu a 20. července přistál na povrchu Měsíce. Mise znamenala významný úspěch v oblasti lidského průzkumu vesmíru a odstartovala novou éru vědeckých objevů a zkoumání naší sluneční soustavy.

Mise 2: Apollo 12 (1969)

Ilustrace je k dispozici na Mind the Graph

Apollo 12 odstartovalo 14. listopadu 1969, jen několik měsíců po historické misi Apolla 11. Hlavním cílem mise byl další průzkum a vědecký výzkum povrchu Měsíce.

Posádka uskutečnila dvě procházky po Měsíci, při nichž odebrala vzorky hornin a půdy a rozmístila vědecké přístroje. Mise byla úspěšná a astronauti se 24. listopadu 1969 vrátili na Zemi. Úspěchy Apolla 12 pomohly položit základy dalšího výzkumu Měsíce a prohloubily naše znalosti o našem nejbližším nebeském sousedovi.

Mise 3: Apollo 14 (1971)

Ilustrace je k dispozici na Mind the Graph

Apollo 14 byla třetí úspěšná přistávací mise NASA na Měsíci, která odstartovala 31. ledna 1971. Posádku tvořili velitel Alan Shepard, pilot lunárního modulu Edgar Mitchell a pilot velitelského modulu Stuart Roosa.

Hlavním cílem mise bylo odebrat vzorky hornin a půdy z oblasti měsíční vysočiny Fra Mauro, která byla považována za vulkanickou oblast, a provést několik vědeckých experimentů. Během procházky po Měsíci posádka nasbírala přes 90 kilogramů vzorků, instalovala vědecké přístroje a provedla seismické experimenty.

Mise 4: Apollo 15 (1971)

Ilustrace je k dispozici na Mind the Graph

Apollo 15 poskytlo neocenitelné údaje, které prohloubily naše znalosti o původu, vývoji a geologické historii Měsíce a připravily půdu pro komplexnější budoucí průzkum. Jejich mise se zaměřila na prohloubení našich znalostí o geologii Měsíce a na provádění sofistikovanějších vědeckých experimentů na měsíčním povrchu.

Během tří procházek po Měsíci použili lunární vozítko (LRV), aby překonali větší vzdálenost a nasbírali přes 170 kilogramů vzorků hornin a půdy, což je největší sbírka ze všech lunárních misí. Mezitím nad nimi obíhal další člen posádky, který prováděl experimenty a pořizoval snímky kamerou s vysokým rozlišením.

Mise 5: Apollo 16 (1972)

Ilustrace je k dispozici na Mind the Graph

Pátou misí, která přistála na Měsíci, bylo Apollo 16, které NASA vypustila 16. dubna 1972. Hlavním cílem mise bylo prozkoumat měsíční vysočinu a provést vědecké experimenty týkající se geologie Měsíce.

Nasbírali přes 200 kilogramů vzorků hornin a půdy a provedli několik experimentů, zatímco Mattingly obíhal nad nimi. Mise byla úspěšná a poskytla nové cenné údaje o složení a historii Měsíce.

Mise 6: Apollo 17 (1972)

Ilustrace je k dispozici na Mind the Graph

Poslední úspěšnou misí, která přistála na Měsíci, bylo Apollo 17, které NASA vypustila 7. prosince 1972. Jejím hlavním cílem bylo provést podrobný geologický průzkum oblasti Taurus-Littrow Valley na Měsíci. Posádka strávila na povrchu Měsíce více než 22 hodin, zatímco ostatní členové zůstali na oběžné dráze Měsíce, kde prováděli experimenty a fotografovali jeho povrch.

Mise byla naprosto úspěšná a vrátila se s množstvím nových informací o geologii, mineralogii a historii Měsíce. Jednalo se o poslední misi NASA na Měsíc s lidskou posádkou. Od ukončení programu Apollo se na Měsíc nevrátila žádná pilotovaná mise, ale v příštích letech se plánují další pilotované mise na Měsíc.

Všechny tyto ilustrace z nových měsíčních misí jsou k dispozici v našem galerie.

Moderní mise na Měsíc: současný scénář

Jednou z posledních misí na Měsíc byla mise Chang'e-5, kterou Čína vypustila v roce 2020. Mise byla úspěšná a přivezla vzorky půdy z povrchu Měsíce. Vzorky byly zkoumány za účelem lepšího pochopení vzniku Měsíce a jeho geologické historie. Tato mise byla pro Čínu významným úspěchem a znamenala milník v jejím programu průzkumu vesmíru.

Další misí na Měsíc, která vzbudila velkou pozornost, byl program Artemis, který zahájila NASA. Cílem programu je do roku 2024 opět přistát s lidmi na Měsíci a očekává se, že bude mít významný dopad na výzkum vesmíru. Očekává se, že program Artemis nám pomůže lépe porozumět zdrojům Měsíce, jeho prostředí a možnostem jeho využití. Díky tomuto programu bychom mohli vyvinout technologie, které by nám umožnily žít na Měsíci a využívat jeho zdroje.

Další mise NASA: Program Artemis

Program Artemis má naplánováno několik misí a každá z nich je zaměřena na dosažení konkrétních cílů. První mise, Artemis I, odstartovala bez posádky v roce 2021 a jejím cílem bylo otestovat Space Launch System a kosmickou loď Orion. Druhá mise, Artemis II, by měla být misí s posádkou, která se brzy, v roce 2024, vydá na oběžnou dráhu Měsíce. Třetí mise, Artemis III, by měla na povrchu Měsíce přistát s lidmi. Tyto mise jsou významným krokem vpřed v našem výzkumu Měsíce a očekává se, že nám pomohou lépe poznat jeho potenciál.

Kromě programu Artemis se v blízké budoucnosti plánuje několik dalších misí na Měsíc. Cílem mise VIPER, která má odstartovat v roce 2023, je prozkoumat oblast jižního pólu Měsíce a hledat vodní led. Očekává se také, že program CLPS uskuteční několik misí k Měsíci a tyto mise se zaměří na dopravu užitečného nákladu na povrch Měsíce.

Význam moderních misí na Měsíc

Mise na Měsíc jsou nezbytné pro naše poznání Měsíce a jeho možného využití. S každou misí získáváme více poznatků o povrchu Měsíce, jeho prostředí a zdrojích. Tyto poznatky lze využít k vývoji technologií, které nám umožní žít na Měsíci a využívat jeho zdroje. Měsíc je cenným zdrojem a má potenciál nám pomoci několika způsoby.

Jedním ze způsobů využití Měsíce je výzkum vesmíru. S Měsícem jako základnou bychom mohli podnikat mise na jiné planety a podrobněji zkoumat vesmír. Zdroje Měsíce by také mohly být využity ke stavbě kosmických lodí a dalších technologií potřebných pro průzkum vesmíru. S Měsícem jako základnou bychom mohli vyvinout technologie, které by zpřístupnily průzkum vesmíru a učinily ho nákladově efektivnějším.

Grafické znázornění výzkumu pomocí Mind the Graph

Přetvořte jakákoli složitá data do krásných a snadno pochopitelných infografik. Kombinace největších vědecky přesných ilustrací na světě s jednoduchými designovými nástroji je tajemstvím, díky němuž bude vaše výzkumná práce relevantnější a přístupnější vašemu publiku. Přihlaste se k odběru Mind the Graph a začněte zkoumat náš nástroj.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony