Představte si, že jste student vědecké školy a musíte odevzdat práci, ke které jste shromáždili všechny informace a napsali ji, ale zapomněli jste k ní připojit bibliografii. Nyní váš profesor vaši práci kvůli této jediné chybě odmítne. Jak byste se cítili? Nebylo by to zklamání? 

Je to skutečně zklamání, ale opravdu si myslíte, že bibliografie je tak důležitá? Přemýšleli jste někdy o tom, co je to bibliografie? Určitě jste ji viděli na konci každé knihy nebo článku, který jste četli, ale nevěnovali jste jí velkou pozornost. Přečtěte si článek a dozvíte se, jak je důležitá bibliografie ve výzkumném článku a jak ji napsat podle uvedených pokynů. 

Co je to bibliografie?

Bibliografie je seznam zdrojů nebo materiálů, na které jste se mohli odvolávat při psaní článku nebo výzkumné práce. Pokud se čtenář chce dozvědět více o obsahu kromě toho, co jste napsali, odkáže na zdroje, které jste uvedli, a bibliografie mu může být užitečná. 

Pokud například čtete beletristický román o kultuře některé evropské země v 18. století a chcete se o ní dozvědět více, co uděláte? Zde přichází na řadu důležitost bibliografie. Autor se mohl zmínit o svých výzkumných pracích - odkud shromáždil informace týkající se evropské kultury - a všechny tyto předchozí práce mohl uvést formou bibliografie na konci knihy. To by mohlo čtenářům, jako jste vy, pomoci prozkoumat dané téma více.

Bibliografie vs. odkazy

Bibliografie a reference se zdají být synonyma, a proto se je většina z nás snaží používat zaměnitelně. Věděli jste však, že to není správné? Ačkoli se oba pojmy zdají být podobné, existuje mezi nimi tento malý rozdíl, který ve skutečnosti dává velký smysl, pokud se s ním seznámíte.

Pokud se podíváme na definici reference, je citace všech děl/zdrojů, které člověk použil "v rámci hlavní část článku". To je nejdůležitější klíčový rozdíl. Zatímco reference odkazují na díla, která jsou v práci přítomna, bibliografie odkazuje na díla, která jsou "na které se v textu výslovně neodkazuje." to znamená, že není nutné, aby bibliografie obsahovala přesné zdroje, a můžete uvést zdroj, i když jste ho použili pouze k odkazu na něco, co se týká tématu.

Kroky k napsání bibliografie ve výzkumné práci

 1. Prvním a nejdůležitějším krokem, který je třeba učinit před psaním bibliografie, je poznamenat si všechny knihy/zdroje/díla, které jste četli, když jste prováděli výzkum podkladů pro práci.
 2. Jakmile budete mít seznam knih nebo zdrojů, je třeba zkontrolovat, zda jsou ve zdroji uvedeny následující informace :

Pokud je vytištěn, podívejte se na

 • Jméno autorů
 • Název publikace
 • Datum zveřejnění
 • Vydavatelství knihy
 • Číslo(a) stránky

Pokud pochází z webové stránky, zkontrolujte, zda je na ní

 • Jméno autora a editora
 • Název webové stránky
 • Společnost, která zveřejnila tuto webovou stránku
 • URL této webové stránky
 1. Než začnete psát bibliografii, měli byste vědět, že existují dva hlavní pokyny pro psaní bibliografie (formát MLA a formát APA), a použít je podle potřeby vaší práce.
 2. Po dokončení psaní bibliografie se ujistěte, že jste uvedli všechny zdroje, které jste v práci zmínili, a zda jste je citovali ve správném formátu.
 3. Pokud se v práci vyskytnou chyby nebo nutné změny, proveďte je ještě před jejím odesláním.

Psaní bibliografie může být únavný proces, protože je třeba uvést obrovský seznam zdrojů, ale přidání bibliografie dodá vaší výzkumné práci profesionálnější nádech a odliší ji od ostatních.

Více než 65 000 přesných vědeckých údajů pro zvýšení vašeho vlivu

My víme! Je těžké tomu uvěřit, ale stejně jako většina vědeckých faktů je to pravda. Mind the Graph obsahuje více než 65 000 vědeckých údajů, které zvyšují dopad vaší výzkumné práce a pomáhají čtenářům lépe se s vaší prací seznámit a pochopit její koncepty. 

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony