Кожна наукова стаття має на меті додати нові знання до літератури, переглянути відомі спостереження або знайти нові рішення проблеми. 

Як правило, дослідницька пропозиція або дослідницька робота повинна чітко описувати тему дослідження, дозволяючи читачеві зрозуміти контекст дослідження, його актуальність, відповідність використаних методів і достовірність отриманих результатів. 

Визначення та представлення проблеми, яка надихнула вас на дослідження, у зрозумілій, легкій для сприйняття і, перш за все, релевантній формі має вирішальне значення.

Часто колеги або потенційні спонсори починають з того, що читають формулювання проблеми. Враховуючи, що ваше дослідження буде зосереджене на формулюванні проблеми, знання того, як її побудувати, є дуже корисним. 

Як саме ви б побудували таке формулювання? Важливо розуміти якості хорошого формулювання проблеми, а також його елементи та структуру. 

Це посібник, який допоможе вам написати ретельне формулювання проблеми для вашої дослідницької роботи або пропозиції.

Що таке постановка проблеми в дослідницькій роботі?

У формулюванні проблеми ви вказуєте проблему, яку намагається вирішити ваше дослідження. У вашому дослідженні будуть використані надійні результати, які заповнять існуючу прогалину в знаннях. 

Ефективне формулювання проблеми може складатися лише з кількох речень, а може розтягнутися на кілька абзаців, але має чітко вказувати на причину дослідження. 

Не слід надмірно розширювати формулювання проблеми. Воно має бути спрямоване на конкретне питання і робити внесок у сукупність знань з предмету для подальшого вивчення.

У випадку дослідницької заявки, ви можете написати постановку проблеми як окрему частину на початку, однак вам доведеться слідувати вказівкам заявки, якщо вона має інший формат. 

Якщо рукопис наукової статті буде опублікований у рецензованому журналі, ваш вступ повинен містити, головним чином, постановку проблеми, а також контекстуальну/передісторію питання.

Актуальність постановки проблеми

Визначення проблеми перед початком дослідницького проекту дозволить чітко визначити цілі дослідження, а також дасть уявлення про сферу дослідження. У ньому окреслюється поточна проблема, пропоноване вами рішення та потенційний вплив цього рішення.

Добре сформульована постановка проблеми приносить користь як дослідникам, так і читачам. Дослідники використовують це формулювання, щоб визначити обсяг і структуру свого проекту. 

Створення формулювання проблеми є корисним інструментом для дослідників, які потребують фінансування для своїх досліджень. Він допомагає фінансистам зрозуміти, чому ви є хорошим кандидатом на отримання фінансування.

Хороша постановка проблеми повинна включати наступні елементи

Читач дізнається, що ви плануєте зробити, щоб вирішити заявлену проблему, а також аргументацію, яка стоїть за цим. Тому хороша постановка проблеми повинна включати наступні елементи: 

1. Яке питання дослідження?

Запропонована вами дослідницька проблема є рушійною силою вашого дослідження. У світлі результатів вашого дослідження визначте прогалину, яку необхідно заповнити. Іншими словами, ви повинні чітко сформулювати своє дослідницьке питання. Можливо, ви захочете подумати над цими питаннями: 

  • Чи має сенс постановка проблеми?
  • Чи знайомі ви з основною проблемою?
  • Як можливе вирішення проблеми дослідження змінило б дослідження?

2. Суперечки та наслідки

У наступному розділі ви повинні описати поточний стан дослідження. Ця частина складається з трьох розділів: визначення проблеми, пояснення, чому вона існує, і визначення того, на кого ця проблема впливає. 

У наступному розділі заяви ви повинні пояснити, які наслідки має ця проблема. Оскільки в цьому розділі описується, як проблема впливає на людей, яких вона торкається, гострота проблеми оцінюється кількісно. 

3. З огляду на важливість дослідження

У цьому розділі ви повинні пояснити, чому саме це дослідження є цінним і чому воно необхідне. Обговоріть актуальність і вплив вашого дослідження в цій галузі. Обов'язково підкресліть, який внесок ваша робота робить у літературу, а також яку цінність вона матиме для інших. 

Яка постановка задачі і як вона має бути оформлена? .
Фотографія зроблена Рон МакКлені на Вимкнути сплеск

Як написати ефективну постановку проблеми

1. Визначте проблему

Перш за все, ви повинні визначити проблему, перш ніж приступити до написання формулювання проблеми. Визначення проблеми - це найважливіший і найвідповідальніший крок.

2. Опишіть у своїй заяві оптимальну ситуацію

Наступним кроком буде пояснення того, що б включало в себе ідеальне середовище за відсутності вашої проблеми. У рамках дослідження, спрямованого на покращення процесу, вам потрібно буде описати, чого ви очікуєте досягти в результаті дослідження.

3. Окреслення поточних прогалин

Після цього ваша постановка задачі повинна включати розділ, присвячений реальному стану речей. Тут ви повинні чітко пояснити поточний сценарій. У цьому розділі опишіть, як, коли і де ви виявили проблему, а також її причину і чому вона є проблемою.

4. Опишіть наслідки та мету проблеми

Напишіть розділ про вплив вашого формулювання проблеми. Тут проблема кількісно оцінюється і пояснюється. 

Інформація, надана в цьому розділі, може бути використана для визначення конкретних цифр, таких як тривалість захворювання або вплив на певний сегмент населення. Тут слід наводити достовірні дані, які підтверджують ваші твердження. 

Описуючи наслідки, ви також повинні детально описати свої цілі, щоб кожен аспект вашої роботи був пов'язаний між собою, щоб читач міг прийняти обґрунтоване рішення про те, чи погоджується він з вашою аргументацією і чи переконаний він у вашому підході. 

5. Окресліть план вирішення проблеми

Висновки повинні завершувати вашу заяву. Мета цього розділу - визначити, як дослідження сприятиме досягненню ваших цілей і досягненню поставлених завдань. 

Поясніть можливе рішення, а також його користь для світу. Постановка проблеми - одна з найважливіших частин дослідницької заявки, оскільки вона допоможе спонсорам зрозуміти ініціативу.

Приклад постановки задачі

Це приклад формулювання проблеми про те, як носіння маски з матеріалу XYZ під час Covid може вплинути на здоров'я людини.

Першим кроком було б окреслити вплив Covid на імунну систему і те, як він впливає на здоров'я.

Припустимо, що ви носите маску і що середовище, в якому вона знаходиться, ідеально підходить для її носія. Потім ви повинні визначити проблеми, пов'язані з ковідом і відсутністю маски, а також труднощі, пов'язані з цим. У цьому випадку ви можете побачити загальні проблеми, пов'язані з ковідом, які виникають, коли ви не носите маску.

Просуваючись по цьому етапу, ви, можливо, зможете визначити проблему і розширити її таким чином, щоб вона відповідала дослідницькому проекту. Можливо, ви запропонуєте певний тип матеріалу XYZ для виробництва масок, який буде найбільш корисним для людей, що захищаються від Covid.

Поясніть, як ваше дослідження зможе зробити внесок у базу знань про те, як цей матеріал буде найкращим для виготовлення масок не тільки для лікування Covid, але й інших респіраторних захворювань, наприклад, ХОЗЛ. Потім ви повинні описати практичне застосування вашої дослідницької пропозиції. Ви повинні зосередитися на питанні "чому", що стоїть за вашою дослідницькою проблемою.

Майте на увазі

Для того, щоб отримати схвалення наукового керівника або фінансування вашого дослідження, вам необхідно чітко визначити проблему. 

Сформулювавши постановку проблеми, ви можете пояснити, чому цю тему варто дослідити і чому до неї слід звернутися. 
Мета полягає в тому, щоб підкреслити основну мету вашого дослідження і заохотити читачів інвестувати у ваш дослідницький проект. Для отримання додаткової інформації про те, як написати хорошу дослідницьку пропозицію, відвідайте цю іншу стаття.

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони